PODosłonami.pl

Arysta - Loteria
Agro-Sorb
Yara- Agrotech

Pomidory do tuneli – malinowe i czerwone…

…takie odmiany pokazano podczas jednego z dni otwartych w okolicach Grudziądza, w miejscowości Kłódka, w gospodarstwie Tomasza Kaliszewskiego. Główną bohaterką pokazu była odmiana pomidora malinowego Mei Shuai F1, ale było też kilka innych nowości marek Seminis i De Ruiter.

Pomidor malinowy Mei Shuai F1

Pomidor malinowy Mei Shuai F1

Odmiany pomidorów zaprezentowano w wysokim bloku foliowym, w uprawie bezglebowej w podłożu kokosowym. Były wśród nich zarówno odmiany tunelowe (Mei Shuai F1, Wrestler F1, Partova F1), jak i typowo szklarniowe (wielkoowocowe Torero F1 oraz Ducovery F1), które bardzo dobrze prezentowały się w takich warunkach.

Pomidor malinowy

Charakterystykę odmian przedstawili Dr Katarzyna Tykarska-Duchovska i Radosław Grabowski z firmy Monsanto (do której należą marki Seminis i De Ruiter). Najwięcej uwagi poświęcono malinowej odmianie Mei Shuai F1, o dużych owocach, dorastających do około 250 g. Ważną cechą odmiany jest brak skłonności do tworzenia zielonej piętki czy niedobarwionych, żółtych plam. Owoce są wybarwione na jednolity, malinowy kolor, są błyszczące. Owoce Mei Shuai F1 są ponadto smaczne, a przy tym twarde i trwałe. Pomidor ten  szybko rozpoczyna owocowanie, daje wysoki plon wczesny i ogólny. Rośliny są dość elastyczne pod względem wymagań uprawowych, dobrze dostosowują się do różnych warunków uprawy. Mają średnią siłę wzrostu, polecane są do uprawy w cyklu wiosennym i późnowiosennym, na 6-8 gron, w dobrych warunkach gron może być nawet więcej. Czasem wskazane jest redukowanie liczby liści.

Pomidory o czerwonych, dużych owocach

W gospodarstwie Tomasza Kaliszewskiego uprawiany  był także średnio wczesny pomidor Partova F1, o średnich do dużych, czerwonych owocach, dorastających do około 180-220 g. Odmiana ta jest polecana do uprawy przez cały sezon – od wiosny do jesieni, w różnych warunkach. Jest bardzo plenna. Owoce Partovy F1 są wyrównane, mają dosyć intensywny, atrakcyjny czerwony kolor i ładny połysk. Są wysokiej jakości, smaczne, trwałe, z małym rdzeniem. Rośliny mają silny wigorem, czasem wskazane jest przerzedzanie liści.

Inna nowość – Wrestler F1 to odmiana o dużych, intensywnie wybarwionych, czerwonych, ładnych i smacznych owocach (220-25 g). Rośliny mają krótkie międzywęźla, polecane są do uprawy wiosennej bądź jesiennej, na 5 lub 6 gron.

Szklarniowe pomidory Ducovery F1 i Torero F1 w uprawie w wysokich tunelach prezentowały się bardzo atrakcyjnie, owoce były co prawda nieco mniej wyrównane i bardziej żebrowane niż w szklarniach, ale dobrze dorastały.

fot. R. Grabowski i K. Tykarska-Duchovska

Początek kwitnienia tulipanów w uprawie tunelowej

Mały może lepiej – tulipany w handlu masowym i drobnym

Od dłuższego czasu widoczny jest bardzo wyraźny udział sieci supermarketów w sprzedaży roślin ozdobnych – doniczkowych i ciętych. Szczególny wzrost podaży ma zawsze miejsce przed ważnymi okazjami, takimi jak Dzień Babci i Dzień Dziadka- wówczas [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet