PODosłonami.pl

Cultilene 2
Mularski 3
Yara

Pomidory koktajlowe i cherry – kolorowa alternatywa

Od niedawna specjalne odmiany pomidorów, przed laty znane właściwie tylko z katalogów lub z wystaw ogrodniczych, znajdują się regularnie w ofercie supermarketów, a nawet sieci dyskontów spożywczych. Pojawiają się także w mniejszych punktach sprzedaży i na straganach. Pomimo wysokich cen takich delikatesowych pomidorów ci, którzy raz ich spróbują zwykle wracają do nich. Dlatego coraz więcej gospodarstw zajmuje się uprawą takich odmian. Jednym z nich jest PGO Spółka z. o.o. w Ostrołęce. W zakładzie tym uprawiane są w tym sezonie między innymi pomidory marki De Ruiter.

Juanita F1

Juanita F1

Jak uprawiane są pomidory w Ostrołęce?

W szklarniach w Ostrołęce na powierzchni 12 hektarów (obiekty starego typu) uprawiane jest w tym sezonie 36 odmian pomidora. Wśród nich ważne miejsce zajmują takie „hity” z De Ruitera, jak wielkoowocowy pomidor Torero F1 i malinowy Tomimaru Muchoo F1, a także kilka nowych, drobnoowocowych nowości, z których kilka na pewno ma szansę na podobną karierę w swoim segmencie. Roczna produkcja pomidorów w PGO Sp. z o.o. sięga 4,5 tys. ton, trafiają one do największych sieci supermarketów, m.in. takich jak Tesco, Auchan czy Selgros. Pomidory są sprzedawane także we własnym sklepie firmowym w Ostrołęce.

Prowadząca uprawę w Ostrołęce Karolina Lik oraz Janusz Jerzy Bogdański z zarządu firmy w szklarni z uprawą pomidorów specjalnych

Prowadząca uprawę w Ostrołęce Karolina Lik oraz Janusz Jerzy Bogdański z zarządu firmy w szklarni z uprawą pomidorów specjalnych

W tym sezonie sczepiona, dwupędowa rozsada pomidorów wyprodukowana w Grupie Mularski do szklarni w Ostrołęce trafiła w lutym (od 4. do 19. lutego). W otwory w matach rośliny wstawiano dopiero wtedy, gdy mocno rozkwitło pierwsze grono – dopiero po około 3 tygodniach, co wynikało z bardzo słabych warunków świetlnych wiosną.

Początkowe zagęszczenie uprawy w przypadku odmian standardowych i mięsistych wynosiło 2,5 szt./m2. W późniejszym okresie pędy boczne były wyprowadzane, do uzyskania finalnego zagęszczenia 3,2 szt./m2. Odmiany koktajlowe i typu cherry sadzono w zagęszczeniu 2 szt./m2, a docelowo zwiększono je do 4 szt./m2. Do 10 kwietnia rozpoczęto zbiory wszystkich odmian.

„Hity” – czerwone i malinowe pomidory o dużych owocach

Wielkoowocowa odmiana Torero F1 w tym sezonie wróciła do uprawy w Ostrołęce po krótkiej przerwie (co bardzo ucieszyło panią Karolinę Lik, kierowniczkę produkcji, gdyż jest to jej ulubiony pomidor). Na roślinach tej odmiany utrzymywano mniej więcej po 14 liści. Początkowo obrywano liście przy wierzchołku, aby utrzymać równowagę wegetatywno-generatywną. Pod koniec maja zaprzestano tej czynności, aby wzmocnić rośliny przed latem. Łuczki zakładano tylko na pierwsze 4 grona. Pani Karolina zwracała uwagę na duże rozmiary owoców – przy regulacji liczby pomidorów w gronie Torero F1 do 4 sztuk w pierwszych zbiorach około 90% pomidorów było wielkości BBB+, jeszcze pod koniec maja w plonie około 40% pomidorów osiągało rozmiar BBB.

W asortymencie pomidorów malinowych w szklarniach PGO Sp. z . o.o. znajduje się odmiana Tomimaru Muchoo F1 uprawiana ze szczepionej dwupędowej rozsady, co wzmacnia rośliny i pomaga im przetrwać warunki letniej uprawy. Pomidory tej odmiany wyróżniają się bardzo wysokimi walorami smakowymi i atrakcyjnym wyglądem owocu i szypułki. W uprawie ważne jest dobre zaopatrzenie w wapń i unikanie warunków stresowych.

Żółta „śliwka”

W asortymencie zakładu z Ostrołęki jest kilka pomidorów śliwkokształtnych, które cieszą się coraz większą popularnością na naszym rynku. Wśród nich ładnym, żółtpomarańczowym, intensywnym kolorem owoców wyróżnia się znana już od wielu lat, sprawdzona i plenna odmiana Orama F1. Pomidory te osiągają około 120 g, prezentują się bardzo atrakcyjnie, są również bardzo smaczne. Odmiana jesz uprawiana z rozsady szczepionej, chociaż dobrze radzi sobie również bez szczepienia i sprawdza się w różnych technologiach uprawy.

Orama F1

Orama F1

Pomidory koktajlowe i cherry

Wśród pomidorów drobnoowocowych o kulistych owocach (typ cherry) znajduje się między innymi następczyni znanej od lat Conchity F1 – Juanita F1 o intensywnie czerwonych, błyszczących, wyrównanych małych, drobnych owocach (ok. 15 g), charakteryzujących się bardzo dobrym smakiem i dużą odpornością na pękanie. W ocenie pani Karoliny dużymi zaletami tej odmiany jest dobry smak i mały rozmiar owoców. Zebrane są one w liczne i długie grona, z tego względu rośliny w czasie owocowania wyglądają bardzo atrakcyjnie. Odmiana wiernie plonuje i daje wysoki plon. Rośliny mają silny wigor i nadają się również do uprawy z doświetlaniem asymilacyjnym.

Juanita F1

Juanita F1

Do tego samego typu należy pomidor Kierano F1 o czerwonych owocach dorastających do około 35-40 g, zebranych w płaskie grona (ładnie układające się w opakowaniach handlowych – na tackach). Owoce tej odmiany nie są podatne na pękanie. Odmiana te jest łatwa w prowadzeniu i utrzymaniu zrównoważenia wegetatywno- generatywnego. Rośliny mają otwarty pokrój. Odmiana ta polecana jest także do upraw z doświetlaniem asymilacyjnym.

pomidor Kierano F1

Kierano F1

Pod numerem DR0607TC F1 jest uprawiany wczesny pomidor tworzący bardzo efektowne, długie grona złożone z atrakcyjnych, intensywnie czerwonych, błyszczących owoców (14-16 g), z ładnymi, trwałymi szypułkami. Pomidory te można zbierać w całych gronach lub „luzem”, są bardzo smaczne i trwałe. Pomidor ten wyróżnia się dobrą plennością i wczesnością, rośliny mają otwarty pokrój, silny wigor i przewagę tendencji generatywnych. Odmiana jest polecana również do uprawy z doświetlaniem asymilacyjnym.

Pomidor 0607TC F1

Pomidor 0607TC F1

Odmianę DRC 564 F1 testowano w Ostrołęce w poprzednim sezonie. Jest polecana głównie do zbioru w całych gronach (ale można je także zbierać „luzem”) o nieco większych (18-25 g), bardzo smacznych owocach, wyróżniających się atrakcyjną, intensywnie czerwoną barwą i małą podatnością na pękanie. Rośliny tej odmiany mają silny wigor i przewagę cech generatywnych, dobrze wytrzymują warunki letniej uprawy, dają wysoki plon. Odmianę tę można uprawiać również z doświetlaniem asymilacyjnym.

Pod numerem SV3357TC F1 testowana jest odmiana o niezwykle oryginalnie prezentujących się owocach – malinowych typu cherry (20g), z intensywnym połyskiem, są one także bardzo smaczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet