PODosłonami.pl

Cultilene 2
Mularski 3
Yara

Prezentacje odmian pomidora w Gołuchowie cz. I

Corocznie organizowane targi ogrodnicze w Gołuchowie są doskonałą okazją dla producentów warzyw pod osłonami do sprawdzenia aktualnej oferty firm nasiennych. W pierwszej części artykułu przedstawiamy pomidora polecane do upraw szklarniowych.

Alter Plant

„Nowością” w ofercie firmy jest Rianna F1malinowe „cherry” o masie owoców 20-25 g. Odmiana jest tolerancyjna na złe warunki świetlne, dzięki czemu może być uprawiana w szklarniach w bardzo wczesnych nasadzeniach (od grudnia) – mówił Tomasz Pyzik. Roślina polecana do szczepienia.

odmiana pomidora Rianna F1

Tomasz Pyzik polecał odmianę Rianna F1

HM. Clause

Firma posiada w swojej ofercie szeroką gamę pomidorów malinowych. „Nowością” jest odmiana CLX 37888 F1 polecana do uprawy szklarniowej w cyklu przedłużonym. Owoce o masie około 180 g, słodkie, o małym rdzeniu. Szypułka pozostaje  „świeża” nawet po długim przechowywaniu. Roślina z przewagą cech generatywnych, polecana do szczepienia na podkładkach. Jest to odmiana bardzo plenna a jej owoce zachowują wysoką jakość przez cały okres uprawy – mówiła Dorota Wielgat.  Odmiana  Pink Beauty F1  polecana jest do uprawy przedłużonej lub w dwóch cyklach (wiosennym i jesiennym).  Obie wymienione odmiany malinowe są mało podatne na suchą zgniliznę  wierzchołkową.

Wśród pomidorów wieloowocowych wyróżnia się odmiana Beef Bang F1. Jej owoce o masie 190-240 g są mięsiste, lekko spłaszczone i lekko karbowane, w intensywnym czerwonym kolorze. Roślina o przewadze cech generatywnych, zawiązuje owoce także w warunkach niskiej intensywności światła.

Hazera

Riesling F1 (V355) to nowy pomidor koktajlowy polecany do uprawy w cyklach przedłużonych. Odmiana przeznaczona do zbioru na pojedyncze owoce. Owoce o masie 15-22 g są wyrównanej wielkości, mają owalny kształt i intensywnie czerwony kolor. Są bardzo słodkie – Brix  na poziomie 9-10. Rośliny o silnym wigorze i średniej długości międzywęźlach. Zawiązuje długie, rozgałęzione grona co zapewnia bardzo wysoki plon. Owoce dzięki regularnemu kształtu ładnie prezentują się w małych opakowaniach zbiorczych – mówił Janusz Gajzler.

Rapanui F1 – odmiana malinowa do uprawy w szklarniach na cykle przedłużone. Owoce o masie 160-200 g nie mają tendencji do tworzenia zielonej piętki.  Zaletą odmiany jest wyrównanie owoców w gronach.

Rosamunda F1 to pomidor typu „bawole serce” o bardzo smacznych, słodkich owocach przypominającym odmiany malinowe . Może być uprawiana na długie cykle od wiosny do jesieni. Polecana do uprawy z przeznaczeniem na rynek lokalny i sprzedaż do supermarketów. Ze względu na charakterystyczny kształt owoce tej odmiany powinny być układane na wytłoczkach – zalecał przedstawiciel firmy. –  Odmiany „bawole serce” mają tendencję do tworzenia tzw. zielonych piętek.

Rijk Zwaan

Prodezo RZ F1 (72-760 RZ) – nowa odmiana gałązkowa (kolankowa) przeznaczona do zbioru na grona i na „luz” z szypułką. Owoce kuliste, ciemnoczerwone, o masie 160-170 g,  wyrównane w gronie. Część zielona w intensywnie kolorze. Roślina  o dość silnym wigorze, z przewagą cech wegetatywnych. Odmiana posiada średnią odpornością na mączniaka prawdziwego. Wysoki wczesny oraz ogólny plon handlowy. Odmianę wyróżnia jakość i dobry smak owoców – mówił Marcin Mech.

Jak informował przedstawiciel firmy w segmencie pomidorów średnioowocowych do uprawy całorocznej popularną odmianą, szczególnie  w Belgii, jest Paulanca RZ F1 (72-534 RZ) . Owoce twarde, 150-180 g, lekko spłaszczone, równomiernie wybarwione na kolor ciemnoczerwony. Roślina o silnym wigorze, z przewagą cech wegetatywnych. Międzywęźla średniej wielkości. Odmiana jest średnio odporna na mączniaka.

Securitas RZ F1  – pomidor  wielkoowocowy,  mięsisty, o owocach w kształcie lekko spłaszczonym . Przy regulacji liczby owoców w gronie do 4 sztuk osiągają one wielkość BBB (220-260 g). Odmiana wczesna do uprawy całorocznej.  Rośliny o otwartym pokroju i zbalansowanym wzroście. Przy wczesnych nasadzeniach wskazane jest szczepienie roślin na podkładce – doradzał M. Mech.

Z odmian drobnoowocowych firma RZ poleca Genery  RZ F1 – czerwone „cherry” o słodkim smaku (Brix około 8), przeznaczone do zbioru na grona.  Roślina nie ma długich międzywęźli dzięki czemu odmiana sprawdza się w uprawie w niskich szklarniach. W tym segmencie znajduje się także odmiana Daltary RZ F1 o nieco mniejszych owocach (ok. 16 g) w porównaniu do Genery  RZ F1  (18-20 g). Odmiana przeznaczona jest do zbioru na „luz”. Rośliny mają silnym wigor, są wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe. Trimoso RZ F1 to nowy pomidor koktajlowy o masie owoców 40-45 g. Polecany do sprzedaży na gronie po 8-10 owoców.

Wśród „specjałów” nowością RZ prezentowaną na targach jest Redetto RZ F1 – odmiana o bardzo słodkich, czerwonych owocach w kształcie blocky (około 20 g). Polecana jest do zbioru na pojedyncze owoce lub grona.

Toma Seeds

Maximato F1 (Axia vegeteble seeds) – pomidor gronowy o masie owoców 140-160 g. Odmiana bezkolankowa polecana przede wszystkim do zbioru na grona.  Owoce ciemnoczerwone, trwałe. Gałązka i szypułka utrzymuje żywo zielony kolor nawet po długim przechowywaniu. Roślina o otwartym pokroju, krótkich międzywęźlach. Zalecana regulacja owoców w gronie do 5 sztuk. Może być zbierana także na pojedyncze owoce, bez szypułki.

pomidor Maximato F1

Tomasz Marasik polecał nową odmianę gronową – Maximato F1

 

 

Tunele w gospodarstwie Stanisława Stabrawy z Leszczyny

Malinowe z Leszczyny

Stanisław Stabrawa z miejscowości Leszczyna w Małopolsce zajmuje się ogrodnictwem już od 34 lat, odkąd przejął gospodarstwo po rodzicach. Wraz z żoną Elżbietą mieszka w trudnym do budowy obiektów, podgórskim terenie. Uprawę prowadzi w tunelach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BASF
Program Ochrony Roślin
HortiAdNet