Uprawa i ochrona pomidorów szklarniowych – spotkanie ze specjalistami w Łaszkowie - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Uprawa i ochrona pomidorów szklarniowych – spotkanie ze specjalistami w Łaszkowie

Z inicjatywy firmy Sativex 30 marca w Łaszkowie w hotelu Kristoff zorganizowano seminarium dla producentów warzyw szklarniowych z okolic Kalisza. Wykładowcami byli specjaliści z firm współpracujących z głównym organizatorem – dr Katarzyna Tykarska-Duchovska reprezentująca markę De Ruiter, Paweł Kloc występujący w imieniu firmy Koppert, Wojciech Juńczyk z firmy Cultilene, a także gość z Holandii – Bert-Jan Nolden, który reprezentuje firmę Hoogendoorn.

Czytaj dalej...

Otwierając spotkanie Piotr Pańczak, założyciel firmy Sativex, poinformował, że jest to pierwsze z planowanych w tym roku dwóch spotkań, mających na celu wyjaśnienie pojawiających się zagadnień uprawowych. Wielu ogrodników sygnalizowało np. wczesne wystąpienie w uprawach mączlika szklarniowego – co ma związek z obecnością tego szkodnika w wielu szklarniach jesienią ubiegłego roku. Większe niż w poprzednich latach jest zagrożenie ze strony skośnika pomidorowego (Tuta absoluta). Jak zawsze pojawiają się także problemy uprawowe – dlatego warto spotykać się ze specjalistami i przypominać zasady prawidłowej uprawy i ochrony.

Zagadnienia uprawowe i dotyczące ochrony

Dr Katarzyna Tykarska-Duchovska, skupiła się na uprawie odmian wielkoowocowych, między innymi nadal bardzo popularnego w rejonie Kalisza pomidora Torero F1.  Jak stwierdziła odmiana ta co roku coraz lepiej udaje się w kaliskich szklarniach – ogrodnicy dopracowali jej uprawę. Sprawdza się zarówno w produkcji z bardzo wczesnych, grudniowych nasadzeń, z rozsady szczepionej na podkładkach, jak i z późniejszych, nieszczepionych. W firmie cały czas trwają jednak prace hodowlane nad nowszymi odmianami pomidora wielkoowocowego i prowadzone są doświadczenia z nimi w warunkach uprawowych.

Wkrótce zamieścimy więcej informacji ze spotkania na temat uprawy odmiany Torero F1, a także wielkoowocowego pomidora Ducovery F1 oraz malinowej odmiany Tomimaru Muchoo F1.

Dr Katarzyna Tykarska Duchovska, Monsanto-De Ruiter



O ochronie biologicznej mówił Paweł Kloc. Także on informował o nasilonym występowaniu mączlika szklarniowego, co ma według jego obserwacji, związek z pozostawieniem na polach wielu niezebranych warzyw, w których szkodnik rozmnażał się przed długi czas bez większych przeszkód. Kolejne szkodniki zagrażające obecnie uprawom warzyw szklarniowych to skośnik pomidorowy i przędziorek chmielowiec. Ich biologii i zwalczaniu poświęcony będzie odrębny artykuł. 

Paweł Kloc, Koppert

Ocena kondycji roślin

Wojciech Juńczyk zaprezentował zdjęcia pochodzące z plantacji szklarniowych i na ich przykładzie omówił niektóre błędy popełniane w uprawie. Najpierw pokazał bogaty, dobrze wykształcony system korzeniowy, który przerasta całą objętość maty, a następnie upośledzone korzenie, jakie powstają w sytuacji kiedy w macie znajduje się zbyt dużo lub zbyt mało wody. Specjalista zachęcał, aby w najbliższym czasie dokonać oceny kondycji całych roślin, gdyż zbliżający się okres (kwiecień, maj), ze względu na sprzyjające warunki pogodowe, to ostatni dobry moment przed szczytem produkcyjnym na korektę popełnionych błędów.

Bert-Jan Nolden z firmy Hoogendoorn przekazał informacje na temat lansowanego w Holandii nowego podejścia do kontroli  uprawy. Opiera się ono na ocenie stanu rośliny dokonywanej za pomocą specjalistycznych urządzeń np. kamer termowizyjnych oraz programu PlantVoice. Program na bieżąco oblicza bilans energii, wody i asymilatów w roślinie. Tak monitorowana kondycja i aktywność roślin jest podstawą  sterowania klimatem i nawodnieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Ostatnie dni przed świętami są zwykle dla wszystkich z branży ogrodniczej bardzo zabiegane. Na szczęście jest już coraz bliżej do kilku chwil odpoczynku i radosnego świętowania.

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet