PODosłonami.pl

W Potworowie – trochę papryki i baloniki

W minioną niedzielę, 6 sierpnia 2017 r., w Potworowie odbył się już XXV Dzień Papryki. Jubileuszowa edycja tego święta była jak zawsze huczna i kolorowa, za to trudno oprzeć się wrażeniu, że była zdecydowanie za mało „paprykowa”. Nie brakowało stoisk z balonikami, zabawkami, sztuczną biżuterią itp. gadżetami, które kiedyś były dodatkiem do profesjonalnej, ogrodniczej ekspozycji. Tym razem w barwnej scenerii paprykowego święta zdecydowały się wystawić tylko trzy firmy nasienne, prezentujące odmiany papryki.

Papryka Banckers F1

Papryka Banckers F1

Miniwystawa dla profesjonalistów

Dzień Papryki w Potworowie zmierza pod prąd rozwojowi radomskiego rejonu uprawy papryki. Podczas gdy w okolicy widać coraz więcej nowoczesnych, wysokich tuneli i bloków, foliowych i producenci powiększają areały uprawy, na Dniu Papryki profesjonalna część ekspozycji została zredukowana do zaledwie kilku stoisk. Pozytywną stroną tej sytuacji może być to, że można było lepiej poznać ich ofertę czy porozmawiać ze specjalistami z MODR-u lub skonsultować przypadki chorób roślin z doc. dr hab. Czesławem Ślusarskim ze Skierniewic.

Odmiany papryki

W wystawie uczestniczyły firmy Bayer Vegetable Seeds. Jej pracownicy, Karolina Marzecka i Marcin Dąbrowski prezentowali znane już odmiany papryki typu blok (m.in. Mustang F1), oraz nowsze propozycje (Carson F1), a także odmiany testowane jeszcze pod numerami.

Na stoisku firmy Enza Zaden Bernard Zioło udzielał informacji o znanych  już odmianach papryki typu blok z oferty tego hodowcy (m.in. czerwona Sprinter F1, żółta Velez F1) i nowszych (np. Keyes F1, Banckers F1). Zaprezentował także ostrą paprykę Shakira F1 o wydłużonych, wąskich owocach, oraz odmianę Smolder F1 – typu Jalapeno.

Tomasz  Marasik, właściciel firmy Toma Seeds, zachęcał do poznania odmian papryki z hiszpańskiej hodowli Fito Semillas, były wśród nich zarówno odmiany typu blok o czerwonych owocach (jak np. Maestral F1, Tomelloso F1), jak i żółtych (Lores F1). Efektownie prezentowały się odmiany papryki typu Lamuyo (czerwona Sanja F1 i żółta Ticino F1). W ofercie znalazły się także papryki stożkowe, o wydłużonych owocach (Ciruse F1 i Sarah F1) oraz papryka typu Kapia – Abanto F1.

Ekspozycję odmian przygotowali także pracownicy MODR-u. Oprócz firm nasiennych w ogrodniczej części ekspozycji w Potworowie obecna była Grupa Inco S. A. – producent, mający coraz szerszą ofertę nawozów do profesjonalnych upraw – m.in. z serii Florovit. Ciekawostką było stoisko producentów papryki chilli i przetworów z tego pikantnego warzywa.

Swojskie, lekko paprykowe klimaty

Na potworowskim stadionie prezentowały się licznie lokalne organizacje kobiece. Panie częstowały domowymi specjałami, pysznymi ciastami, a także zbierały fundusze na cele charytatywne.

 

Zrębki drzewne są obecnie najtańszym paliwem, przy wykorzystaniu dobrego pieca można nimi ogrzewać duże obiekty

Wystarczą zrębki drzewne…

… pod warunkiem, że ma się dobry piec. Małgorzata i Edward Belka z Międzybłocia w województwie wielkopolskim specjalizują się w produkcji pomidorów szklarniowych (uprawiają odmianę Barteza F1). Obecnie wraz z synem Damianem i jego partnerką [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Program Ochrony Roślin
HortiAdNet