PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

„Pomidory od Piotra i Małgosi”

Ich uprawę można było zobaczyć 29 czerwca podczas Dnia Otwartego zorganizowanego w miejscowości Całowanie w gospodarstwie rodziny Floriańczyk, właścicieli marki „Pomidory od Piotra i Małgosi”.

Gospodarze spotkania - Małgorzata Floriańczyk (z prawej), obok córka Monika z mężem oraz syn Piotr z narzeczoną

Gospodarze spotkania - Małgorzata Floriańczyk (z prawej), obok córka Monika z mężem Krzysztofem oraz syn Piotr z narzeczoną Magdą

Organizatorami Dnia Otwartego w gospodarstwie rodziny Floriańczyk były: nasienny koncern Syngenta, dostawca kostek rozsadowych i mat wełny mineralnej Exact Air – firma Saint-Gobain Cultilene, firma nawozowa Yara, producent systemów sterowania klimatem i nawadnianiem – holenderskie przedsiębiorstwo Hoogendoorn, Grupa Krasoń – z której pochodzi rozsada używana w gospodarstwie, a także przedsiębiorstwo Big Farm – oferujące m.in. rozwiązania do likwidacji uprawy i dezynfekcji obiektów.

Odmiany pomidora standardowego

W uprawie szklarniowej zaprezentowano odmianowe propozycje firmy Syngenta – między innymi dobrze już znany na naszym rynku pomidor Edamso F1, mający duży udział w uprawie w gospodarstwie  Całowaniu. Odmiana ta zaliczana jest do segmentu pomidorów standardowych, przy pozostawianiu 4 sztuk w gronie w plonie przeważają owoce wielkości BB. Pomidor ten zachowuje zrównoważony wzrost i rozwój, jest łatwy w uprawie i plenny.

Najnowszą propozycją firmy Syngenta w tej grupie pomidorów jest Epundo F1 – również tę odmianę można było zobaczyć w szklarni rodziny Floriańczyk. Owoce tej nowości osiągają wielkość 150-160 g (kaliber BB i B), odmiana charakteryzuje się dobrym, regularnym zawiązywaniem gron, co przekłada się na wysoki plon, tworzy wyrównane owoce o wysokiej jakości. Rośliny mają otwarty pokrój i silne tendencje generatywne, zalecana jest ich uprawa z rozsady szczepionej.

Pomidory śliwkokształtne  

Ważną pozycją w asortymencie gospodarstwa jest również śliwkokształtny pomidor Romanella F1. Odmiana bardzo dobrze zawiązuje owoce, zaleca się pozostawianie w gronach po 5 lub 6 sztuk. Osiągają one wielkość mniej więcej 100-120 g, mają ładny kształt, wyróżniają się dobrą jakością, trwałością, a ponadto – są smaczne. Rośliny mają zrównoważony wzrost i silne tendencje generatywne.

Pomidory typu San Marzano

Oryginalną propozycją zaprezentowaną w szklarni w Całowaniu był pomidor Seviocard F1 – odmiana typu San Marzano o wydłużonych owocach z lekkim przewężeniem, dorastających do około 90-100 g. Pomidory te oprócz oryginalnego kształtu wykazują również dobry smak, mają wysoką zawartość suchej masy, dlatego dobrze sprawdzają się we wszystkich gotowanych czy duszonych  daniach z pomidorami. Rośliny bardzo dobrze zawiązują owoce i wykazują dobrą odporność na choroby.

Po wizycie w szklarni spotkanie kontynuowano w Sobieniach Szlacheckich, gdzie zorganizowano sesję wykładów na temat nawadniania upraw w wełnie mineralnej, nowych strategii sterowania klimatem w szklarniach, dezynfekcji szklarni oraz nowych tendencji w nawożeniu w bezglebowej uprawie pomidora – z wykorzystaniem polifosforanów. Więcej o tych tematach wkrótce.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników także bogaty program rozrywkowy – były pokazy jazdy konnej, łącznie z popisami kaskaderskimi, a także biesiada z muzyką i tańcami.

Papryka jednolicie wybarwiona zdecydowanie lepiej się prezentuje

Równomierne wybarwianie owoców papryki i pomidora

Jednym z ważnych czynników przyciągających klientów i wpływającym na efektywną sprzedaż pomidorów czy papryki jest jednolita barwa owoców. W dużym stopniu jest ona związana z doborem odpowiedniej odmiany, wykazującej przydatność do uprawy w danych warunkach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet