PODosłonami.pl

Floramite 2 Arysta
Agro-Sorb
Yara od 11 01 2019

Polskie ogórki i malinowe pomidory

W Karskach koło Ostrowa Wielkopolskiego w gospodarstwie Adama i Lecha Motylewskich 5 lipca prezentację odmian ogórków i pomidorów zorganizowała firma nasienna W. Legutko. Współorganizatorami wydarzenia były przedsiębiorstwa Grodan, Yara oraz Bioline (reprezentowana w Polsce przez Hortico S.A.).

Katarzyna Kaczmarek z firmy W. Legutko podczas prezentacji odmian w szkalrni

Katarzyna Kaczmarek z firmy W. Legutko podczas prezentacji odmian w szklarni

Ogórki z podsadzaniem

Katarzyna Kaczmarek z firmy W. Legutko przedstawiała charakterystykę ogórka odmiany Haker F1, uprawianej w szklarni pp. Motylewskich w dwóch cyklach w roku z wymianą nasadzeń poprzez tzw. podsadzanie. Metoda ta dobrze sprawdza się w gospodarstwie państwa Motylewskich w przypadku ogórka Haker F1, dominującego w ich szklarniach od kilku lat. Jest to odmiana wczesna, plenna, o owocach wysokiej jakości, została wybranej przez producenta po dokładnej analizie kosztów produkcji i dochodów z uprawy kilku odmian (Haker F1 plonował najlepiej). W testach uprawowych zaprezentowano odmianę ogórka pod numerem 7, jej rośliny rosną silniej niż u Hakera F1, mają mocny system korzeniowy, a owoce nie mają tendencji do wydłużania się latem. „Siódemka” daje wysoki plon.

Terminy sprawdzone w gospodarstwie w Karskach przy wymianie nasadzeń są następujące: wysiew nasion na drugie nasadzenie – 1 lipca, pikowanie siewek 7 lipca, przełożenie starych roślin na jeden drut – 14 lipca, rozwieszenie nowych sznurków na wolnych drutach – 15 lipca, podwiązywanie młodych roślin – 16-20 lipca, ogłowienie starych roślin – 20-23 lipca, ostatni zbiór ze startych roślin – 1-5 sierpnia, odcięcie i usunięcie starych roślin oraz rozmieszczenie nowych roślin na dwóch drutach – 3-6 sierpnia.

Pomidory malinowe

Państwo Motylewscy uprawiają również pomidory malinowe – ich wybór padł również na odmianę z hodowli firmy W. Legutko, Polorosa F1, która przynosi dobre wyniki w uprawie – jest plenna, ponadto jej owoce są bardzo smaczne, wysokiej jakości, o masie 160-200 g, kuliste do lekko spłaszczonych, z ładnymi, trwałymi szypułkami.

Pomidor malinowy Polorosa F1

Pomidor malinowy Polorosa F1

Uprawa przedłużona prowadzona jest z rozsady szczepionej na podkładce, rośliny są prowadzone w systemie V. Rozsada  została przywieziona do szklarni 14 lutego. Polorosa F1 jest uprawiana tak samo, jak rosnący obok standard. W czasie spotkania kwitło 16. grono, zbierano owoce z 9 grona. W gronach pozostawiano po 4 owoce, były one średniej wielkości, bez twardego rdzenia w środku. Nie wykazywały wrażliwości na występowanie suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Jak informował podczas spotkania Lech Motylewski przed dniem otwartym w plonie zebranym, z 4 „przejść” – było to 60 skrzynek pomidorów – było tylko 5 kg „dwójki”, z objawami suchej zgnilizny.

W czasie dnia otwartego poruszano także zagadnienie dotyczące strategii nawadniania oraz nawożenia – tematy te omówili dr Krzysztof Fatel z firmy Grodan oraz Henryk Wilczyński z firmy Yara. O ofercie środków ochrony biologicznej z firmy Bioline mówił Paweł Kulas reprezentujący spółkę Hortico.

Hazera przejmuje w Polsce dystrybucję nasion HM.Clause

Hazera Poland, polski oddział firmy należącej do Grupy Limagrain, zamierza poszerzyć ofertę wysokiej jakości nasion warzyw. Nowy plan działań w Polsce obejmuje wzmocnienie współpracy wewnątrz międzynarodowego koncernu – dział nasion warzyw Grupy Limagrain (LVS) jest [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet