PODosłonami.pl

Agro-Sorb
Yara od 11 01 2019

Valagro we Wrocławiu

16 listopada w siedzibie Hortico we Wrocławiu, będącej dystrybutorem produktów Valagro w Polsce, zorganizowano szkolenie poświęcone produktom tej włoskiej firmy.

Valagro powstała w 1980 roku  we Włoszech. Firma specjalizuje się w produkcji i komercjalizacji biostymulatorów i specjalnych nawozów do zastosowań w rolnictwie, ogrodnictwie i innych przemysłach. Obecnie jej siedziba mieści się w miejscowości Atessa.

Jak informował Mariusz Hoszowski, przedstawiciel Valagro w Polsce, misją Valagro jest podniesienie ilości i jakości roślin uprawnych oraz ich plonów przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu upraw na środowisko. Dzięki nieustannym inwestycjom w badania i rozwój stworzono produkty, które mogą być wykorzystane w uprawach ekologicznych.

Technologia GeaPower

Wszystkie preparaty Valagro stworzono w oparciu o opatentowaną technologię GeaPower, która opiera się na badaniach naukowych i odpowiednio dobranych metodach ekstrakcji składników pochodzenia naturalnego. – Dzięki tej technologii możemy analizować ponad 3 000 próbek dziennie dla poznania reakcji fizjologicznych roślin w różnych warunkach środowiskowych i dla zrozumienia sposobu w jaki działają nasze produkty – mówił Sebastiano de Amico z Włoch (Crop Manager EMEA).

Jednym z etapów badań jest analiza genomiczna oparta na metodzie mapowania genów  Arabidopsis thaliana – modelowej rośliny dla tego typu analiz. Pozwala ona na określenie wpływu produktów na geny odpowiedzialne za poszczególne procesy metaboliczne w roślinie. W Instytucie Metapontum Agrobios we Włoszech prowadzone są analizy fenomiczne (przy użyciu skanalizera 3D), w trakcie których porównane są cechy i parametry jakościowe roślin testowych z kontrolnymi.  Badania obejmują m.in. budowę morfologiczną roślin, kolor liści, zawartości wody, wydajności fotosyntezy.

Produkty Valagro

Radifarm to biostymulator przeznaczony do stosowania w trakcie przesadzania oraz we wczesnych fazach rozwoju roślin. Zawiera w swoim składzie aminokwasy, proteiny, witaminy, saponiny i pierwiastki śladowe (m.in. cynku) – są to substancje, które stymulują i przyspieszają rozwój systemu korzeniowego. Preparat odżywia rośliny i wspiera rozwój systemu korzeniowego poprzez wydłużanie już istniejących korzeni oraz wytwarzanie nowych korzeni bocznych i włośnikowych. Zawarte w produkcie polisacharydy i betainy optymalizują pobieranie wody i składników odżywczych z gleby. Produkt zapewnia optymalne ukorzenianie sadzonek oraz szybkie pokonywanie stresów związanych z przesadzaniem, włącznie z niekorzystnymi warunkami termicznymi i wilgotnością.

Radifarm powinien być stosowany w uprawach warzyw z fertygacją bezpośrednio po posadzeniu rozsady na miejsce stałe, dwukrotnie – pierwszy zabieg w dawce 500-650 ml/1000 m2, kolejny po 7 dniach, w dawce 300-400 ml/1000 m2. Rozsadę uprawnianą w wielodoniczkach można przed posadzeniem zanurzyć w naczyniu z roztworem nawozu (250 ml/100 l wody). W przypadku roślin ozdobnych uprawianych w pojemnikach zalecane są 2 lub 3 zabiegi, co 7 dni po przesadzeniu, roztworem o stężeniu 150-200 ml/100 l wody.

Od przyszłego sezonu firma wprowadza nawozy rozpuszczalne z serii Brexil. Zawierają one w swoim składzie mikroelementy kompleksowane LSA (ligninosulfonian amonu) oraz   glikozydy triterpenu – specyficzny nośnik –   ułatwiający szybkie przemieszczanie i przyswajanie składników przez liście. Granulki nawozu są całkowicie rozpuszczalne i nie pozostawiają osadu w zbiorniku roboczym i na opryskanej roślinie. Mogą być mieszane z pestycydami. Jednym z produktów z tej serii jest BREXIL Ca (20,0% CaO, 0,5% boru), który zapobiega pojawianiu się chorób fizjologicznych wywołanych niedoborem wapnia. Może być stosowany we wszystkich uprawach pod osłonami oraz w uprawach polowych.

Kolejną nowością jest Liokil (10% N, 8% P). Jest to powierzchniowo czynny nawóz dolistny, dostarczający roślinom azot  i fosfor – mówił M.Hoszowski. – Ponadto, dzięki swoim właściwościom fizyko-chemicznym, umożliwia usunięcie z powierzchni liści i owoców osadów organicznych pozostawionych np. przez owady lub wykonywane wcześniej opryski. Produkt może być stosowany w mieszaninie z innymi nawozami (z wyjątkiem wapniowych) oraz insektycydami i fungicydami (z wyjątkiem preparatów zawierających miedź).  Dzięki niskiemu ph (5,2) podnosi skuteczność zabiegów co pozwala na zmniejszenie ich liczby. Nie ma karencji i może być stosowany kilkakrotnie w tej samej uprawie. Jest bezpieczny dla organizmów pożytecznych, ale zabieg powinien być przeprowadzony przed introdukcją entomofagów.

Pomidory, papryka, sałata i rzodkiewka pod osłony

W styczniu w Sandomierzu, gdzie tradycyjnie już od wielu lat uprawia się pomidory w tunelach odbyło się seminarium, podczas którego omówiono nowości na bieżący sezon uprawy. Zorganizowała je Hazera Poland wspólnie z firmami BASF, Biocont [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Agritech 2020 baner 10
HortiAdNet