PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Choroby wirusowe chryzantem

Wirusy i organizmy wirusopodobne są bardzo groźne dla chryzantem (i nie tylko) ze względu na brak środków ochrony roślin do ich zwalczania. W związku z tym warto poznać objawy i sposoby zapobiegania występowaniu tych patogenów.

Wirus brązowej plamistości pomidora (TSWV)…

przenoszony jest przez dorosłe osobniki wciornastka zachodniego. Początkowo widoczne są na liściach chlorotyczne i nekrotyczne plamy w kształcie pierścieni, pojawiające się  po około 10-14 dniach od porażenia. Innymi objawami są przejaśnienia lub nekrozy nerwów, metaliczne zbrązowienia, brązowe plamy na liściach i łodygach oraz deformacje i zasychanie liści. Na pędach widoczne są podłużne, brunatne nekrozy. U odmian gałązkowych zmniejsza się liczba kwiatostanów na łodydze. Kwiatostany roślin chorych, w porównaniu do roślin zdrowych, rozwijają się z około 10 dniowym opóźnieniem, są mniejsze i często zdeformowane.

Odmiany chryzantem różnią się między sobą tolerancją na TSWV. W niektórych przypadkach objawy występowania choroby są niewidoczne i takie chryzantemy stanowią utajone źródło infekcji.

Pozostałe wirusy 

Wirus aspermii pomidora (TAV) – objawy widoczne są  przede wszystkim na kwiatostanach, które ulegają zniekształceniu, pojawiają się na nich przebarwienia oraz są mniejsze niż u zdrowych roślin. Wirus przenoszony jest przez mszyce, porażone sadzonki oraz w sposób mechaniczny (z sokiem chorych roślin).

Mozaika chryzantemy (CVB) – na liściach pojawia się mozaika lub przejaśnienia nerwów oraz chlorotyczne plamy. U niektórych odmian kwiatostany mogą być mniejsze słabiej wybarwione niż u zdrowych roślin, a niekiedy zdeformowane, z nekrozami na kwiatach.

… i organizmy wirusopodobne

Chlorotyczna pstrość chryzantem – widoczna jest częściowa lub całkowita chloroza liści, a niekiedy karłowatość oraz zdrobnienie liści i kwiatów. Przenoszona jest w sposób mechaniczny.

Karłowatość chryzantemy – objawem jest zahamowanie wzrostu rośliny. Młode liście są jasne i  wzniesione. Obserwuje się zdrobnienie liści i kwiatostanów oraz wytwarzanie nadmiernej liczby pędów bocznych. Kwiatostany mają zmienione zabarwienie oraz przedwcześnie rozwijają się. Jest to choroba kwarantannowa. Wiroid przenoszony jest w sposób mechaniczny z sokiem porażonych roślin.

Zapobieganie i zwalczanie wirusów

Do podstawowych działań prewencyjnych należy rozmnażanie zdrowego materiału matecznego, przestrzeganie higieny fitosanitarnej pracy oraz uprawa odmian tolerancyjnych (szczególnie na TSWV). Porażone rośliny należy usuwać i niszczyć.  Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony chryzantem przed wirusami jest zwalczanie szkodników (przede wszystkim wciornastków i mszyc) metodą biologiczną lub/i środkami ochrony roślin. Szczegóły w „Programie Integrowanej Ochrony Roślin Ozdobnych” dostępnym do bezpłatnego pobrania na naszej stronie.

 

 

Łukasz Budyta -właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, z której pochodzą lampy LED

Uprawa pomidora malinowego z pełnym doświetlaniem LED

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalowała oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 hektarów [...]

1 komentarz do “Choroby wirusowe chryzantem

  1. Działy Specjalne Produkcji Rolnej Stanisław Wojciechowski
    / Odpowiedź

    Dzień dobry,
    niestety, plik do pobrania ‚
    Program zintegrowanej ochrony roslin ozdobnych” nie jest możliwy do pobrania, nie istnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet