PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Techniki sprzedaży detalicznej warzyw

16 maja w Berlinie firma Rijk Zwwan zorganizowała spotkanie w swoim nowo otwartym centrum sprzedaży detalicznej – Retail Center. Spotkanie prowadził Marcin Mech.

Ekspozycja warzyw w centrum

Podczas spotkania omówiono statystyki dotyczące produkcji pomidora w Europie i na świecie. Mówiono o technikach pozwalających badać zachowania konsumentów i o trendach w sprzedaży warzyw. Pokazano m.in. nowoczesną szafę do produkcji sałaty, w której można produkować do 10,000 szt. sałat rocznie. Szafa taka znajduje się już np. w niemieckim Makro. Ideą jest, aby takie urządzenia stawały się coraz bardzie powszechne.

Retail Center – centrum sprzedaży detalicznej

W otwartym 3 miesiące temu Retail Center prowadzone są m. in. badania nad zachowaniem konsumentów, mające na celu określenie np. jaki sposób ekspozycji może przyczyniać się do zwiększania sprzedaży. Podczas spotkania zaprezentowano okulary z systemem kamer podążających za wzrokiem osoby, która ich używa. Dane przetwarzane są na swego rodzaju mapę, która pokazuje, na którym produkcie wzrok zatrzymał się najdłużej. Wyniki takich testów pomagają określić, który z produktów dosłownie „przyciąga wzrok”, a który wyłącznie zajmuje miejsce na półkach. W centrum prowadzone są również testy na trwałość pozbiorczą.

Sprzedaż pomidorów w marketach i dyskontach

Podczas spotkania porównano asortyment pomidorów oferowanych przez dwa typy marketów – tradycyjnych i dyskontów, polskich i niemieckich. Zwracano uwagę, że dzisiejszy klient nie przychodzi do sklepu wyłącznie po produkt, ale szuka w markecie również emocji. Podkreślano, że kluczem do sukcesu jest kreowanie przeżyć, poprzez np. organizowanie dni rodzinnych, czy wystrój sekcji warzyw i owoców kojarzący się z wiejskim marketem. Ogromne znaczenie ma również opakowanie produktu. Podczas prezentacji rynku pomidorowego zwrócono uwagę, że największy obrót pochodzi z handlu pomidorami z grupy specjałów. Ich wysoka cena sprawia, że najlepiej będą się sprzedawały zapakowane w małe opakowania, aby klient tak bardzo nie odczuwał wyższej ceny za kilogram  produktu.

Choć Niemcy (zaraz po USA) są drugim największym importerem pomidora na świecie ilość tych warzyw sprzedawana tam przez polskich producentów jest niestety wciąż minimalna.

Papryka jednolicie wybarwiona zdecydowanie lepiej się prezentuje

Równomierne wybarwianie owoców papryki i pomidora

Jednym z ważnych czynników przyciągających klientów i wpływającym na efektywną sprzedaż pomidorów czy papryki jest jednolita barwa owoców. W dużym stopniu jest ona związana z doborem odpowiedniej odmiany, wykazującej przydatność do uprawy w danych warunkach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2018
HortiAdNet