PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Uprawa papryki – jak uzyskać dobrze ukorzenione i odżywione rośliny?

W naszych warunkach klimatycznych uprawa w nieogrzewanych tunelach foliowych ciepłolubnego warzywa, jakim jest papryka, nie jest łatwym zadaniem. Nie oznacza to jednak, że nie można osiągnąć sukcesu w takiej produkcji – o czym najlepiej świadczyć może rozwój wielu gospodarstw paprykowych z rejonu Potworowa. Aby rośliny papryki dobrze się rozwijały i później dały wysoki plon, trzeba zapewnić im już od czasu produkcji rozsady dobre warunki i dostępność składników pokarmowych.

Od etapu produkcji rozsady…

Przygotowanie dobrej rozsady to dopiero początek pracy na dobry plon, ale bardzo ważny w życiu roślin. Ogrodnicy często samodzielnie produkują rozsadę papryki – jednoetapowo, bez pikowania, w wielodoniczkach wypełnionych substratem torfowym, lub z pikowaniem siewek w pierścienie z substratem. Gotowe substraty zwykle zawierają już startowe dawki nawozów. Warto jednak zadbać nie tylko o właściwości chemiczne substratu, ale także o fizyczne. Powinien on zapewniać roślinom nie tylko wodę i składniki pokarmowe, ale także mieć wystarczająco luźną strukturę, by do korzeni docierało powietrze, dlatego ważne jest, by nie podlewać podłoża nadmiernie. Ponadto na strukturę podłoża korzystnie wpływa aplikacja preparatów zawierających związki próchnicy glebowej. Sprawdzonym produktem tego typu jest Humistar, zawierający kwasy huminowe i fulwowe uzyskane z leonardytów. Jego roztworem można podlewać podłoże po wysiewie nasion, pozwala to uzyskać wyrównane wschody i dobrze rozwinięte korzenie. Taka rozsada ma szansę dobrze przyjąć się po posadzeniu na miejsce stałej uprawy.

…oraz przed sadzeniem

Humistar polecany jest również do pierwszego podlewania rozsady po posadzeniu na miejsce stałe (20 l/ha, roztwór 0,2%, bez dodatku innych nawozów czy preparatów). Zabieg ten pozwala przyspieszyć ukorzenianie się roślin w glebie i uzyskać dobrze ukorzenione, silne, rośliny. Kolejne aplikacje preparatu humusowego są polecane w czasie wzrostu wegetatywnego roślin papryki – mniej więcej co 10 -14 dni (5 l/ha, roztwór 0,2%). Później w czasie kwitnienia można powtórzyć ponownie większą dawkę (20 l/ha, 0,2%). W efekcie uzyskuje się korzystną, gruzełkowatą strukturę gleby i silnie ukorzenione rośliny, mające możliwość dobrego pobierania składników pokarmowych z gleby (poprawa nawet o 30% w stosunku do gleby nie traktowanej preparatem). Podobnie Humistar można stosować również w uprawie ogórków w tunelach.

W tunelowej uprawie papryki, często narażonej na działanie stresowych warunków, korzystne może okazać się także stosowanie biostymulatorów. W ofercie firmy Tradecorp takim produktem, o działaniu antystresowym (niska lub ekstremalnie wysoka temperatura, mała ilość światła czy wysokie zasolenie), polecanym także do stymulowania wzrostu i rozwoju roślin, jest Phylgreen Kuma, zawierający wyciągi z glonów morskich oraz aminokwasy. Biostymulator ten wzmacnia rozwój roślin, kwitnienie i zawiązywanie owoców. Jest on zalecany od etapu intensywnego wzrostu wegetatywnego papryki, do czasu kwitnienia włącznie, co 7 do 10 dni. Polecana dawka wynosi 2-3 kg na hektar, a stężenie roztworu – 0,02%. Dodatkowo do poprawy kwitnienia i zawiązywania owoców oraz ich przyrostu wskazane jest zastosowanie dolistne preparatu Phylgreen Mira  3 x 2-3 l/ha, w stężeniu 0,2%. Pierwszą aplikacje należy wykonać na początku kwitnienia, a następne dwie w odstępie 7 do 10 dni.

Fertygacja na poszczególnych etapach wzrostu i rozwoju

Ważnymi produktami w ofercie firmy Tradecorp jest seria Nutricomplex – bardzo dobrze rozpuszczalnych w wodzie, krystalicznych, nie zbrylających się i nie tworzących osadów w zbiornikach nawozów NPK z mikroelementami, polecanych do fertygacji i zabiegów pozakorzeniowych.

Azot w nawozie jest obecny w formie saletrzanej, amonowej oraz amidowej. Jest więc zarówno szybko, jak i stopniowo dostępny dla roślin. Fosfor występuje w formie w pełni rozpuszczalnej w wodzie i dobrze przyswajalnej przez rośliny, natomiast potas jest całkowicie wolny od chlorków. Ponadto nawozy zawierają wysokiej jakości mikroelementy. W poszczególnych formulacjach nawozów Nutricomplex proporcje podstawowych składników i mikroelementów są odpowiednio dobrane do kolejnych faz wzrostu i rozwoju roślin. Nawozy te są wolne od chloru, sodu i węglanów, mają kwaśny odczyn i niskie EC.

Na początku uprawy papryki, po posadzeniu w tunelach, w czasie ukorzeniania się roślin i rozrastanie korzeni polecana jest dwukrotna fertygacja, co tydzień, roztworem (2g/l) nawozu Nutricomplex Blue 13-40-13, zalecana jego dawka wynosi 50 kg/ha. W czasie intensywnego wzrostu wegetatywnego roślin papryki wskazane jest podawanie roztworu (2g/l) „zrównoważonego” Nutricomplexu 18-18-18, również  w dawce 50 kg/ha, co tydzień do czasu zawiązania pierwszych owoców. Później, w czasie dojrzewania owoców należy przejść na podawanie formulacji nawozów o większej zawartości potasu (Nutricomplex Red 15-5-30 oraz Orange 7-12-40).

Nawozy te można mieszać z innym produktem z firmy Tradecorp AZ Bentley – mikroelementowym nawozem zawierającym wszystkie niezbędne dla roślin mikroskładniki w każdej granuli, w formach bardzo dobrze przyswajalnych dla roślin, w szerokim zakresie pH podłoża – od 3 do 11. Dokarmianie papryki Bentley’em jest zalecane od okresu intensywnego wzrostu wegetatywnego oraz w czasie kwitnienia i owocowania, co 7 do 10 dni. Zalecana w uprawie tego warzywa ilość nawozu to 2 kg na hektar, stężenie roztworu 0,02%.

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Florensis -praca
HortiAdNet