PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

W Całowaniu o smaku pomidorów i ich odmianach

28 sierpnia 2015 r. w Gospodarstwie państwa Małgorzaty, Moniki i Piotra Floriańczyk w miejscowości Całowanie k/Karczewa odbyło się spotkanie zorganizowane przez koncern Monsanto Polska (właściciel m.in. marki De Ruiter) oraz firmy: Yara, Grodan oraz Grupę Producentów Rozsad Krasoń. W czasie spotkania zaprezentowano odmiany pomidorów, goście dowiedzieli się również o wpływie nawożenia na smak pomidorów oraz o korzyściach płynących z używania kostek Plantop Delta z firmy Grodan.

Goście spotkania w Całowaniu

Goście spotkania w Całowaniu

Spotkanie otworzył Piotr  Dutkowski (Monsanto), który przedstawił  znane odmiany marki De Ruiter.  Admiro F1 jest standardową odmianą pomidora, tworzy twarde, ładne owoce o masie 140–170 g, które wytrzymują długi transport i mechaniczne sortowanie. Uprawa tej odmiany nie wymaga dużych nakładów pracy. Foronti F1 jest odmianą wielkoowocową, bardzo popularną w rejonie centralnej Polski. Owoce są mięsiste, lekko żebrowane, osiągają masę od 230 do 270 g. Rośliny charakteryzują się silnym wigorem i otwartym pokrojem. Odmiana jest łatwa w uprawie i odporna na mączniaka prawdziwego.  Bardzo dobrze zawiązuje owoce, nawet  w miesiącach o niskim natężeniu światła, dlatego w tym roku rośliny poradziły sobie z jego niedoborem.  Odmiana Torero F1 jest popularna w okolicach Kalisza. Owoce osiągają masę od 240 do 260 gramów. Jest to pomidor bardzo wczesny, który nadaje się do uprawy przedłużonej. Malinowa odmiana Tomimaru Muchoo F1 z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Jej owoce osiągają masę 160–180 g, wybarwiają się na ładny, malinowoczerwony kolor.

Katarzyna Tykarska–Duchovska z firmy Monsanto informowała, że w tym roku marka De Reuiter wprowadza dwie nowe odmiany pomidora o owocach średniej wielkości: DR3896TH F1 tworzy owoce większe od standardowej odmiany Admiro F1, o dobrym smaku. Odmiana jest polecana do późniejszych nasadzeń, w połowie stycznia. DR6304TH F1 daje trochę większe owoce, odpowiadające obecnym potrzebom rynku. W początkowym okresie uprawy zalecane jest uszczykiwanie liścia wierzchołkowego – dzięki temu roślina wyda wyższy plon. Obie nowe odmiany są odporne na mączniaka prawdziwego.

Grupa Producentów Krasoń dostarczyła do gospodarstwa państwa Floriańczyk rozsadę pomidorów pod koniec grudnia oraz w połowie stycznia.  Grzegorz Krasoń poinformował, że firma zaobserwowała wzrost zamówień na odmianę pomidora malinowego Tomimaru Muchoo F1.

Wojciech Wojcieszek z firmy Yara opowiedział o tym, jak prawidłowo nawozić rośliny by wydobyć z owoców pełnię walorów smakowych. Podkreślał, że konsumenci zwracają coraz większą uwagę na smak, o czym świadczy wzrost zainteresowania droższymi, ale uważanymi za smaczniejsze, pomidorami malinowymi.

Na pobieranie przez rośliny składników pokarmowych mają wpływ: genetycznie uwarunkowane zdolności odmiany do pobierania składników pokarmowych, pH pożywki, temperatura oraz wilgotność. Odmiany charakteryzują się różną intensywnością pobierania składników pokarmowych z podłoża, dlatego nawożenie powinno być dostosowane do odmiany również pod tym kątem – niedostateczna ilość składników mineralnych w podłożu, doprowadzi do pogorszenia smaku owoców. Kluczem do wytworzenia przez roślinę jak najsmaczniejszych owoców jest odpowiednie zbilansowanie makro- i mikroelementów w pożywce. Makroelementy mają największy wpływ na wielkość plonu, natomiast mikroelementy są niezbędne do uzyskania dobrego smaku owoców. Jak mówił W. Wojcieszek nawóz Superba Zielona Forte zawiera mieszankę schelatowanych mikroskładników, odpowiednio  zbilansowanych z makroskładnikami. Używanie mieszanki jest opcją trochę droższą od komponowania pożywki z pojedynczych nawozów, ale dzięki jej użyciu uzyskany plon ma lepsze parametry smakowe – informował specjalista z firmy Yara. Dodatkowo radził, by zbierać owoce jak najbardziej dojrzałe – ma to korzystny wpływ na walory smakowe pomidorów. Należy przy tym pamiętać o dobrym odżywieniu roślin wapniem wpływającym na jędrność i trwałość pozbiorczą plonu. Odpowiednia podaż  tego składnika zapobiega również suchej zgniliźnie wierzchołków owoców pomidora. Jako źródło wapnia w pożywce Yara poleca nawóz YaraLiva Calcinit.

Odpowiednie zaopatrzenie roślin w potas i fosfor oraz dobra kondycja liści także mają duży wpływ na smak owoców, gdyż od niej zależy intensywność procesu fotosyntezy, w którym produkowane są cukry. Zdrowy aparat asymilacyjny, a także jego zaopatrzenie w żelazo są niezbędne do uzyskania smacznych owoców o optymalnej proporcji cukrów do kwasów organicznych. W ofercie firmy Yara znajduje się nawóz Rexolin, zawierający schelatowane żelazo, dobrze przyswajalne dla roślin nawet przy dużych wahaniach odczynu w macie. Wojciech Wojcieszek sugerował aby do pożywki dodawać przynajmniej 10% całego żelaza w postaci Rexolinu, co zaowocuje lepszą produkcją chlorofilu w liściach.

Tomasz Kosch z firmy Grodan przedstawił zalety kostek rozsadowych Plantop Delta, zbudowanych ze specjalnych hydrofilnych włókien, co ułatwia sterowanie wilgotnością – dlatego panują w nich bardzo dobre warunki do rozwoju korzeni w całej objętości. Ponadto  grubsza wierzchnia warstwa kostek pozostaje zawsze bardziej sucha, co zapobiega rozwojowi glonów. Kostki te bardzo dobrze sprawdzają się w produkcji rozsady pomidora, a ze względu na dobry rozwój korzeni w kostkach ich pozytywny wpływ na rośliny utrzymuje się przez cały okres uprawy.

Małgorzata Floriańczyk  poinformowała, że w gospodarstwie od kilku lat pomidory uprawiane są wyłącznie na wełnie Grotop Master z firmy Grodan, a dostawcą 100% rozsady jest Grupa Producentów Rozsad Krasoń.  W tym sezonie w gospodarstwie uprawiane są : Tomimaru Muchoo F1,  Admiro F1 oraz na niewielkiej powierzchni  Foronti F1, Torero F1. W porozumieniu z pracownikami firmy Monsanto prowadzone są również doświadczenia kilku odmian będących jeszcze na etapie testów hodowlanych.

Małgorzata Floriańczyk zaznaczyła, że od kilku lat uzyskują dobre rezultaty stosując preparaty biologiczne. W tym sezonie na całości uprawy udało się zwalczyć przędziorka przy użyciu ochrony biologicznej. Pomidory malinowe są zbierane bezpośrednio w opakowania kartonowe z własnym logo „pomidory od Piotra i Małgosi”, zaś Admiro jest sortowane mechanicznie. Do nawożenia pomidorów używana jest przez cały cykl produkcyjny Superba z firmy Yara.

Małgorzata Floriańczyk podkreśliła, że: „jako firma rodzinna dokładamy wszelkich starań, aby wyprodukowane przez nas pomidory były jak najwyższej jakości oraz posiadały doskonałe walory smakowe i zdrowotne”.

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Florensis -praca
HortiAdNet