Spotkanie ogórkowe w Pisarzowej

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Spotkanie ogórkowe w Pisarzowej

13 maja firmy De Ruiter Monsanto, Grodan i Azelis zorganizowały dni otwarte w gospodarstwie ogrodniczym Elżbiety i Grzegorza Krzyżak, w miejscowości Pisarzowa. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć uprawę ogórków odmiany Quintus F1 i DR8986CB F1.

Czytaj dalej...
Uczestnicy spotkania w Pisarzowej

Uczestnicy spotkania w Pisarzowej (fot. ACz)

Uprawa ogórków

Elżbieta i Grzegorz Krzyżak uprawiają ogórki na powierzchni 1 ha. Odmiany Quintus F1 i DR8986CB F1 posadzono na miejsce stałe 15 marca w zagęszczeniu 2,4 szt./m2. Pierwsze zbiory przeprowadzono 14 kwietnia. Jak informował Cezary Chojecki  ogórki uprawiane są w matach Grodan Classic Forte. Rozsada została przygotowana w kostkach Grodan Delta. Obie odmiany uprawiane są w systemie wysokiego drutu. W opinii Grzegorza Krzyżaka uprawa ogórka ta metodą jest bardziej pracochłonna, ale przynosi lepsze efekty w postaci większego plonu. EC w matach utrzymywane jest na poziomie 3,3-3,5, natomiast EC pożywki, w zależności od nasłonecznienia, wynosi od 2,8 (w dzień słoneczny) do 3-3,2 (w dzień pochmurny); pH podawanej pożywki 5,5.

W gospodarstwie odmiana DR8986CB F1 została nasadzona w tym roku trochę później niż w tamtym roku, tj. 15 lutego – mówiła Marta Repelewicz-Szybkowska. Warto podkreślić, że nadaje się na późniejsze wiosenne nasadzenia, a także do tuneli foliowych. Regularnie zawiązuje owoce przez cały okres uprawy. Owoc, półdługi, o wyrównanej wielkości i masie około 220 g. Przedstawicielka firmy polecała odmianę do sprzedaży w supermarketach.

Nawożenie i biologiczna ochrona

Prestop WP to fungicyd biologiczny (zawiera zarodniki i grzybnie Gliocladium catenulatum)  przeznaczony do walki m.in. z szarą pleśnią. W uprawach ogórka pod osłonami preparat zarejestrowany jest przeciwko czarnej zgniliźnie ogórka oraz chorobom odglebowym (wywołanym przez patogeny z rodzaju Pythium, Phytophthora, Fusarium i Rizoctonia). Jest całkowicie bezpieczny dla organizmów pożytecznych, nie ma okresu karencji. Jak objaśniał Jacek Ceglarski (Azelis) grzyb Gliocladium catenulatum jest nadpasożytniczym, tj.  rozpuszcza ściany komórkowe grzybów patogenicznych. Ponadto, zasiedlając roślinę stanowi konkurencję dla patogenów pozbawiając je przestrzeni życiowej i pożywienia. Biofungicyd powinien być używany przede wszystkim prewencyjnie. Jeżeli infekcje grzybowe są już bardzo rozwinięte, to należy zastosować zabieg chemiczny, a potem, po upływie od 0 do 7 dni (w zależności od substancji czynnej środka ochrony roślin), można opryskać rośliny środkiem Prestop WP – zalecał przedstawiciel firmy.



Barbara Głaczkowska z firmy Azelis omówiła nawozy z grupy Pionier. W początkowych fazach wzrostu roślin zalecała stosowanie nawozu Pionier NPK Makro (NPK 10-4-25), który pozwoli rozbudować silny system korzeniowy. Gdy rośliny ogórka wejdą w okres owocowania i do budowy owoców potrzebują więcej potasu, poleca się stosowanie nawozu Pioner Makro (NPK 9-5-30). Uzupełnieniem nawozów makroelementowych są nawozy Pioner Mikro. W uprawach ogórka ważnym pierwiastkiem jest wapń, który najszybciej można dostarczyć z użyciem saletry wapniowej.

W okresie obciążenia owocami B. Głaczkowska  polecała Resistim – nawóz o działaniu biostymulującym zawierający fosforyn potasu. Wspomaga pobieranie i przyswajanie makro- i mikroelementów z podłoża, stymuluje wzrost roślin oraz zapewnienia zdrowotność systemu korzeniowego.

Poniżej organizatorzy i uczestnicy Dni Otwartych.

 

2 komentarze do Spotkanie ogórkowe w Pisarzowej

  1. / Odpowiedź

    W Ameryce hitem ostatnich miesiecy jest uprawa grzybow i nie tylko pieczarek wyprobowanych latwych w chodowli. Teraz hitem sa smardze, kurki i cos w rodzaju
    prawdziwkow. Wszystkie te grzyby mozna zamowic na internecie rosna bezposredni
    na trawie lub tez wyrastaja z plastykowych wiader lub duzych slomianych prostokatnych
    klocow. rosna tez na pniach odpowiednio ponacinanych lub tylko przycietych
    na okolo metrowych postawionych pionowo. Producenci tych fungow tak nazywaja
    te „nasiona” obiecuja ze w ciogu paru miesiecy sa pierwsze grzyby. Chce to „poadzic”.

  2. / Odpowiedź

    Sledze technike Waszej uprawy ale tez chce podzielic sie nowosciami
    z rynku Amerykanskiego rozwijajacego sie w kieronku uprawy warzyw
    i owocow.
    Maciek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet