PODosłonami.pl

Cultilene pod naglowkiem - nowy
Agro-Sorb
Yara

Przede wszystkim róże

Wśród trójki finalistów w kategorii „Rośliny ozdobne pod osłonami” ubiegłorocznej, 10. edycji Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”, towarzyszącego XVIII Dniom Ogrodnika – Targom Międzynarodowym w Gołuchowie, znalazł się Klaudiusz Kordylasiński. Prowadzi on, wraz z żoną Agatą gospodarstwo szklarniowe, w którym uprawia przez cały rok róże, a sezonowo – tulipany oraz poinsecje. Właściciele, pomimo młodego wieku, szybko rozwijają przedsiębiorstwo i nie boją się wyzwań.

Róże (tu odmiana Milagro) są głównym, całorocznym produktem gospodarstwa Kordylasiński spod Kalisza

Róże (tu odmiana Milagro) są głównym, całorocznym produktem gospodarstwa Kordylasiński spod Kalisza, fot. A. Cecot

Produkcja i handel

Kontynuując jako 3. pokolenie tradycje rodzinnej firmy związanej z produkcją pod osłonami, wdrażają nowe pomysły. Gospodarstwu, które znajduje się w pobliżu Kalisza – w miejscowości Szosa Turecka – towarzyszy hurtownia roślin ozdobnych, w której A. i K. Kordylasińscy sprzedają, oprócz swoich produktów, kwiaty od innych polskich ogrodników oraz towary sprowadzone z holenderskiej giełdy.

Róże w kilku obiektach

Gospodarstwo pan Klaudiusz przejął od rodziców – Andrzeja i Leonardy Kordylasińskich – 5 lat temu. Obecnie dysponuje trzema połączonymi szklarniami Venlo (w sumie 2,5 ha), stawianymi sukcesywnie od 2013 r. Rozbudowano również chłodnie, które obecnie zajmują 400 m2. Powstało też nowe zaplecze logistyczne – pracownia (w której użytkowany jest sortownik firmy Aweta).

Najnowsze szklarnie mają podwójne górne kurtyny cieniujące i energetyczne oraz pojedyncze boczne, rolowane.

Na powierzchni 0,5 ha zamontowano wysokoprężne lampy Gavita do doświetlania asymilacyjnego – 1000-watowe, z elektronicznym zapłonem.

Rośliny uprawiane są w wełnie mineralnej. Dane nasadzenie eksploatuje się z reguły 5 lat.

W gospodarstwie tym stosuje się dotlenianie pożywki nawozowej wykorzystywanej do zasilania roślin z każdym podlewaniem.

Plantacja jest też przez cały rok dokarmiana dwutlenkiem węgla.

Prowadzi się biologiczną ochronę roślin – przed wciornastkami, przędziorkami i mączlikiem szklarniowym.

Róże – odmiany

W asortymencie jest około 20 odmian. Według Agaty i Klaudiusza Kordylasińskich na szczególne wyróżnienie zasługują Milagro i Jumilia. Do przebojów niezmiennie należą jasne, łososioworóżowe Talea i Savita, do których dołączyli na próbę nowszą Peach Avalanche. Z czerwonych, które stanowią podstawę asortymentu, ogrodnicy wymieniają m.in.: Red Naomi, Gladiator; Marryme, Prestige. Ważne są również pomarańczowe róże, w tym Mariyo oraz Naranga. Nie brakuje najważniejszej żółtej Penny Lane. Podstawowa biała odmiana w tym gospodarstwie to Dolomiti.

Tulipany

Pędzone są przede wszystkim w łączniku pomiędzy szklarniami, w którym wzniesiono piętrową konstrukcję, pozwalającą intensywnie wykorzystać powierzchnię. Podobnie jak u innych polskich ogrodników, dominuje odmiana ‘Strong Gold’, ale państwo Kordylasińscy  starają się urozmaicać swoją ofertę. W ubiegłym roku posadzili m.in. odmiany ‘Freeman’ (pełna) czy ‘Match’ (z grupy Triumph), o żółto-czerwonych kwiatach.

Jest to skrót artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Pod Osłonami” 3/2017, które można zakupić/zaprenumerować w wydawnictwie Hortpress

Pomidor malinowy T414955 F1

Nowe pomidory malinowe z Zielonej Łąki

W gospodarstwie ogrodniczym prowadzonym przez Honoratę i Ryszarda Krzywych oraz ich synów – Mateusza i Konrada – 6 lipca odbyła się prezentacja nowej odmiany pomidora malinowego. O jego uprawie rozmawiano w gronie doradców uprawowych i [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet