PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara od 11 01 2019

Przegląd odmian papryki typu blok – cz.1

Za niedługo rozpocznie się na dobre plonowanie papryki. Najpopularniejsze są te o czerwonych owocach. Przedstawiamy najnowsze i najpopularniejsze odmiany czerwonoowocowych papryk typu blok.

Abadia F1 (Fito Semillas) – owoce osiągają masę od 300 do 350 g. Mają od 3 do 4 komór o grubych ścianach i są bardzo ciemne (nawet w okresie jesiennym). Jest to odmiana bardzo wczesna. Rośliny o silnym wigorze, mocnym systemie korzeniowym, średniej długości międzywęźlach i grubych pędach.

Aifos F1 (Monsanto, Seminis) – papryka średniej wielkości (10 x 10 cm), 3-4 komorowa, o grubej ściance. Bardzo dobrze nadaje się do transportu i przechowywania, ponieważ owoce są twarde i długo zachowują jędrność. Może być uprawiana zarówno w szklarniach jak i tunelach foliowych. Rośliny rosną szybko, a liście dobrze okrywające owoce chronią je przed oparzeniami słonecznymi.

Balta F1 (Syngenta) – masa owocu wynosi 250-300 g. Papryki są bardzo atrakcyjne, czerwone, o błyszczącej skórce. Producent poleca odmianę zwłaszcza na świeży rynek. Zbiór jest ułatwiony ponieważ owoce się nie zakleszczają. Rośliny są średniej wielkości, o otwartym pokroju, nadające się do produkcji w tunelach każdego typu.

Batory F1 (Alterplant) – odmiana zawiązuje owoce o masie od 270 do 320 g. Skórka błyszcząca, odporna na mikrospękania. Przeznaczona jest do uprawy tunelowej, na dość wczesny zbiór. Rośliny mają średnio-silny wzrost. Owoce tej odmiany doskonale nadają się na świeży rynek.

Beniel F1 (Syngenta) – owoce osiągają masę od 170 do 190 g i są wyrównane przez cały sezon uprawowy. Rośliny dają wysoki plon całkowity i handlowy. Przeznaczone są do uprawy w tunelach -rośliny są średniej wielkości, łatwe w prowadzeniu. Jest to odmiana bardzo wczesna, której owoce nadają się zwłaszcza na świeży rynek.

Claudio F1 (Nunhems) – dają owoce o masie 250-260 g o kolorze ciemnozielonym lub karminowym. Jest to odmiana do uprawy tunelowej. Rośliny mają średnio otwarty pokrój. Papryki są bardzo trwałe w transporcie, dlatego nadają się na świeży rynek, do przetwórstwa i eksportu.

Colado F1 (Fito Semillas) – owoce 180-200 g, o ciemnoczerwonej barwie i długich szypułkach ułatwiających zbiór. Jest tolerancyjna zarówno na wysokie jak i niskie temperatury. Rośliny są bardzo wczesne, mają luźny pokrój i silny system korzeniowy. Najlepiej sprawdzają się w uprawie tunelowej, z przeznaczaniem do przetwórstwa i na świeży rynek.

Denver F1 (HM. Clause) – owoce są bardzo duże, osiągają od 260 do 300 g, ciemnoczerwone. Mają grube ścianki. Zachowują jędrność po zbiorze. Odmiana jest wczesna, tunelowa. Papryki przeznaczone są na świeży rynek.

Maestral F1 (Fito Semillas) –daje duże owoce o masie od 250 do 3o0 g. Zachowują bardzo dobry, ciemny, niemal wiśniowy kolor, nawet w okresie jesiennym. Papryki mają długie szypułki, które ułatwiają zbiór. Rośliny są średniowysokie, o silnym systemie korzeniowym. Polecana jest do nasadzeń w tunelach foliowych, na dowolnym typie gleby jednak na glebach piaszczystych wymaga umiejętnego dawkowania nawozów i wody.

Marco F1 (Fito Semillas) – ta odmiana ma bardzo duże owoce (do 250 do 350 g) o wysokiej trwałości, twardych ścianach i bardzo dobrym wyrównaniu. Jest wczesna, a rośliny mają silny wigor, krótkie międzywęźla i są odporne na niższe temperatury. Może być nasadzana w dowolnej technologii produkcji.

Mito F1 (Fito Semillas) – owoce o masie od 250 do 350 g. Są ciemnoczerwone nawet w okresie jesiennym, a ich długie szypułki ułatwiają zbiór. Rośliny mają bardzo silny wigor, średnie międzywęźla, okazałe liście, sztywne i grube pędy. Odmiana bardzo dobrze się sprawdza na lekkich, piaszczystych glebach. Można ją uprawiać zarówno w tunelach jak i w polu. Duże papryki nadają się na świeży rynek.

Murano F1 (HM. Clause) – daje bardzo duże owoce o masie około 250 g. Mają grubą, mięsistą ściankę i nadają się  do uprawy na świeży rynek. Rośliny kompaktowe przeznaczone do uprawy tunelowej, także do wczesnych nasadzeń.

Nemalite F1 (Enza Zaden) – wiąże owoce przez cały okres uprawy. Osiągają masę od 200 do 220 g.  Mają twardy miąższ i błyszczącą, mocną skórkę. Rośliny są średniego wzrostu i nadają się do wczesnej uprawy w niskich tunelach. Papryki są przeznaczone do przetwórstwa i na świeży rynek.

Olvera F1 (Fito Semillas) – owoce tej odmiany osiągają masę od 200 do 220 g. Mają grube ścianki i długie szypułki ułatwiające zbiór.  Jest to odmiana bardzo wczesna. Rośliny o silnym wigorze mają mocny system korzeniowy i nadają się do każdego typu produkcji. Papryki przeznaczone są na świeży rynek.

Pedrosas F1 (Seminis) – papryki tej odmiany są średniej wielkości, osiągają masę około 220 g. Ich skórka jest gładka, ciemnoczerwona,  są twarde i trwałe. Rośliny mają silny wzrost, otwarty pokrój, dzięki czemu owoce nie klinują się między pędami. Odmiana wczesna dająca wysoki plon. Jest przeznaczona do uprawy w tunelach. Papryki nadają się na eksport i świeży rynek.

Predator F1 (Hazera) – daje owoce o masie od 220 do 250 g, o szerokości 10 cm i takiej samej długości. Rośliny tej odmiany są łatwe w uprawie (dobrze wiążą owoce nawet w niesprzyjających warunkach)  i mają dobry wigor. Jest polecana do uprawy w niskich i wysokich tunelach foliowych.

Szczegółowy opis odmian, wraz z wykazem odporności na choroby, można znaleźć na stronie hortinet.pl – przekierowanie następuje po kliknięciu w nazwę odmiany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet