W Igołomi już zaczęły się przygotowania do nowego sezonu - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

W Igołomi już zaczęły się przygotowania do nowego sezonu

Mimo, że gmina Igołomia-Wawrzeńczyce jest znanym w naszej branży rejonem uprawy warzyw wczesnych i większość z nas zapewne słyszała o „tunelach igołomskich”, to chyba niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, kiedy naprawdę w Igołomi i jej okolicach zaczyna się przygotowanie do nowego sezonu i stawiane są pierwsze tunele. Ogrodnicy, którzy oferują w najwcześniejszych terminach warzywa spod osłon – m.in. „młodą” kapustę i kalafiory już teraz stawiają konstrukcje tuneli, które jeszcze przed nadejściem zimy będą okrywane folią. Gdy w ostatnich dniach odwiedziłam gospodarstwo Roberta i Lucyny Lipowieckich w miejscowości Glewiec, część konstrukcji tuneli przeznaczonych pod najwcześniejszą uprawę warzyw kapustnych już była postawiona, a kolejne miały być stawiane w najbliższych dniach. 

Czytaj dalej...

Pan Robert gospodaruje na powierzchni 10 hektarów, z czego na większości uprawiane są warzywa. Najwcześniejsze – na zbiór rozpoczynający się w kwietniu – uprawiane są w 35 tunelach, na nieco późniejsze terminy zbioru rośliny osłaniane są włókninami (1 ha kapusty i 1 ha kalafiorów). Jest to gospodarstwo z tradycjami – uprawą zajmowali się już dziadkowie pana Roberta, którzy sadzili pomidory polowe, rodzice zajęli się głównie produkcją warzyw kapustnych pod osłonami. Pan Robert Lipowiecki przejął gospodarstwo przed rokiem i kontynuuje rodzinne, ogrodnicze tradycje. Zajmuje się uprawą warzyw kapustnych w tunelach oraz pod włókninami (kapusta Jetma F1, następnie Mirror F1, Gregorian F1 i Grepala F1, kalafiory Brunel F1 i Hermon F1). W późniejszych terminach w tunelach, które przestawiane są na nowe miejsce, produkowana jest papryka „igołomska” (odmiany Mira i Dimentio F1). Jesienią cykl produkcji zamyka polowa uprawa kapusty pekińskiej (Bilko F1) przeznaczonej do przechowywania.

Uprawa warzyw kapustnych pod osłonami w najwcześniejszych terminach wymaga od samego początku nie tylko ogromnych nakładów pracy, ale także dużego doświadczenia i ogrodniczego wyczucia. Aby możliwe było sadzenie rozsady warzyw kapustnych w ostatnim tygodniu lutego produkcję rozsady zaczyna się około 20 grudnia, a przygotowanie stanowiska już w końcu września lub październiku. Po zaoraniu pola jak mówi producent z Glewca ziemia powinna trochę odleżeć, dobrze, gdy w tym okresie są opady deszczu i gleba zostanie dobrze nasączona wodą. Jesienią wykonywane są uprawki mechaniczne, bez nawożenia (producent podaje nawozy YaraMila Complex i saletrę wapniową w wiosennym terminie) oraz wbijane są pałąki stanowiące konstrukcję tuneli. Z przykrywaniem tuneli folią pan Robert czeka jednak do ostatnich chwil przed nadejściem mrozów i opadów śniegu. Pozwala to zapewnić odpowiednią wilgotność gleby w tunelach w chwili sadzenia. W przypadku zbyt wczesnego terminu zakładania folii na konstrukcję wiosną gleba w tunelach jest zbyt sucha, gdyż woda z opadów deszczu i śniegu nie przesiąka do środkowych partii tunelu. Natomiast przy zakładaniu folii na tunele dopiero po ustąpieniu zimy bardzo trudne jest rozpoczęcie uprawy we wczesnym, lutowym terminie – nawet, gdy panuje już wówczas wiosenna aura. Gleba jest w takich przypadkach przez długi czas jest zbyt mokra i zimna by sadzić rozsadę.

Do osłaniania tuneli pan Robert używa folii węgierskich z firmy Agrimpex (żółtej, trzysezonowej) oraz polskich folii z Bierunia. Mimo, że są one zimą narażone na działanie mrozu i śniegu wytrzymują w jego ocenie zwykle bez problemów przez kilka sezonów uprawy, nawet dłużej niż przewidziane jest to w charakterystykach folii.

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet