PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara

Wystawa w Zaborzu – podłoża, doniczki, nawozy, tunele i inne

Podczas Dni Otwartych w firmie Plantpol, które odbyły się 25 i 27 czerwca w Zaborzu k. Oświęcimia swoje produkty  przedstawiało w tym roku ponad 40 wystawców oferujących środki produkcji ogrodniczej.

wystawa w Plantpolu

W Zaborzu wystawie roślin towarzyszyła wystawa środków produkcji

Podłoża, nawozy

Przedsiębiorstwo Ceres ofertę dla producentów roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami poszerzyło o substraty do siewu i ukorzeniania oraz paper-poty w czterech rozmiarach. Nowością są podłoża na bazie torfu cegiełkowego, w różnych frakcjach i z różnymi dodatkami, dostępne w opakowaniach po 250 dm3 oraz w tzw. big-bagach. Ceres został także dystrybutorem maszyn Easycut – służących do przycinania roślin na zagonach. Sprawdzają  się one w uprawie wrzosów, a także  przy produkcji borówki w doniczkach.

Firma Grow Concept oferowała podłoża kokosowe o różnych frakcjach, uformowane w maty uprawowe lub jako luźny substrat. Jak informował przedstawiciel firmy, Piotr Słomiany, przedsiębiorstwo zaopatruje ogrodników także w koreczki kokosowe do produkcji rozsady oraz krążki do produkcji gerbery (wykonane ze sprasowanego podłoża kokosowego, które po nawilżeniu pęcznieje i wypełnia całą doniczkę). Nowością w asortymencie tej firmy – na którą zwracał uwagę jej właściciel Piotr Słomiany – jest podłoże sterylizowane promieniowaniem gamma, przeznaczone do ukorzeniania roślin rozmnażanych metodą kultur tkankowych w laboratoriach in vitro.

Przedstawiciel firmy Alonet, Piotr Makowski, informował o ofercie dotyczącej torfów i substratów o różnych frakcjach, sprowadzanych z Łotwy i Estonii. Produkty są dostępne w workach o pojemności 70, 150, 250 i 300 l oraz w tzw. Big-bagach (4500 – 6000l). Firma oferuje transport produktów do gospodarstw.

Przedsiębiorstwo Jabema-Flor proponowało m.in. torf z firmy Hawita (100% torf cegiełkowy) oraz substraty z torfu frezerowego i podłoża kokosowego, w różnych granulacjach. Jak informował Janusz Kacprzyński dla dużych gospodarstw firma może także przygotować podłoża dostosowane do wyników analizy wody, dla każdego typu uprawy. Jabema-Flor wkrótce będzie oferowała na naszym rynku także doniczki z matowego, trwałego tworzywa, dostępne w różnych, atrakcyjnych kolorach.

Everris, ICL Polska to dystrybutor nawozów marki Everris (m.in. Osmocote, Peters, Universol). Na życzenie klientów firma wykonuje analizę wody i na podstawie jej wyników komponuje nawozy o odpowiednim składzie mikro- i makroelementów. Ostatnio firma wprowadziła na rynek nawóz Universol do wody twardej, z przewagą azotu. Jak zapowiadał przedstawiciel firmy od stycznia asortyment zostanie poszerzony o produkty zawierające rozpuszczalne mikroelementy i żelazo do interwencyjnego stosowania.

Przedsiębiorstwo Klassman-Deilmann Polska oferuje szeroki wachlarz substratów dla producentów bylin i roślin rabatowych. Dostarcza m.in. mulcz do ściółkowania doniczek szkółkarskich, substraty torfowe z włóknem drzewnym i inne. W ofercie firmy dostępne jest także podłoże do uprawy ekologicznej pod osłonami, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem (w roku 2014 certyfikowane ekologicznie podłoże zamówiło jedno gospodarstwo, a w tym roku było ich już 10).

Firma Elkner Service producentom roślin ozdobnych proponowała holenderskie, długodziałające nawozy Grow-Cote do uprawy roślin w kontenerach i doniczkach oraz rozpuszczalne  Granusole firmy Mivena. Przedstawicielka firmy, Anita Wieczorek, informowała, że na życzenie klienta firma wykonuje analizę liści, dzięki której producent może dowiedzieć się, jaki jest stan odżywienia jego roślin. Prezentowała również urządzania do aplikowania skoncentrowanych herbicydów z firmy Mantis.

Henryk Wilczyński, przedstawiciel firmy Yara podczas wystawy w Zaborzu, proponował producentom roślin ozdobnych nawóz przeznaczony do pobudzenia wzrostu wegetatywnego roślin – Krista Leaf FOTO, wpływający korzystnie na kondycję i aktywność aparatu asymilicyjnego (fotosyntezy). Dla gospodarstw borykających się z problemem wysokiego pH i dużą  zawartością  Ca i Mg w podłożu lub wodzie, firma proponuje nawozy: Kristalon VEGA i Kristalon GENA, które zawierają polifosforany, bardzo dobrze przyswajane przez rośliny. Interesującym produktem, stosowanym  w uprawie roślin ozdobnych, jest nawóz o wysokiej zawartości żelaza- Rexolin M35 lub M48, zawierający chelat EDDHMA, dostępny dla roślin w zakresie pH 4-9,5.

Doniczki i opakowania

Przedsiębiorstwo Martob zaprezentowało w Zborzu opakowania foliowe (tzw. rożki) do pakowania roślin doniczkowych i ciętych. Opakowania mogą być produkowane  w zrywce lub luzem. W zależności od wybranego wariantu, wykonywane są w wysokościach od 10 do 75 cm, z mikroperforacją lub makro otworami. Tworzywa używane do ich produkcji to folie OPP, CAST, LDPE. Przedstawiciel firmy, Grzegorz Toboła, informował również, że istnieje możliwość  zamówienia opakowań z indywidualnym nadrukiem ozdobnym.

Przemysław Ziomek, przedstawiciel firmy MZ Forma, zapoznał nas z szerokim asortymentem doniczek i mis (produkcyjnych, szkółkarskich, chryzantemowych i wiszących)  oraz kolorowych z serii Multicolor. Ponadto firma oferuje kapselki, zakrętki i pudełka do in vitro oraz możliwość nadruku na doniczkach.

Zwiedzający mogli również zapoznać się z ofertą firmy Don-Kwiat z Kraśnika, dostawcy pojemników produkcyjnych do szkółek. Firma PUH VENTA oferuje doniczki i paletki TEKU (Pöppelmann) oraz Desch-Plantpak, maszyn firmy MAYER, a także nasiona i sadzonki firmy Syngenta i MM Szaj, podłoża i stoły zalewowe.

Renomowany dostawca paletek transportowych, rozsadowych i doniczek firma Modiform, której przedstawicielem jest Krzysztof Banaś (Floraidea), podczas  Dni Otwartych w Zaborzu przedstawiał swój asortyment. Przedstawiciel firmy informował, że coraz bardziej popularne są doniczki w różnych kolorach, które lepiej podkreślają walory dekoracyjne roślin oraz doniczki z nadrukami. Rośnie również zainteresowanie koncepcjami marketingowymi, co widać szczególnie u producentów wrzosów i wrzośców, dla których firma Modiform drukuje na doniczkach wymagane przez hodowców logo i numer licencyjny. Oprócz przedstawicielstwa Modiformu, Floraidea zajmie się również dystrybucją hortensji francuskiej firmy Hortensias France Production.

Jak zapowiadano podczas Dni Otwartych wkrótce firma poszerzy asortyment o rośliny – będą to francuskie hortensje z firmy Hortensias France Production.

Jak informowali producenci doniczek, od kilu lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się doniczki z nadrukami, a także doniczki kolorowe – zwłaszcza fioletowe, wykorzystywane do eksponowania lawendy.

Szklarnie i ich wyposażenie

Ogrodnicy, którzy uczestniczyli w Dniach Otwartych firmy Plantpol mieli okazję poznać również ofertę firmy Metazet – przedsiębiorstwo to zajmuje się wyposażeniem szklarni „od a do z”– w jego ofercie znajdują się m.in. podstawki rur grzewczych, elementy centralnego ogrzewania, wózki do zbioru i pielęgnacji upraw, podpory, wieszaki i zawiesia,  a także kompletne systemy rynien uprawowych – od kilku lat przeznaczone również dla upraw truskawek pod osłonami (system uprawy truskawek na rynnach pod daszkami lub tunelami) .

Nowością, o której mówiono na stoisku przedsiębiorstwa Imago – oferującej tunele foliowe i ich wyposażenie – była informacja o tym, że od tego roku reprezentuje ona w Polsce francuskiego producenta tuneli foliowych – firmę Richel. Wprowadziła ona obiekty o wymiarach12,80m, które nadają się do prowadzenia każdego typu uprawy i wytrzymują polskie warunki.

Geo-Polska, specjalizującą się w dystrybucji folii, siatek, elementów konstrukcyjnych tuneli i innych produktów przydatnych do prowadzenia uprawy pod osłonami, zapowiedziała wprowadzenie folii wykonanej w nowej technologii siedmiu warstw już od przyszłego sezonu. Nowością są również białe, cieniujące siatki świetnie nadające się do zastosowania w szkółkarstwie i uprawie roślin ozdobnych.

W czasie Dni Otwartych w Plantpolu można było poznać również ofertę przedsiębiorstwa Green Team, proponującej na polskim rynku szklarnie (z holenderskiej firmy Ammerlaan Construction BV)  wraz z ich wyposażeniem. W asortymencie firmy są także specjalistyczne urządzeniami – takie jak układy do dezynfekcji pożywki promieniami UV, czy wysokociśnieniowe systemy zamgławiania – wykorzystywane do regulowania warunków klimatycznych w szklarniach, w których produkowane są rośliny ozdobne, np. róże. Krople wytwarzane przez zagławiacze są wielkości od 3 do 7 mikronów i nie opadają na rośliny, gdyż wyparowują w powietrzu, dzięki czemu obniżają temperaturę nawet o 5°C. Inną nowością oferowaną przez firmę są zbiorniki na wodę i pożywkę o pojemności od 5m3 do 3000m3, wykonane z niemieckiej stali.

FHU Farmer – producent tuneli i bloków foliowych, wciąż poszerza asortyment o obiekty w nowych rozmiarach. Firma opracowała również prototypowy system ochrony sadzonek. Za jego pomocą można ochronić sadzonki przed wpływem wiosennych  przymrozków, poprzez zasłanianie sadzonek płótnem zaciemniającym. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne zapewniają ochronę zasłon w okresie gotowości do pracy (gdy zasłony są złożone i nie ochraniają sadzonek). Systemu nie wolno używać w warunkach opadów deszczu, śniegu oraz silnego wiatru.

Przedstawiciel firmy Roko informował, że każdego roku wprowadzają oni nowe modele transporterów do doniczek, które sprawdzają się także w uprawach pod osłonami. Poza tym w ofercie znajdują się doniczkopalety, palety rozsadowe, tacki i doniczki.

Ochrona roślin

Na stoisku firmy Koppert, światowego lidera w biologicznej ochronie roślin, Damian Pawliński informował o wprowadzeniu na polski rynek preparatu o nazwie Cryptobug-L, zawierającego larwy biedronki wełnowcowej. Przeznaczony jest on do walki biologicznej z wielożernym wełnowcem szklarniowym, występującym na roślinach tropikalnych. Larwy  biedronki wprowadza się w ogniska występowania szkodnika, gdzie aktywnie poszukują wełnowców. Firma od niedawna oferuje również preparaty z serii NatuGro – są to biostymulatory zawierające kwasy fulwowe i huminowe oraz prekursory giberelin i auksyn, stymulujące wzrost korzeni. Produkty z serii NatuGro można stosować jako alternatywę hormonalnych ukorzeniaczy. Po zastosowaniu tych preparatów otrzymuje się wyraźne podniesienie jakości oraz zwiększenie zdrowotności roślin. Preparaty mają certyfikat rolnictwa ekologicznego, można je stosować jako długo działające nawozy makro i mikroelementowe. Damian Pawliński wspomniał, że zaczął się odpowiedni okres na  stosowanie preparatu Entonem przeciw larwom ziemiórek zagrażającym młodym sadzonkom, na przykład poinsecji. W sierpniu natomiast nadchodzi odpowiedni moment by zastosować preparat Larvanem przeciwko larwom opuchlaków i innych chrząszczy.”

Firma Brinkman to kompleksowy dostawca produktów dla nowoczesnego ogrodnictwa. Podczas spotkania w Zaborzu proponowała ona producentom roślin ozdobnych m.in. preparat MossKade, przeznaczony do zwalczania mchów, wątrobowców i glonów. Jak informowała Joanna Czylok, dyrektor oddziału firmy w Tychach, działa on poprzez zapychanie aparatów szparkowych, jest całkowicie bezpieczny dla ludzi. Ciekawą propozycją zarówno dla producentów, jak i amatorów są osłonki wyposażone w tzw. waterstick (patyczek ze sznurkiem), dzięki któremu można podsiąkowo nawadniać roślinę w doniczce umieszczonej w osłonce. Osłonki mają różne wzory i są dostępne w średnicach 16 i 19 cm .

 

Goście podczas uroczystego otwarcia Centrum Doświadczalnego De Ruiter w Bleiswijk w Holandii

Uroczyste otwarcie Centrum Doświadczalnego w Bleiswijk

W marcu uroczyście otwarto Centrum Doświadczalne firmy De Ruiter w Bleiswijk w Holandii. Demonstracyjne szklarnie wyposażone są w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. W szklarni znajduje się ponad 300 odmian, uprawianych z doświetlaniem lub bez. To zaplecze [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Florensis -praca
HortiAdNet