PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Właśnie ukazał się nowy numer czasopisma „Pod Osłonami”

Kolejny raz mam przyjemność zaprosić Państwa do lektury nowego numeru czasopisma „Pod Osłonami”. To już szóste wydanie w tym roku, a będą jeszcze dwa! Ten rok jest pierwszym, w którym publikujemy 8 numerów w roku do ubiegłego roku ukazywało się 6 numerów). O czym piszemy w najnowszym wydaniu? O tym krótko poniżej.

Wydarzenia

Przełom lata i jesieni jak zawsze obfitował w dni otwarte, targi i konferencje. W dziale Wydarzenia relacjonujemy Dzień Pomidora firmy Enza Zaden, jaki odbył się w gospodarstwie państwa Katarzyny i Kazimierza Jansów w Blizanówku. Na prezentację odmian w uprawie tunelowej zaprosiła z kolei firma Hazera – spotkanie to odbyło się w Rzeczycy, w gospodarstwie państwa Koreckich. Nasza redakcyjna koleżanka Anna Maciejuk odwiedziła również Krajowe Święto Pomidora w Janowie – wyjątkową imprezę mającą na celu promocję pomidorów, zwieńczoną Wielką Bitwą Pomidorową. Temu wydarzeniu poświęciliśmy również jeden z odcinków programu HortiWizja. Musicie to zobaczyć:)

Tegoroczne lato wyjątkowo „obrodziło” w dni papryki – niemal co tydzień odbywały się dni otwarte lub inne imprezy poświęcone temu gatunkowi. Paprykowy „serial” zaczął się od prezentacji odmian firmy Syngenta w gospodarstwie państwa Jankowskich. Później był gminny Dzień Papryki w Potworowie. W następne weekendy ogrodnicy mieli okazję zobaczyć w warunkach uprawowych odmiany papryki firm HM.Clause, Enza Zaden i Rijk Zwaan. Uprawie papryki poświęcony jest również jeden z artykułów w dziale z wizytą. O tym jak w tym sezonie przebiegała produkcja tego warzywa opowiedział Andrzej Krzywkowski z Potworowa.

Nie zabrakło także wydarzeń kwiaciarskich. Z najnowszego numeru dowiedzą się Państwo m.in. co działo się na tegorocznej, 35. edycji Plantarium, jubileuszowej, dwudziestej piątej wystawie Zieleń to Życie połączonej z targami Flower Expo Polska. Piszemy także o zaletach hortiterapii.

Wiadomości z Pierwszej Ręki

Tym razem Michał Szymczak z doradczej firmy Delphy przekazuje informacje o bieżącej sytuacji w uprawie warzyw szklarniowych w Holandii. Aktualne zalecenia na temat uprawy malin w tunelach z podsumowania projektu Malinowe Factory przekazuje Anna Maciejuk. Informacjami na temat nowych odmian róż podzielił się z naszymi czytelnikami Stanisław Żyła.

Z Wizytą

Wizyty w gospodarstwach i pisanie o tym, jak się rozwijają czy jak prowadzą uprawę to chyba najprzyjemniejsza część naszej pracy. Tym razem zapraszamy na relację z gospodarstwa państwa Sebastiana i Joanny Janasów z miejscowości Długa Wieś Trzecia, którzy opowiedzieli o tym, jak uprawiają pomidory standardowe, gronowe i malinowe. Malinowe pomidory to również specjalność gospodarstwa Stanisława z Stabrawy z miejscowości Leszczyna. Co ciekawe – ogrodnik ten postawił na polską odmianę pomidorów! O swoich doświadczeniach w uprawie pomidorów opowiedzieli również młodzi producenci z okolic Warszawy – Emilia i Kamil Stanieta, którzy uprawiają pomidory malinowe, standardowe i gronowe. Uprawa papryki to specjalność Andrzeja Krzywkowskiego z Potworowa i także ten producent dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami ogrodniczymi (patrz wyżej).

Ciekawe informacje znajdą również zainteresowani uprawą truskawek pod osłonami – szczegółowo o swojej produkcji pod daszkami opowiedział Łukasz Chrząszcz z miejscowości Mszadła.

Dla producentów roślin ozdobnych przygotowaliśmy relację z gospodarstwa, prowadzonego przez panią Annę i Dariusza Panek, którzy ostatnio rozwijają produkcję bylin, traw ozdobnych i ziół. Efektem zagranicznych podróży jest m.in. relacja z belgijskiego gospodarstwa Fikona, oferującego rośliny doniczkowe ozdobne z liści, wśród nich palmy, figowce czy banany.

Co Nowego

Jak zawsze przedstawiamy przegląd nowości – wśród kwiaciarskich nowinek znajdziecie Państwo odmiany prezentowane podczas Plantarium, Flower Trials, Dni Otwartych firmy Volmary, Dni Lilii oraz podczas wystawy Zieleń to Życie

Opinie

Tym razem na temat nowoczesnych sposobów kontroli parametrów uprawy – za pomocą mierników i wag. Swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzielili się dr Krzysztof Fatel z firmy Grodan oraz Cyprian Forc z przedsiębiorstwa Gremon Systems.

Uwaga, uwaga!

A na deser …zapraszamy do oglądania rubryki FLESZ, w niej jak zawsze wiele zdjęć z ogrodniczych wydarzeń. Tym razem udało się nam uchwycić historyczny moment z wizyty ogrodników w Teatrze Sabat  – twórczyni Teatru Małgorzata Potocka przycupnęła na kolanie Grzegorza Krasonia! Mam nadzieję, że ten fakt ostatecznie przekonał Państwa do sięgnięcia po najnowszy numer czasopisma Pod Osłonami:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Hazera pod szkłem 10
HortiAdNet