PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Pomidory malinowe w skróconej uprawie

Mariusz Różalski z miejscowości Zamęty w okolicach Kalisza prowadzi uprawę warzyw szklarniowych – pomidorów i ogórków – na powierzchni 2,5 ha. W tym sezonie w jego szklarniach w wiosennym cyklu dominują pomidory malinowe.

Pink Heart F1

Pomidory z gospodarstwa Mariusza Różalskiego prezentują się atrakcyjnie w kartonowych opakowaniach

W wysokich szklarniach (5,5 m w słupie) umieszczone jest po 5 rzędów, uprawa prowadzona jest na rynnach z firmy Metazet. W skład instalacji grzewczej wchodzą rury ogrzewania dolnego, pojedyncza rura wegetacyjna oraz ogrzewanie górne (obiekt był budowany z myślą o uprawie ogórków). Dach jest dobrze uszczelniony – wyposażony w uszczelki na szprosach, w szklarni zainstalowana jest pojedyncza kurtyna termoizolacyjna. Pożywka podawana jest przez mieszalnik ScanGrow.

Oglądaj też HortiWizja (odc. 12) – Uprawa ogórków w cyklu jesiennym w gospodarstwie Mariusza Różalskiego

Ogórki i pomidory malinowe

W poprzednich sezonach w wiosennym cyklu uprawiane były ogórki Media F1, w tym sezonie wiosną rosną ogórki Meleas F1 (sadzone 22 grudnia, rozsada została kupiona w firmie Rozsadnik). Dominującą uprawą wiosną są jednak pomidory – malinowa odmiana Pink Heart F1. Jej nieszczepiona rozsada, wyprodukowana w Grupie Mularski, została wstawiona do szklarni 20 grudnia, w otwory w matach rośliny wstawiono 15 stycznia. Odmianę tę ogrodnik wybrał ze względu na duże rozmiary owoców (osiągają 250-350 g) i ich dobry smak (uprawiał ją już wcześniej jesiennym cyklu i ocenia ją jako odmianę smaczną). Rośliny prowadzone będą na jeden pęd, na 10 lub 12 gron, w gronach pozostawia się po 3 lub 4 owoce, utrzymywane jest na nich po 14 lub 15 liści. W drugim cyklu także uprawiane będą pomidory malinowe. W prowadzeniu uprawy doradza Piotr Zawada z firmy Rol-Spec, który wizytuje plantację co tydzień.

Ochrona biologiczna

W szklarniach prowadzona jest ochrona biologiczna – w tym zakresie doradza Renata Zawada (Rol-Spec), używane są produkty z firmy Koppert. Podstawowym organizmem jest dziubałeczek mączlikowy (Macrolophus pygmaeus), którego zaczęto wprowadzać pod koniec lutego. Jest on introdukowany w wybranych rzędach (oznaczone są nalepkami na rynnach), w których pozostawia się więcej liści na roślinach i wykłada się pokarm dla dziubałeczka. Kolejnym pożytecznym organizmem jest dobrotnica szklarniowa (Encarsia formosa). Trzmiele do zapylania pochodzą z firmy PoliBiol.

Oglądaj też HortiWizja (odc. 12) – Uprawa ogórków w cyklu jesiennym w gospodarstwie Mariusza Różalskiego

Pokazowe ogrody na rynku w Pszczynie były centralną atrakcją Dni Daisy (Daisy Days), fot. A. Cecot

Daisy Days – zakwitło centrum Pszczyny

W weekend – od 18 do 20 maja 2018 r. – pszczyński rynek zdobiły Ogrody Daisy. Ta, zorganizowana po raz szósty wystawa ogrodów pokazowych była najbardziej spektakularnym elementem 7. edycji imprezy pod nazwą Daisy Days, [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet