PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Truskawkowa alternatywa

W miniony piątek, 27 lipca, w Rabie Wyżnej zorganizowano spotkanie poświęcone nowoczesnej uprawie truskawek na rynnach osłoniętych foliowymi „daszkami” oraz w tunelu foliowym. Uczestniczyło w nim wielu producentów z różnych rejonów Polski – uprawową prezentację na Podhalu można było połączyć z wizytą w znajdującej się nieopodal firmie Metazet – produkującej m.in. konstrukcje do uprawy na rynnach (artykuł o Dniu Otwartym w tej firmie ukaże się wkrótce), oraz z weekendem w górach.

Pokazową plantację przygotowano w gospodarstwie Stanisława Bogdała – specjalisty ds. nowych technologii uprawy truskawek (nieobecnego syna podczas spotkania reprezentował jego ojciec Józef). W organizację spotkania zaangażowały się firmy: Poland Plants (dostawca sadzonek prezentowanych odmian truskawek powtarzających owocowanie oraz tradycyjnie owocujących) odmian ); Yara Poland – uprawa nawożona była nawozami z tej firmy i według zaleceń jej specjalistów; Ceres International – dostawca kokosowego podłoża uprawowego; Koppert Polska z tego przedsiębiorstwa pochodzą trzmiele wykorzystywane do zapylania kwiatów; FH Najbar – dostawca m.in. jednorazowych opakowań do owoców oraz firma Aqua Tom – z niej pochodziły urządzenia i instalacja do nawadniania i fertygacji uprawy. Konstrukcja „daszków” oraz rynny uprawowe pochodziły z firmy Metazet, tunel z FHU Farmer. Spotkanie odbyło się pod patronatem prasowym czasopism „Jagodnik” oraz „Owoce Warzywa Kwiaty”.

Uprawa deserowych truskawek na rynnach osłoniętych foliowymi daszkami jest ciekawą propozycją, alternatywną wobec tradycyjnej produkcji tych owoców. Wymaga wprawdzie większych nakładów, pozwala jednak na uzyskanie plonu bardzo dobrej jakości – ze względu m.in. na możliwość precyzyjnego żywienia roślin w uprawie prowadzonej w podłożu kokosowym oraz wyeliminowanie ryzyka wystąpienia chorób odglebowych. Na dobrą jakość owoców wpływa także osłonięcie roślin przed bezpośrednim działaniem intensywnego nasłonecznienia, opadów deszczu lub gradu, przy jednoczesnym dobrym przewietrzaniu plantacji (również w zademonstrowanym tunelu ściany boczne były podnoszone).

Uprawa truskawek pod takimi lub tradycyjnymi osłonami jest również wartym zainteresowania rozwiązaniem dla gospodarstw specjalizujących się w uprawie warzyw w technologii bezglebowej, pozwalającym poszerzyć asortyment oferowanych produktów.

Szczegółowe informacje na temat spotkania oraz uprawy truskawek na rynnach znajdą Państwo na portalu jagodnik

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

Florensis -praca
HortiAdNet