PODosłonami.pl

Arysta - Loteria
Agro-Sorb
Yara- Agrotech

Pomidory z Ociąża

W Ociążu niedaleko Kalisza uprawą warzyw szklarniowych zajmuje się Piotr Lis wraz z żoną Agnieszką Gospodarstwo prowadzą już od 20 lat. Powierzchnia uprawy pod osłonami wynosi 1,5 ha, składają się na nią szklarnie o wysokości 3 m, 3,5 m oraz 4,5 m (wysokość w słupie, konstrukcja pochodzi z firmy Debets Schalke). W tym roku rosły w nich pomidory malinowe i wielkoowocowe. Jak przebiegał ten sezon w Ociążu.

Piotr Lis z Ociąża nastawia się na uprawę pomidorów malinowych

Piotr Lis z Ociąża nastawia się na uprawę pomidorów malinowych

Wielkoowocowe i malinowe

Ogrodnicy początkowo uprawiali na połowie powierzchni ogórki w dwóch cyklach – były to m.in. odmiany Colonel F1, później Marines F1, Kybele F1 oraz Nikifor F1. Na drugiej rosły pomidory – przez wiele lat były to wyłącznie odmiany wielkoowocowe, takie jak Grace F1, Growdena F1, a następnie Torero F1. Przed trzema laty dołączyły do nich pomidory malinowe – odmiany Framboo F1 i Rapanui F1. Dwa lata temu zrezygnowali z uprawy ogórków. W tym sezonie produkowali głównie pomidory malinowe odmiany Rapanui F1 oraz wielkoowocową odmianę Torero F1.

Owoce sprzedawane są do hurtowni zaopatrującej sieci marketów lub na giełdzie w Kaliszu. Pan Piotr jest zadowolony z uprawy pomidorów malinowych, gdyż przez większą część roku można za nie uzyskać wyższe ceny niż za pomidory czerwone, chociaż różnica na ich korzyść nie jest już tak duża, jak na początku malinowego boomu.

Ciekawe rozwiązania

Na dobrą zdrowotność roślin wpływa w dużym stopniu osuszanie ich przez utrzymywanie ciepłej podwójnej rury ogrzewania wegetacyjnego – w szklarniach w Ociążu używane są Rury Walczaka o gwiaździstych przekrojach. Piotr Lis jest bardzo zadowolony z tej instalacji, podkreślał małe zużycie energii dzięki zmniejszonej, w stosunku do tradycyjnych rur, objętości wody w instalacji, przy dużej powierzchni grzewczej. Dużą zaletą jest także wynikająca ze zmniejszonej objętości mała masa rur – co bardzo ułatwia pracę i pozwala zmniejszyć jej nakłady na zakończenie sezonu.

Komputer klimatyczny i dozownik pożywki pochodzą z firmy Fertyga, kontrolę parametrów nawadniania ułatwia wyświetlanie tych informacji na dużym wyświetlaczu umieszczonym przy wejściu do szklarni.

Jest to skrót artykułu, który ukazał się w czasopiśmie Pod Osłonami 7/2017

X Wystawa Tulipanów w Wilanowie

Już jutro zaczyna się wyjątkowe wydarzenie dla miłośników tulipanów – wystawa w Wilanowie. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na wystawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet