PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Pomidory wielkoowocowe i malinowe miały swój dzień w okolicach Grudziądza

W minioną sobotę ogrodnicy z okolic Grudziądza, a także goście z krajów bałtyckich i Mołdawii, mieli okazję uczestniczyć w „Spotkaniu z pierwszą damą wczesnego rynku – Katy Rose F1”. Pod takim tytułem prezentację odmian pomidorów połączoną z sesją wykładów zorganizowała firma HM.Clause wspólnie z Grupą Mularski oraz przedsiębiorstwami BASF, ADOB oraz Koppert Polska.

Do gospodarstwa państwa Marii i Jana Cumbrowskich, położonego w miejscowości Stare Marzy, gości przyciągnęła głównie możliwość zobaczenia w warunkach uprawy szklarniowej odmian pomidorów z oferty HM.Clause. Zaprezentowano wielkoowocową odmianę Beef Bang F1 o czerwonych owocach, pomidory malinowe Pink Beauty F1 oraz malinową nowość – Katy Rose F1, śliwkokształtną Cardynę F1 o owocach koloru czerwonego, a także bardzo atrakcyjnie prezentującą się odmianę o śliwkokształtnych owocach koloru malinowego, która jest testowana pod numerem CLX 37898 F1. Michał Taraska, dyrektor ds. sprzedaży firmy HM.Clause, podkreślał, że odmiany te wyhodowane przez polską specjalistkę, Katarzynę Grabkę, są dobrze dostosowane zarówno do oczekiwań naszych ogrodników jak i do polskich warunków uprawy.

Informacji na temat odmian udzielali przedstawiciele hodowcy, głównie Dorota Wielgat – specjalistka ds. rozwoju produktu. Uprawowe zagadnienia wyjaśniał współpracujący z firmą HM.Clause Piotr Słomiany z firmy Grow Concept. Przypomniał on zasady sporządzania pożywek i korygowania ich składu na podstawie wyników analizy pożywki. Poinformował również, że ogrodnicy, którzy w najbliższym sezonie zdecydują się na uprawę odmian pomidorów z firmy HM.Clause będą mogli bezpłatnie korzystać z jego doradztwa w opracowywaniu składu pożywek.

Ofertę Grupy Mularski – rozsad warzyw szklarniowych oraz polowych przedstawiła Anna Mularska. Z ich rozsady już od kilku lat korzystają gospodarze Dnia Otwartego – państwo Cumbrowscy. W szklarni została posadzona szczepiona rozsada pomidorów, natomiast w późniejszym terminie, w tunelach – rozsada nieszczepiona. Prelegentka omówiła technologię produkcji rozsady oraz warzyw uprawianych w ich szklarniach (niedawno do pomidorów i ogórków dołączyła rzodkiewka).

Kompleksowo o ochronie i nawożeniu

Zagadnienia dotyczące ochrony biologicznej uprawy pomidorów z wykorzystaniem entomofagów (podstawowymi w ochronie pomidora są Macrolophus pygmaeus – dziubałeczek mączlikowy oraz Encarsia formosa – dobrotnica szklarniowa) omawiali Paweł Kloc oraz Maria Lis z firmy Koppert. Przedstawili oni także zalety wynikające z zapylania pomidorów przez trzmiele.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele firmy BASF – Marcin Chojecki i Maciej Wita przedstawili możliwości ochrony chemicznej z wykorzystaniem znanych środków ochrony roślin oraz zapowiedzieli wprowadzenie w najbliższym czasie nowego fungicydu Vivando 500SC, przeznaczonego do ochrony warzyw szklarniowych (pomidorów, ogórków, papryki, oberżyny, cukinii, melonów, sałaty, a także pieczarek) przed mączniakiem prawdziwym. Zapowiedzieli również poszerzenie oferty firmy o środki ochrony biologicznej – m.in. Nemasys zawierający pożyteczne nicienie do zwalczania szkodników.

Wymagania pokarmowe i asortyment nawozów z polskiej firmy ADOB przedstawił reprezentujący ją Włodzimierz Prus. Znajdują się w nim między innymi chelaty IDHA żelaza, manganu, cynku, miedzi i wapnia, oferowane w postaci płynnej lub niepylącego mikrogranulatu. Polecane są zarówno do nawożenia pozakorzeniowego (dolistnego), jak i do fertygacji. Do nawożenia pozakorzeniowego specjalista z firmy ADOB polecał nawozy z serii ProFit o różnych składach (N-P-K = 4-12-38; 10-40-8 oraz 18-18-18). Mają one formę krystaliczną, wszystkie zawierają również mikroelementy w formie chelatów EDTA.

Uczestnicy spotkania mieli okazję ocenić smak pomidorów z oferty firmy HM.Clause, a także pomidorów koktajlowych i rzodkiewek z Grupy Mularski – która zapewniła catering (nie tylko warzywny).

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Florensis -praca
HortiAdNet