PODosłonami.pl

Cultilene 2
Mularski 3
Yara

Wrześniowe spotkanie w Długiej Wsi III

9 września firmy Syngenta, Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski i Grodan zorganizowały pokaz uprawy pomidora Edamso F1. Wydarzenie odbyło się w Gospodarstwie Ogrodniczym Joanny i Sebastiana Janasów.

Janas

Gospodarze, Joanna i Sebastian Janasowie z dziećmi, oraz organizatorzy spotkania w Długiej Wsi III, poświęconego odmianie Edamso F1

Tomasz Górski, dyrektor sprzedaży działu warzyw firmy Syngenta podziękował państwu Janasom za możliwość zorganizowania w ich gospodarstwie pokazu uprawy odmiany Edamso F1. Jak poinformowano podczas otwarcia spotkania szklarnie państwa Janasów zajmują powierzchnię 4 ha, z tego na 1,4 ha uprawiana jest odmiana Edamso F1. Sebastian Janas poinformował, że rozsada tej odmiany została szczepiona na podkładce Kardia F1. Rozsada z Borów Malinowskich była stawiania na matach wełny kamiennej obok otworów od 7 do 9 grudnia. Na początku stycznia rośliny wstawiano na otworach.

W szklarniach utrzymywany był aktywny klimat. Przez cały sezon (nawet na początku roku, gdy było mało światła), zawiązywanie owoców było dobre. Pierwszy zbiór pomidorów odbył się na początku marca. Plonowanie było bardzo dobre (w marcu zebrano ok 0,8 kg/m2, w kwietniu ok. 2 kg/m2). Na początku uprawy, owoce odmiany Edamso F1, przeważnie umiały rozmiar BBB, czasem BBBB – należy jednak pamiętać, że liczba owoców w gronach na początku była redukowana do 4 sztuk. W lecie owoce osiągały nieco mniejsze rozmiary, ale 90% plonu stanowiły pomidory kalibru BB. Pomidory odmiany Edamso F1 dobrze znoszą transport, nawet na dalekie odległości – pomidory z Długiej Wsi III są eksportowane nawet na południe Europy – do Portugalii i Hiszpanii.

Marek Sowa (Syngenta) informował, że pomidory odmiany Edamso można zaliczyć do segmentu „duży standard”. W zależności od potrzeb rynku wielkość owoców można regulować poprzez zagęszczenie uprawy (od 2,4 do nawet 3,2 szt/m2 – tak jak w gospodarstwie państwa Janasów) oraz przez regulację liczby owoców w gronach (4 lub 5). M. Sowa przypomniał, że już od  trzech lat odmiana Edamso F1 wykorzystywana jest w polskich uprawach – obecnie jej łączny areał w kraju przekracza już 100 ha.

Odmiana ta jest łatwa w pielęgnacji, nie „ucieka” od sznurka. Nie wymaga też dużych nakładów pracy – niektórzy ogrodnicy w wysokich szklarniach opuszczają rośliny tylko raz na dwa tygodnie. Ponieważ rośliny tej odmiany są silnie ulistnione, to zaleca się, by mniej więcej do połowy maja usuwać środkowy liść pomiędzy gronami i utrzymywać w tym okresie 13 – 14 liści na roślinie.

W gospodarstwie pomidory są uprawiane na matach Grotop Master, a rozsada jest przygotowywana w kostkach Plantop Delta – informował przedstawiciel firmy Grodan, dr Krzysztof Fatel. Prelegent podkreślał, że połączenie tych rodzajów kostki i maty pozwala na prowadzenie precyzyjnej uprawy i uzyskanie wysokiego plonu przy oszczędnym zużyciu wody i nawozów, a także środków ochrony roślin i energii.

Przedstawiciel firmy Grodan zwracał także uwagę, że użyta do produkcji kostka rozsadowa, nie tylko pozwala na wyprodukowanie dobrej, wyrównanej rozsady, z prawidłowo rozwiniętym systemem korzeniowym, ale także ma znaczenie w całym okresie uprawy. – Bardzo szybko, bo praktycznie po kilku dniach po „zakotwiczeniu się” rośliny w macie kostka z matą tworzą jednorodne podłoże – mówił dr K. Fatel. Wynika to m.in. z takich samych właściwości kapilarnych obu wspomnianych podłoży.

Marcin Mularski reprezentujący Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski przybliżył ofertę ich firmy, obchodzącej w tym roku 40-lat działalności. Przedsiębiorstwo oferuje pomidory należące do różnych segmentów, ogórki, a także rzodkiewkę z uprawy szklarniowej. Część produktów oferują pod własnymi markami (m.in. Pomidory Truskawkowe, Pomidory Familijne czy Słodkie Kąski). Oferta skierowana do ogrodników to rozsada warzyw szklarniowych. Ich produkcja trwa głównie od października do marca i wynosi już 7 mln sztuk. Od kilku lat oferowana jest także rozsada warzyw polowych – w tym roku ich produkcja wyniosła 90 mln sztuk, w przyszłym roku planowane jest jej zwiększenie do 260 mln sztuk.

 

Tunele w gospodarstwie Stanisława Stabrawy z Leszczyny

Malinowe z Leszczyny

Stanisław Stabrawa z miejscowości Leszczyna w Małopolsce zajmuje się ogrodnictwem już od 34 lat, odkąd przejął gospodarstwo po rodzicach. Wraz z żoną Elżbietą mieszka w trudnym do budowy obiektów, podgórskim terenie. Uprawę prowadzi w tunelach [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BASF
Program Ochrony Roślin
HortiAdNet