PODosłonami.pl

Cultilene 2019
Agro-Sorb
Yara od 11 01 2019

Medale wystawy Zieleń to Życie – Konkurs Roślin Nowości

W sobotę zakończyła się jubileuszowa, 25. edycja targów Zieleń to Życie. Wystawa ta to okazja do zdobywania informacji, nawiązywania kontaktów biznesowych, a także „uczta dla oka” miłośników roślin. Jest to także miejsce, w którym kreowane są trendy, m.in. w szkółkarstwie roślin ozdobnych i urządzaniu ogrodów. Dobrym wyznacznikiem takich tendencji są wyniki Konkursu Roślin Nowości – jednego z najważniejszych towarzyszących wystawie. W tym roku jury spośród zgłoszonych 19 roślin wyróżniło dwie i przyznało 4 medale (złoty, dwa srebrne oraz brązowy). Najwyższe miejsce na podium zajęła, po raz drugi z rzędu na wystawie ZtŻ bylina – roślina o szerokim zastosowaniu, która może się kojarzyć także z sezonową produkcją pod osłonami.

Tawułka (Astilbe) Color Flash 'Beauty of Ernst' - złota medalistka Konkursu Roślin Nowości ZtŻ 2017 r.

Tawułka (Astilbe) Color Flash 'Beauty of Ernst' - złota medalistka Konkursu Roślin Nowości ZtŻ 2017

Złoty Medal Konkursu Roślin Nowości  ZtŻ 2017

Otrzymała go tawułka (Astilbe) Color Flash ‘Beauty of Ernst’. Bylina ta ma atrakcyjne, różowe kwiaty i wielobarwne liście. Tworzy efektowne kolorystycznie kępy dorastające do 50-80 cm wysokości. Liście są złożone, na brzegach powcinane, ciemnozielone, czerwone do purpurowych, delikatnie owłosione, dekoracyjne od wiosny do jesieni. Na zimę zamierają. Kwiaty drobne, różowe, zebrane w delikatne, wiechowate kwiatostany, pięknie wyeksponowane na tle ciemnych liści. Roślina kwitnie od lipca do sierpnia. Lubi gleby żyzne, próchniczne, umiarkowanie wilgotne. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), polecana do sadzenia na rabatach i w pojemnikach na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.

Tawułka (Astilbe) Color Flash 'Beauty of Ernst' - złota medalistka Konkursu Roślin Nowości ZtŻ 2017 r.

Tawułka (Astilbe) Color Flash ‘Beauty of Ernst’ – złota medalistka Konkursu Roślin Nowości ZtŻ 2017 r.

Hodowca: Henk Holtmaat, Holandia. Wprowadzenie na rynek: de Vroomen Holland Garden Products, 2005 r.

Zgłaszający: Ogrody o Zielonych Progach – Szkółka Bylin, Przemysław Godlewski, PL-05-140 Serock, Skubianka, ul. Zegrzyńska 80, Polska.

Srebrne Medale Konkursu Roślin Nowości  ZtŻ 2017

Jury zdecydowało o przyznaniu srebra dwóm gatunkom. Pierwszy z nich to powojnik (Clematis) ‘Taiga’ PBR. Intrygująca, japońska odmiana powojnika o niezwykle oryginalnych, zawsze pełnych, fioletowoniebieskich kwiatach z zielonożółtymi końcami działek. Pnącze dorasta do 2-2,5 m wysokości, pnie się za pomocą liści i ogonków liściowych, które owijają się wokół podpór. Liście są ciemnozielone, sercowate i trójdzielne, złożone z eliptycznych, ostro zakończonych listków. Kwiaty są bardzo dekoracyjne, fioletowoniebieskie z zielonożółtymi końcami działek, zawsze pełne, zmienne w kształcie. Pnącze kwitnie bardzo obficie w czerwcu i kontynuuje kwitnienie do września. Preferuje miejsca słoneczne, gleby żyzne, wilgotne, dobrze zdrenowane, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Odmiana odporna na mróz (strefa 6a), polecana do uprawy przy podporach wolnostojących lub przyściennych oraz w dużych pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Odmiana wyróżniona srebrnym medalem na targach Plantarium w 2016 r.

Powojnik (Clematis) ‘Taiga’ PBR

Powojnik (Clematis) ‘Taiga’ PBR

Hodowca: Masatake Udagawa, Japonia. Wprowadzenie na rynek europejski: 2016 r.

Zgłaszający: Clematis Źródło Dobrych Pnączy, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska.

Drugim laureatem srebrnego medalu jest zadrzewnia okazała (Diervilla ×splendens) Diva ‘El Madrigal’ PBR. Jest to krzew liściasty o rozłożystym pokroju, żółtych kwiatach i dekoracyjnych, purpurowych liściach, których barwa utrzymuje się przez cały sezon wegetacyjny. Roślina dorasta do 1,5 m wysokości. Pędy są częściowo wzniesione, częściowo pokładające się. Liście sezonowe, od spodu czerwonopurpurowe, z wierzchu zielonopurpurowe do purpurowych, jesienią ich barwa staje się jeszcze bardziej intensywna. Kwiaty żółte, zebrane w szczytowe kwiatostany, pięknie wyeksponowane na tle ciemnych liści. Krzew kwitnie na pędach jednorocznych w czerwcu i lipcu. Kwiatostany przyciągają motyle, pszczoły i inne owady żywiące się nektarem. Roślina tolerancyjna w stosunku do podłoża, preferuje gleby zasobne w wodę, stanowiska słoneczne, jest w pełni odporna na mróz (strefa 4). Świetna roślina okrywowa, polecana do sadzenia w krajach o chłodnym klimacie

zadrzewnia okazała (Diervilla ×splendens) Diva 'El Madrigal' PBR

Zadrzewnia okazała (Diervilla ×splendens) Diva ‘El Madrigal’ PBR

Hodowca: Spilkers Jungpflanzen OHG, Niemcy. Wprowadzenie na rynek: 2016 r.

Zgłaszający: Szkółki Kurowscy, PL-24-130 Końskowola, ul. Kurowska 105, Polska

Brąz Konkursu Roślin Nowości ZtŻ 2017

Brązowy medal otrzymał Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) ‘Karaca’. Drzewo o luźnym, malowniczym pokroju, nitkowatych, zwisających gałązkach o intensywnie złocistej barwie. Po 10 latach dorasta do 2,5 m wysokości i 1,5 m szerokości. Pędy początkowo są lekko wzniesione, później szeroko rozpostarte. Gałęzie są delikatne, cienkie, słabo rozgałęzione, od jasnożółtych po złociste, wewnątrz korony żółtoseledynowe, pokryte drobnymi łuskami, przewieszone do dołu. Odmiana mało wymagająca w stosunku do gleby. Najlepiej wybarwia się na stanowiskach słonecznych, ale wtedy wymaga wyższej wilgotności podłoża. Preferuje miejsca zaciszne, osłonięte zimą od wiatru. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), polecana do sadzenia pojedynczo jako soliter w miejscach wyeksponowanych lub w barwnych kompozycjach z innymi roślinami iglastymi.

chamaecyparis lawsoniana ‘karaca’

Chamaecyparis lawsoniana ‘Karaca’, fot. ZtŻ

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan Nowaczyk, PL-63-740 Kobylin, Wyganów 1, Polska.

Dwa wyróżnienia

Jury postanowiło przyznać wyróżnienie gatunkowi budleja (Buddleja) ‘Pink Micro Chip’. Jest karłowa, obficie i wcześnie kwitnąca odmiana o pachnących, różowych kwiatach wabiących motyle, uzyskana ze skrzyżowania odmian ’Valbud3’ i ‘Miss Molly’. To jedna z najniższych, kompaktowych odmian budlei – charakteryzuje się zwartym pokrojem, dorasta do 50-60 cm wysokości i szerokości. Liście sezonowe, lancetowate, ciemnozielone, od spodu szarozielone, pokryte białym kutnerem. Kwiaty różowe, pachnące, zebrane w wydłużone, wiechowate kwiatostany na szczytach młodych pędów. Odmiana wczesna, kwitnienie rozpoczyna już pod koniec czerwca. Kolejne kwiaty pojawiają się sukcesywnie do późnej jesieni. Wymaga gleb żyznych ale dobrze zdrenowanych, przepuszczalnych, stanowisk ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru. Odmiana odporna na mróz (strefa 6b), toleruje krótkotrwałą suszę, sterylna, nieinwazyjna – nie zawiązuje nasion. Nadaje się do sadzenia w pojemnikach oraz na rabatach bylinowych pojedynczo lub w grupach. Może pełnić rolę rośliny okrywowej. Odmiana nagrodzona w 2014 r. srebrnym medalem na wystawie Plantarium.

Karłowa budleja (Buddleja) 'Pink Micro Chip'

Karłowa budleja (Buddleja) ‘Pink Micro Chip’

Hodowca: Dennis James Werner, USA. Wprowadzenie na rynek: Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan Hajdrowski, PL-32-084 Morawica, Mników 290, Polska.
Drugi z wyróżnionych gatunków to żylistek (Deutzia) Yuki Cherry Blossom ‘NCDX2′ PBR.
Wolno rosnący, niski krzew liściasty o dwubarwnych, biało-różowych kwiatach i atrakcyjnej jesiennej barwie liści. Rośnie podobnie jak odmiana ‘Nikko’, ma nieco luźniejszy, płaskokulisty pokrój, dorasta do 30-40 cm wysokości. Liście lancetowate, zielone, jesienią przebarwiające się na czerwono i purpurowo. Kwiaty pojedyncze, zbudowane z różowych od zewnątrz i białych wewnątrz płatków, zebrane w liczne kwiatostany. Krzew kwitnie w maju i czerwcu. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale preferuje stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz (strefa 6a), polecana do sadzenia na rabatach, w formie niskich żywopłotów oraz jako roślina okrywowa. Nadaje się też do uprawy w pojemnikach.

Deutzia yuki cherry blossom 'ncdx2' pbr

Deutzia Yuki Cherry Blossom ‘NCDX2′ PBR, fot. ZtŻ

Hodowca: Thomas G. Ranney, USA. Wprowadzenie na rynek: Uniwersytet Stanowy Karoliny Północnej.

Zgłaszający: Pepinieres Minier – Minier Solutions PRO, FR-49250 Beaufort en Vallée, 25 route des Fontaines de l’Aunay-BP 79, Francja.

                 ***

Od dwóch lat przyznawana jest także nagroda dziennikarzy – w tym roku zdobył ją dereń (Cornus) Venus ® ‘KN30 8’ PBR zgłoszony przez Szkółkę Drzew i Krzewów FRYSZKOWSCY (o tym gatunku pisaliśmy już w jednym z poprzednich artykułów).

Dereń (Cornus) Venus ® ‘KN30 8’ PBR Dereń Cornus Venus ® ‘KN30 8’ PBR

Dereń (Cornus) Venus ® ‘KN30 8’ PBR

Jury konkursowe

O wyborze zadecydowało jury w składzie:

  • Dr Wiesław Szydło – przewodniczący jury, członek Związku Szkółkarzy Polskich, właściciel Szkółki Drzew i Krzewów „Iglak Niewierz”;
  • Alicja Cecot – dziennikarka, redaktor czasopisma i portalu „Pod Osłonami”;
  • Wiesław Gawryś – Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie;
  • Hanna Grzeszczak-Nowak – Ogród Botaniczny Uniwersytetu we Wrocławiu – Arboretum Wojsławice;
  • Marco Hoffman – Naktuinbouw, Holandia;
  • Izabela Kaszuba – Polski Związek Centrów Ogrodniczych
  • Wojciech Podstolski – Polskie Towarzystwo Dendrologiczne;
  • Maja Popielarska – dziennikarka telewizyjna (program „Maja w Ogrodzie”);
  • Grzegorz Pawlik – redaktor naczelny magazynu „Mój Piękny Ogród”.

1 komentarz do “Medale wystawy Zieleń to Życie – Konkurs Roślin Nowości

  1. Pingback: Zieleń to Życie – jubileuszowo, czyli o 25. odsłonie warszawskiej wystawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet