Odmiany pomidorów firmy Clause - dzień otwarty

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Pomidory jak w kalejdoskopie

Podczas spotkania, jakie 6 czerwca w gospodarstwie Państwa Kaliszewskich w miejscowości Kłódka koło Grudziądza zorganizowała firma HM. Clause Polska, zaprezentowano 13 odmian pomidorów. Uczestnikami tego wydarzenia byli nie tylko okoliczni producenci pomidorów ale również goście przybyli z Ukrainy i Białorusi.

Czytaj dalej...
Uczestnicy spotkania podczas zwiedzania kolekcji

Uczestnicy spotkania podczas zwiedzania kolekcji

Kolekcja odmian przygotowana w gospodarstwie Państwa Kaliszewskich wyglądała w tym roku naprawdę imponująco. Pomidory posadzono 5 i 6 marca w cylindry wypełnione piaskiem. W początkowym okresie tunele były dogrzewane co pozwoliło przyspieszyć wzrost roślin. Jako pierwsze około 10 maja, zaczęły dojrzewać pomidory odmiany Gourmandia F1. Jest to wyjątkowo wczesna odmiana, pierwsze dojrzałe pomidory można zbierać po 60 dniach od rozwinięcia kwiatów.  – W przypadku mojej uprawy możliwe byłoby zebranie 4 gron w maju. Pomidory tej odmiany mają masę 300-400 g – informował Tomasz Kaliszewski. Wśród standardów o czerwonych owocach wielkości BB ciągle duże znaczenie ma odmiana Tamaris F1. Jest ceniona za piękny kolor i wyjątkowy smak – podkreślał Sławomir Mechacki z firmy HM.Clause. Gospodarz spotkania przypomniał z kolei, że odmiana ta jest odporna na brązową plamistość liści pomidora, która w minionym roku mocno dała się we znaki w uprawach w rejonie Grudziądza. Cecha ta okazuje się bardzo przydatna w uprawie pomidorów w tunelach. W typie Tamarisa jest też nowsza odmiana Oasis F1, która okazuje się bardziej przydatna do dalszego transportu i lepiej przystosowana do obrotu handlowego. Odmian ta ma również większy pakiet odporności (m.in. na Cladosporium sp.). Wśród odmian pomidorów malinowych oprócz znanej już Aphen F1 ciekawie prezentowała się Pink Beauty F1 (37748 F1). Odmian ta wyróżnia się wyjątkowo malinowym kolorem na zewnątrz oraz na w środku owocu. Może być uprawiana w tunelach w krótkich cyklach, ale również sprawdza się w uprawie przedłużonej w szklarniach – informowała Katarzyna Kaczmarek. Odmian ta zachowuje przy tym dobrą trwałość w obrocie handlowym i pozwala uzyskać wyższy plon niż z innych odmian w tym segmencie. Ciekawie również prezentowała się odmiana Beef Bang F1(CLX 37674), która również nadaje się do uprawy w tunelach lub w szklarniach w cyklu przedłużonym. Odmiana tworzy owoce o masie 200-250 i jest wcześniejsza o 5-7 dni od standardu rynkowego. Uprawiana w tunelu – jak informował Pan Tomasz – sprawdza się bardzo dobrze, dając przez cały okres zbiorów bardzo wyrównane i smaczne owoce. Na pierwszych gronach warto jest zredukować liczbę owoców do 5 szt., później regulacja następuje samoczynnie – zawiązuje się po 5-6 owoców w gronie.
Atrakcyjnie wyglądała grupa odmian śliwkokształtnych i typu San Marzano. Standardem w tej pierwszej jest Colibri F1, odmiana wyróżniająca się wczesnością, wysokim plonem i jakością owoców. Podobna do niej, ale nieco wcześniejsza jest odmiana Tucano F1 – w nieogrzewanych tunelach foliowych może dojrzewać nawet o 10-14 dni wcześniej niż Colibri F1. Z kolei odmiana Cardyna F1 okazuje się przydatna do uprawy na zbiór w całych gronach. Owoce w gronach liczących po 5-6 sztuk dojrzewają regularnie, może być to odmiana stanowiąca dobrą alternatywę dla innych odmian typowo gałązkowych W opinii T. Kaliszewskiego ma przy tym bardzo dobry smak i dobrze udaje się  w uprawie na zbiór jesienny. Można było również zobaczyć odmianę Dartagnan F1, która jest późniejsza od Colibri F1 (o 10-14 dni) i polecana przede wszystkim do uprawy na zbiór latem i jesienią. Ofertę tych nietypowych pomidorów uzupełniła odmiana Corazon F1 o dużych, mięsistych owocach typu Bawole Serce. Odmian ta choć mało trwała w obrocie handlowym potrafi szybko zdobyć sobie uznanie klientów ze względu na swój wyjątkowy smak.
Spotkanie we wzorowo prowadzonym gospodarstwie Tomasza Kaliszewskiego cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wśród gości była duża grupa producentów pomidorów z Białorusi i Ukrainy, którzy z uznaniem podziwiali przygotowaną kolekcję.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biologiczna ochrona ogórka – jak zapewnić jej skuteczność?

Na początku sezonu w Czchowie, podczas spotkania z ogrodnikami, wiele mówiono o biologicznej ochronie plantacji. Wykład przedstawicielki firmy Koppert – Natalii Bętkowskiej – dotyczył strategii w biologicznej ochronie ogórków w uprawach pod osłonami. Metody ochrony [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet