PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Reminiscencje z targów Flower Expo Polska 2017

Targi Flower Expo Polska, które odbyły się w dniach od 31 sierpnia do 2 września w Warszawie i po raz drugi stanowiły część wystawy „Zieleń to Życie”, oferując kwiaty cięte i rośliny doniczkowe, okazały się przede wszystkim udanym miejscem spotkań florystów – pokazów dla nich przeznaczonych. Prezentacje te, prowadzone przez uznanych mistrzów florystyki (głównie z Europy Wschodniej) cieszyły się dużym zainteresowaniem i były inspirujące. W targach FEP uczestniczyło 45 wystawców z: Holandii, Kolumbii, Kenii, Polski i Włoch. Według informacji organizatorów Flower Expo Polska, targi te odwiedziło 4649 profesjonalistów (przy prawie 17 tysiącach zwiedzających całą imprezę wystawienniczą ZtŻ).

Florystyka była mocną stroną targów Flower Expo Polska (tu: fragment kompozycji Romana Steinhauera z Rosji), fot. A. Cecot

Florystyka była mocną stroną targów Flower Expo Polska (tu: fragment kompozycji Romana Steinhauera z Rosji), fot. A. Cecot

Tegoroczne wyzwania

W porównaniu z ubiegłym rokiem, wystawców było o 25 mniej. Jak tłumaczyła dyrektor Flower Expo Polska (właścicielka holenderskiej firmy BureauSierteelt.nl) Francine van Wijk, organizacja tegorocznej edycji targów była dużym wyzwaniem, głównie ze względu na nagłą, tragiczną śmierć byłego dyrektora FEP i jej męża Nico de Jagera. Zmniejszoną liczbę wystawców kolumbijskich, których w 2016 r. zjawiło się 22 (tym razem było ich 6), uzasadniano koniecznością skupienia się ich na urządzanych co drugi rok w stolicy Kolumbii październikowych targach Proflora. Tak czy owak, F. van Wijk stwierdziła, że z optymizmem oczekuje 3. edycji FEP, spodziewając się rosnącej liczby uczestników.

Polska – obiecujący rynek

Podczas otwarcia wystawy „Zieleń to Życie” Francine van Wijk podkreśliła, że Polska pozostaje obiecującym rynkiem zbytu produktów kwiaciarskich i podała, że w 1. półroczu br. ich holenderski eksport do naszego kraju wzrósł o 30%.

Targi Flower Expo Polska po raz drugi zyskały wsparcie Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie, a w otwarciu imprezy uczestniczyli Ambasador Ron J.P.M. van Dartel oraz Radca Rolny Martijn Homan. Holendrzy stanowili zarazem najliczniejszą grupę wystawców (27). Wśród instytucji wspierających FEP organizatorzy wymieniali też m.in. VGB (Vereniging voor Groothandelaren in Bloemkwekerijprodukten), czyli holenderskie stowarzyszenie podmiotów zajmujących się hurtowym handlem produktami kwiaciarskimi.

Prestiżowym wydarzeniem towarzyszącym FEP 2017 było Zgromadzenie Ogólne Union Fleurs – międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza krajowe organizacje związane z handlem kwiaciarskim. Prezes Union Fleurs Herman de Boon w swoim wykładzie przedstawionym podczas targów stwierdził m.in., że stały wzrost gospodarczy i wzrost dochodów per capita, jak w Polsce (+15% w ciągu ostatnich kilku lat), automatycznie pociąga za sobą zwiększoną konsumpcję kwiatów i kupowanie ich pod wpływem impulsu („dla siebie”). Zdaniem de Boona, tempo rozwoju naszego rynku produktów kwiaciarskich to +10% rocznie.

Florystyka na targach Flower Expo Polska

Odwiedzający targi mieli możliwość uczestniczenia w pokazach florystycznych prowadzonych przez: Tomasza Maxa Kuczyńskiego oraz Zygmunta Sieradzana z Polski, a także Romana Steinhauera z Rosji (który zaprezentował wyjątkowo oryginalne, inspirujące kompozycje) oraz Ahti Lyrę z Estonii. Mogli się też zapoznać z najnowszymi trendami, które przedstawił Johan Martens z Holandii. W tej części targów aktywne było również Stowarzyszenie Florystów Polskich.

Różnorodność produktów

W tym roku po raz pierwszy utworzony został w biało-czerwonych barwach Polski Pawilon (niewielki i bez producentów roślin ozdobnych). W jego obrębie wyróżniało się stoisko Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego  Bronisze (tuż po otwarciu targów częstowano gości tradycyjną potrawą mazowieckiej kuchni dworskiej – jastrząbkami, czyli kwiatami nadziewanymi farszem deserowym lub wytrawnym).

Organizatorzy targów Flower Expo Polska podkreślali, że różnorodność produktów była w tym roku zdecydowanie większa niż w 2016 r. Z pewnością ogrodników mogły zainteresować prezentacje hodowców odmian ważnych u nas roślin ozdobnych, jak chryzantemy (firmy Deliflor, Dekker, Dümmen Orange).  Jeroen Steenbergen z firmy Deliflor rekomendował polskim producentom 2 nowe odmiany gałązkowe o łososiowych kwiatach – ‘Baltica Salmon’ i ‘Vanilla Sorbet’, a z wielkokwiatowych do uprawy na kwiaty cięte – żółtą ‘Fiebre’.

Po raz drugi holenderska firma Amigo, która jest – jak zapewniał jej przedstawiciel Jacco Huibers – największym producentem sukulentów w Europie (21 ha) – przekonywała, że eszeweria (Echeveria ‘Miranda’) jest świetnym, modnym materiałem florystycznym. Jacco Huibers stwierdził zarazem, że druga edycja targów Flower Expo Polska okazała się dla jego firmy lepsza niż pierwsza, ze względu na większą frekwencję florystów.

Hurtowi dostawcy

Wśród wystawców widoczna była obecność zagranicznych i krajowych firm zajmujących się hurtowym handlem kwiatami i innymi roślinami ozdobnymi. Znalazła się wśród nich polska „internetowa platforma dla florystów” Flora East Europe (wywodząca się z hurtowni Green Planet z Poznania), która od ponad pół roku oferuje zakupy online. Jej przedstawiciel Ryszard Jesse stwierdził, że jest ona odpowiedzią na zmiany dokonujące się w XXI wieku – technologiczne i rynkowe. Według niego co roku w Polsce ubywa ok. 5% kwiaciarni, a osoby działające w branży skłaniają się coraz częściej ku prowadzeniu studiów florystycznych, a co za tym idzie – coraz chętniej zaopatrują się internetowo. Podał, że oferowane przez Flora East Europe (i Green Planet) produkty – ponad 5000 pozycji asortymentowych – pochodzą w 95% z importu.

Kolejna, 3. edycja targów Flower Expo Polska odbędzie się w dniach 6-8 września 2018 r., ponownie jako dział wystawy „Zieleń to Życie”, w Centrum Expo XXI w Warszawie.

Papryka jednolicie wybarwiona zdecydowanie lepiej się prezentuje

Równomierne wybarwianie owoców papryki i pomidora

Jednym z ważnych czynników przyciągających klientów i wpływającym na efektywną sprzedaż pomidorów czy papryki jest jednolita barwa owoców. W dużym stopniu jest ona związana z doborem odpowiedniej odmiany, wykazującej przydatność do uprawy w danych warunkach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet