PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Sprawdzone odmiany i nawozy polecane w uprawie papryki

W dniu 26 listopada w Klwowie odbyło się spotkanie poświęcone uprawie papryki. Dokonano przeglądu odmian papryki znajdujących się w ofercie HM. Clause – niektóre propozycje są już znane i dobrze sprawdziły się w uprawie pod osłonami w Polsce, inne to obiecujące nowości. Mówiono też o zasadach prawidłowego nawożenia papryki i o tym, że zakup rozsady po prostu się opłaca.

Klwów, dzień papryki

Organizatorzy paprykowego spotkania w Klwowie

Dobre odmiany, wysoki plon

Spotkanie otworzył Sławomir Mechacki. Wśród odmian dobrze już znanych niektórym producentom prelegent polecał Murano F1 – paprykę, która z powodzeniem uprawiana jest w Polsce już od wielu lat. Odznacza ją intensywne wybarwienie owoców i łatwość w uprawie. Cechą charakterystyczną jest także wysoka powtarzalność plonowania. Udaje się na różnych podłożach i nie jest bardzo wymagająca pod względem nawożenia.

Znany Salamon F1 to odmiana dość wczesna. Jej owoce mogą być sprzedawane do sieci handlowych, ze względu na ich wymiary (średni blok) i wysoką jakość. Odmiana wymaga jednak intensywnego nawożenia. Ma bardzo wysoki udział plonu handlowego w ogólnym.

Godną uwagi odmianą jest Chouca F1, która wykształca duże owoce o masie dochodzącej nawet do 300-380 g, co przekłada się na rekordowe plony. Rozmiary pojedynczych owoców nie są aż tak duży, jak można by przypuszczać. Swoją masę owoce  zawdzięczają grubej ściance. Zaletą odmiany jest także stabilne wiązanie na poszczególnych piętrach i dobra reakcja na zrywanie owoców na zielono.

W gronie nowości paprykowych prelegent wymienił odmiany Muriel F1 i Destello F1. Pierwsza z nich jest niezwykle wczesna, wcześniejsza niż Salomon F1. Zaletą jest także bardzo duży udział owoców wysokiej jakości owoców w plonie całkowitym. Odmiana ma wysokie wymagania pokarmowe, silny wzrost. Destello F1 to odmiana żółta o bardzo ładnym wybarwieniu. Rośliny odznaczają się silnym wzrostem.

Odmiana Corinto F1,o stożkowych owocach jest polecana także do uprawy polowej, nie tylko pod osłonami. Cechuje ją wysoka zdolność do adaptacji do różnych warunków uprawy.

W badaniach wysokości plonowania odmian papryki typu blok prowadzonych przez firmę HM.Clause najlepiej wypadła odmiana Murano F1.

Sławomir Mechacki

Sławomir Mechacki mówił o odmianach papryki HM. Clause

Nawożenie  papryki

Grupa Inco produkuje głównie nawozy pod marką Florovit. Była ona kierowana głównie do amatorów, jednak ostatnio coraz częściej produkty tej firmy są przeznaczone do profesjonalnych upraw. Florovit Agro Bionawóz to produkt wieloskładnikowy zawierający aminokwasy, w 100% organiczny. W jego składzie znajduje się 2,0% azotu całkowitego, 5,5% potasu (w przeliczeniu na K2O) oraz 0,6% wapnia (w przeliczeniu na CaO), zawiera betainy. Wspomaga przyswajanie innych nawozów. Może być podawany dolistnie lub poprzez systemy fertygacyjne.

Granulowany produkt, na który warto zwrócić uwagę, to Florovit Agro Wapno Nawozowe PMG. Zawiera wapń w formie CaCO3 w dawce min. 75%. Nawóz przyspiesza rozkład resztek pożniwnych, a zawarte w nim mikroorganizmy redukują rozwój chorób grzybowych, zawiera również kwasy humusowe. W ofercie firmy jest również tańszy nawóz wapniowy bez opisywanych uprzednio dodatków.  Florovit Agro Wapniowy to płynny nawóz zawierający 21%  wapnia (w postaci mrówczanu wapnia). Nie zawiera składzie azotanów, więc można nim nawozić rośliny do końca zbiorów. Aplikuje się go dolistnie.

W połowie grudnia do sprzedaży trafi nowa grupa produktów granulowanych. Jednym z nich jest Florovit Agro Complex zawierający mikroelementy, takich jak Mg, B, Zn, Mn. Proporcje N : P : K w produkcie wynoszą 12 : 11 : 18.

Rozsada

Na klwowskim spotkaniu Marcin Portka reprezentował firmę Mularski, która zajmuje się produkcją rozsady warzyw do uprawy pod osłonami oraz polowych. Wytwarza ona obecnie 7 mln szt. rozsad warzyw szklarniowych rocznie i zaopatruje w nią około 42% gospodarstw w Polsce. W zeszłym roku firma wyprodukowała także około 90 mln szt. rozsady warzyw polowych. Planowane jest potrojenie ostatniej wartości.

Konstrukcja hartownika w gospodarstwie Mularskich, mającego powierzchnię 3 ha, pozwala na okrycie go w ciągu 8 minut, jeśli temperatura spadnie do niepożądanych, zagrażających rozsadzie wartości. Tyle samo czasu potrzeba na odkrycie hartownika, gdy temperatura jest wystarczająco wysoka. To najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie.

Pomidory i papryka produkowane są w tacach 150- otworowych, a także w kostce torfowej 4x4cm. Rozsada kapusty pekińskiej produkowana jest w tacach 150- i 240-komórkowych. Produkty firmy Mularski dostarczane są za pomocą własnego transportu, na paletach. W rozliczeniach firma przyjmuje, że w przypadku papryki na tacy ze 150 otworami powinno być minimum 130 roślin. Jeśli jest ich więcej, to jest to rodzaj „gratisu” dla plantatora.

– Wiem, że państwo w dużej mierze sami wytwarzacie rozsadę. Czasem jednak po prostu się to nie opłaca. Kupując nasz produkt macie państwo gwarancję ilości i jakości, a więc spokojny sen – mówił Marcin Portka.

Marcin Portka

Marcin Portka mówił o rozsadach z Gospodarstwa Ogrodniczego T. Mularski

 

 

Papryka jednolicie wybarwiona zdecydowanie lepiej się prezentuje

Równomierne wybarwianie owoców papryki i pomidora

Jednym z ważnych czynników przyciągających klientów i wpływającym na efektywną sprzedaż pomidorów czy papryki jest jednolita barwa owoców. W dużym stopniu jest ona związana z doborem odpowiedniej odmiany, wykazującej przydatność do uprawy w danych warunkach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet