PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Rośliny balkonowo-rabatowe – udany sezon

Wiosenny sezon produkcji i sprzedaży roślin balkonowo-rabatowych dobiega końca. Oceniany jest na ogół pozytywnie. Jak zwykle w Polsce, na rynku pojawił się bogaty asortyment gatunków i odmian, choć – tradycyjnie – dominowały pelargonie oraz, ostatnio coraz liczniej oferowane kaskadowe petunie, zwane powszechnie „surfiniami”, w bardzo różnorodnym wyborze.

Balkonowo-rabatowe_Gorczak_Wydorowo

Różnorodny asortyment gatunków i odmian roślin balkonowych, coraz częściej oferowanych w kolorowych zestawach, to cecha naszego rynku, fot. A. Cecot

Wczesny start

Sezon „balkonówki” wcześnie się w tym roku zaczął, na początku kwietnia – dzięki łagodnej zimie, co  przyspieszyło wzrost i rozwój roślin, a także dzięki ciepłej pogodzie wczesną wiosną, zachęcającej finalnych klientów do zakupów.

Mimo wszystko ogrodnicy, którzy prowadzą handel detaliczny w swoich gospodarstwach bądź oferują towar hurtowym kontrahentom, mieli produkcję rozłożoną na parę cykli, tak by móc oferować rośliny gotowe do sprzedaży w różnych terminach – zwykle do czerwca. Przeważnie były to dwa „rzuty” nasadzeń, ale są i tacy producenci, którzy sprzedają „rabatówkę” do końca lata (wybrane gatunki, m.in. begonię stale kwitnącą), wspomagając ją bylinami.

Taki schemat działania warunkowany jest też stosunkowo niewielką powierzchnią większości gospodarstw specjalizujących się w uprawie roślin balkonowo-rabatowych, którą wykorzystuje się w sezonie kilkakrotnie. Typowa jest również produkcja w wiszących pojemnikach, dzięki której otrzymuje się dodatkowe „piętro” w obiekcie. Tego typu system organizacji produkcji znajduje się na przykład w rodzinnej firmie „Nemesia” państwa Górczaków z Wydorowa koło Śmigla (województwo wielkopolskie).  Gospodarstwo, które istnieje od 1989 r., dysponuje łączną powierzchnią pod osłonami ponad 2000 m2 – składają się na nią szklarnie i tunele (2 najnowsze, wysokie obiekty postawiła firma F.H.U. Farmer CO).

Asortyment balkonowo-rabatowy

W gospodarstwie tym występują w ciągu roku 3 główne uprawy: oprócz roślin balkonowo-rabatowych, chryzantemy doniczkowe oraz bratki. Produkuje się też niewielką ilość bylin, na czele z lawendą, a także – krzewów iglastych w pojemnikach.

Ogrodnicy zaopatrują się w materiały wyjściowe do produkcji „rabatówki” u różnych dostawców, dzięki czemu mają bardzo urozmaiconą ofertę. Wśród tendencji rynkowych Agnieszka Górczak wymienia m.in. zwiększony popyt na biało kwitnące petunie kaskadowe (wykorzystywane m.in. do dekoracji komunijnych). Chętnie kupowane są też czarne petunie albo biało-czarne kompozycje (z udziałem odmiany ‘Black Ray’). W asortymencie gospodarstwa  z Wydorowa można też było tej wiosny znaleźć inne petuniowe ciekawostki, jak choćby odmianę Cascadias ‘Rim Magenta’ o fioletowych kwiatach z kremowożółtą obwódką. Zwracały uwagę „miksy” z kalibrachoi (Calibrachoa), m.in. pełnokwiatowych odmian z grupy MiniFamous® Double. Z nowszych roślin balkonowych wzrok przykuwały np. rozmnażane wegetatywnie lobularie (jak ‘Snow Princess’ czy ‘Princess in Purple’), przeznaczone również do wiszących pojemników czy skrzynek balkonowych.

Kompozycje – w wiszących koszach, ale i w innych pojemnikach, przygotowywane na zamówienie – są zresztą domeną takiego gospodarstwa jak „Nemesia”, które prowadzi handel detaliczny. Także z tego powodu – konieczności wykonywania urozmaiconych, różnobarwnych zestawów – ogrodnicy z Wydorowa mają w uprawie wiele gatunków i odmian, w tym dodatków do kompozycji (np. Chamaesyce hypericifolia, syn. Euphorbia ‘Diamond Frost’). Podążają też za inną tendencją rynkową, rosnącym popytem na zioła, których również nie zabrakło w wiosennej ofercie.

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Florensis -praca
HortiAdNet