PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Z pokazu wczesnych kapustnych

8 czerwca w Złotnikach w gospodarstwie Romana Jasonka firmy Monsanto Kazgod, Bayer CropScience, Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski, Yara Poland oraz Centrum Ogrodnicze Polger zorganizowały prezentację środków produkcji – odmian kapust (SV3384JC F1, SV3387JC F1) i kalafiorów (Abeni, nowość SV5777AC) marki Seminis, środków ochrony roślin, nawozów Foliq, a także sadzarek z firmy Ferrari. Wcześniej opublikowaliśmy fotorelację z tego spotkania, tym razem przedstawiamy szerszą relację.

SV3384JC

SV3384JC F1

Nowe odmiany kapusty

Na plantacji pana Romana Jasonka można było zobaczyć  odmiany warzyw kapustnych z wczesnych nasadzeń, na początku uprawy okrywanych agrowłókniną. Termin uprawy wszystkich pokazywanych odmian był dostosowany do dnia pokazu, dla wczesnych kapust oznaczało to lekkie opóźnienie terminu uprawy i zbioru – co miało wpływ na ich wygląd. Przedstawiciel Monsanto, Marcin Liszewski,  przybliżył ich charakterystykę. Kapusta pod numerem SV3384JC F1 to nowość przypominająca znaną odmianę Tucana F1, o okresie wegetacji dłuższym w porównaniu z nią o 2-3 dni, cięższych główkach, lepiej wypełnionych. Kapusta ta dobrze toleruje niesprzyjające warunki środowiska i można ją przetrzymać w polu przez ok. 1,5 tygodnia bez utraty wartości handlowej.

SV3387JC F1 to kapusta o okresie wegetacji około 78 – 80 dni – czyli trochę późniejsza od znanej odmiany Headstart F1. Jej rośliny mają dość zwarty pokrój, główki są kompaktowych rozmiarów, dobrze wypełnione, nadające się do wyjątkowo długiego przetrzymania w polu po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej – nawet do 3 tygodni! Główki tej kapusty bardzo dobrze prezentują się po zapakowaniu w skrzynki.

Nowości wśród kalafiorów

O odmianach kalafiorów mówił Łukasz Rycombel (Monsanto). Odmiana Abeni F1 (jak powiedział jedna z jego ulubionych), ze względu na krótki okres wegetacji, wynoszący 60 dni, musiała zostać zebrana przed dniem otwartym, zaprezentowano jedynie jej ścięte róże w skrzynkach. Kalafior ten wyróżnia się silnym wzrostem i mocnym systemem korzeniowym, z tego względu, mimo że jest to odmiana wiosenna do uprawy w tunelach lub pod płaskimi osłonami, bywa uprawiana również poplonowo (trzeba wiedzieć, że nie okrywa wówczas róż tak dobrze, jak odmiany typowo jesienne). Roman Jasonek zwracał uwagę, że ta odmiana ta tworzy bardzo duże róże, które dobrze prezentują się po zapakowaniu w skrzynki.

SV5777ACF1 to kalafior, który może być następcą odmian Vinson F1 i Kerdous F1, ta nowa propozycja jest wcześniejsza ma mocniejszy system korzeniowy, charakteryzuje się silniejszym wzrostem, silniejszym ulistnieniem, lepiej okrywającym róże, które są większe niż u Hermona F1, białe.

Na plantacji można było zobaczyć także wspomnianą już wcześniej odmianę Hermon F1 oraz inny „standard” uprawiany pod włókninami – Cornell F1. Jak mówił gospodarz jest to odmiana tworząca duże róże, dobrej jakości i trwałe, o silnym systemie korzeniowym i dużych liściach. Jego zdaniem można je przez kilka dni przetrzymać na polu.

Zapobieganie i ochrona

Podczas spotkania w Złotnikach firmę Bayer CropScience reprezentował m.in. Radosław Suchorzewski, który przedstawił informacje na temat środków ochrony roślin tej firmy stosowanych na plantacji pana Romana. Na etapie produkcji rozsady rośliny zabezpieczono środkiem Previcur Energy 840 SL przed chorobami zgorzelowymi, powodowanymi m.in. przez patogeny z rodzajów Pythium, Fusarium, Phytophthora. W ochronie przed szkodnikami na polu wykonano zabieg środkiem Proteus 110 OD o bardzo szerokim spektrum zwalczanych szkodników (m.in. mszyce, śmietka kapuściana, gąsienice motyli). Przedstawiciel firmy zwracał uwagę, że ze względu na formę zawiesiny olejowej, jaką ma preparat nie trzeba dodawać zwilżaczy do sporządzonej z niego cieczy roboczej. Ze względu na zawartość dwóch substancji czynnych (tiachlopryd i deltametryna) zminimalizowane jest  ryzyko uodpornienia się szkodników na ten środek, wykazuje on skuteczność nawet przy wysokiej temperaturze.

Kolejnym insektycydem polecanym przez R. Suchorzewskiego do ochrony m.in. warzyw kapustnych jest Movento 100 SC zwalczający m.in. mączliki i mszycę kapuścianą, przy czym środek ten powinien być aplikowany na początku pojawienia się szkodników.

Ze względu na obowiązek stosowania od tego roku integrowanych metod ochrony roślin przedstawiciel firmy Bayer CropScience polecał ogrodnikom wykorzystywanie pułapek feromonowych do sygnalizowania pojawienia się śmietki kapuścianej. Są one bardzo pomocnym narzędziem, pomagającym podjąć na czas decyzję o konieczności wykonania zabiegów ochronnych na plantacji.

Nawozy dolistne z serii FoliQ

Na temat nawożenia dolistnego roślin na plantacji pana Romana Jasonka mówiła Izabela Klonowska z firmy Kazgod, jak informowała zastosowano tu standardowy program polecany przez firmę. Na etapie produkcji rozsady przeprowadzono zabiegi nawozami FoliQ Calmax, później zastosowano FoliQ P Fosforowy. Ze względu na fakt, że w tym roku w uprawie wczesnych warzyw kapustnych nie było intensywnych opadów i nie następowało wypłukiwanie azotu, dolistne dokarmianie tym pierwiastkiem prowadzono więc właściwie jedynie podczas produkcji rozsady – uzupełniająco z nawozem fosforowym podano FoliQ 36 Azotowy, co według pana Romana pozwoliło uzyskać ładną rozsadę, krępą i dobrze ukorzenioną, którą łatwo wyjmuje się z wielodoniczek). Po posadzeniu roślin w pole i ich przyjęciu się dobre efekty pozwala uzyskać zabieg nawozem Foliq Aminovigor, który korzystnie wpływa wzrost i rozwój roślin. Foliq Mikromix był podany w celu dostarczenia roślinom niezbędnych do rozwoju mikroelementów, które w tym nawozie występują w formie chelatów – w przypadku warzyw kapustnych duże znaczenie mają głównie bor, molibden i mangan. Następnie wykonano zabieg dolistny dostarczający roślinom potasu (Foliq K Potasowy), mającego duży wpływ na jakość plonu. W przypadku uprawy odmian o długim okresie wegetacji I. Klonowska polecała wykonywanie kolejnych zabiegów dolistnych, przy wczesnych nie ma na ogół potrzeby tak intensywnego dokarmiania.

Nawożenie według zaleceń firmy Yara

Wojciech Wojcieszek reprezentujący tę firmę omówił głównie nawożenie doglebowe i podkreślał, że podstawowymi organami pobierającymi składniki pokarmowe są właśnie korzenie, dlatego przed rozpoczęciem uprawy warzyw należy zadbać o właściwą zasobność gleby. Jak informował ich firma od kilku lat rozwija koncepcję rozłożonego w czasie nawożenia doglebowego, co dobrze sprawdza się zwłaszcza podczas deszczowej pogody – dzielenie całej doglebowej dawki nawozów na kilka części zapobiega w takich warunkach nadmiernym stratom składników wskutek wypłukiwania. Z nawozów doglebowych do uprawy warzyw W. Wojcieszek polecał serię Yara Mila, głównie bezchlorkowy Yara Mila Complex (dawniej znany pod nazwą HydroComplex). Poza tym nawozem do doglebowego nawożenia warzyw kapustnych zalecane są głównie nawozy saletrzane, a wiec  niezakwaszające gleby w otoczeniu korzeni (w ten sposób ogranicza się ryzyko porażenia roślin przez kiłę kapusty, której sprzyjałby kwaśny odczyn podłoża). Z tej grupy nawozów specjalista wskazywał głównie na posypowe saletry wapniowe Tropicote i Nitrabor. Kolejnym nawozem polecany na plantacje warzyw kapustnych była saletra potasowo-wapniowa Unika Calcium, zawierająca 14% azotu, 24% tlenku potasu i 12% tlenku wapnia.

Oferta rozsady warzyw

Podczas spotkania w Złotnikach ofertę rozsady warzyw polowych przedstawiła firma Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski – znana dotąd z produkcji rozsady „szklarniówki”. Jak informowała reprezentująca je Anna Kamionka od tego sezonu poszerzono ofertę o rozsadę warzyw kapustnych (kapusty, kalafiorów, brokułów), porów, selerów, pomidorów i ogórków polowych oraz papryki. Przedstawicielem tego producenta rozsady w rejonie Igołomi jest firma Polger. Możliwe jest zamawianie roślin już na wczesne terminy – do nasadzeń  w tunelach foliowych pod koniec lutego czy na początku marca.

Na zakończenie spotkania firma Polger zorganizowała pokaz sadzenia rozsady sadzarką marki Ferrari.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hazera pod szkłem 10
HortiAdNet