PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Valagro we Wrocławiu

16 listopada w siedzibie Hortico we Wrocławiu, będącej dystrybutorem produktów Valagro w Polsce, zorganizowano szkolenie poświęcone produktom tej włoskiej firmy.

Valagro powstała w 1980 roku  we Włoszech. Firma specjalizuje się w produkcji i komercjalizacji biostymulatorów i specjalnych nawozów do zastosowań w rolnictwie, ogrodnictwie i innych przemysłach. Obecnie jej siedziba mieści się w miejscowości Atessa.

Jak informował Mariusz Hoszowski, przedstawiciel Valagro w Polsce, misją Valagro jest podniesienie ilości i jakości roślin uprawnych oraz ich plonów przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu upraw na środowisko. Dzięki nieustannym inwestycjom w badania i rozwój stworzono produkty, które mogą być wykorzystane w uprawach ekologicznych.

Technologia GeaPower

Wszystkie preparaty Valagro stworzono w oparciu o opatentowaną technologię GeaPower, która opiera się na badaniach naukowych i odpowiednio dobranych metodach ekstrakcji składników pochodzenia naturalnego. – Dzięki tej technologii możemy analizować ponad 3 000 próbek dziennie dla poznania reakcji fizjologicznych roślin w różnych warunkach środowiskowych i dla zrozumienia sposobu w jaki działają nasze produkty – mówił Sebastiano de Amico z Włoch (Crop Manager EMEA).

Jednym z etapów badań jest analiza genomiczna oparta na metodzie mapowania genów  Arabidopsis thaliana – modelowej rośliny dla tego typu analiz. Pozwala ona na określenie wpływu produktów na geny odpowiedzialne za poszczególne procesy metaboliczne w roślinie. W Instytucie Metapontum Agrobios we Włoszech prowadzone są analizy fenomiczne (przy użyciu skanalizera 3D), w trakcie których porównane są cechy i parametry jakościowe roślin testowych z kontrolnymi.  Badania obejmują m.in. budowę morfologiczną roślin, kolor liści, zawartości wody, wydajności fotosyntezy.

Produkty Valagro

Radifarm to biostymulator przeznaczony do stosowania w trakcie przesadzania oraz we wczesnych fazach rozwoju roślin. Zawiera w swoim składzie aminokwasy, proteiny, witaminy, saponiny i pierwiastki śladowe (m.in. cynku) – są to substancje, które stymulują i przyspieszają rozwój systemu korzeniowego. Preparat odżywia rośliny i wspiera rozwój systemu korzeniowego poprzez wydłużanie już istniejących korzeni oraz wytwarzanie nowych korzeni bocznych i włośnikowych. Zawarte w produkcie polisacharydy i betainy optymalizują pobieranie wody i składników odżywczych z gleby. Produkt zapewnia optymalne ukorzenianie sadzonek oraz szybkie pokonywanie stresów związanych z przesadzaniem, włącznie z niekorzystnymi warunkami termicznymi i wilgotnością.

Radifarm powinien być stosowany w uprawach warzyw z fertygacją bezpośrednio po posadzeniu rozsady na miejsce stałe, dwukrotnie – pierwszy zabieg w dawce 500-650 ml/1000 m2, kolejny po 7 dniach, w dawce 300-400 ml/1000 m2. Rozsadę uprawnianą w wielodoniczkach można przed posadzeniem zanurzyć w naczyniu z roztworem nawozu (250 ml/100 l wody). W przypadku roślin ozdobnych uprawianych w pojemnikach zalecane są 2 lub 3 zabiegi, co 7 dni po przesadzeniu, roztworem o stężeniu 150-200 ml/100 l wody.

Od przyszłego sezonu firma wprowadza nawozy rozpuszczalne z serii Brexil. Zawierają one w swoim składzie mikroelementy kompleksowane LSA (ligninosulfonian amonu) oraz   glikozydy triterpenu – specyficzny nośnik –   ułatwiający szybkie przemieszczanie i przyswajanie składników przez liście. Granulki nawozu są całkowicie rozpuszczalne i nie pozostawiają osadu w zbiorniku roboczym i na opryskanej roślinie. Mogą być mieszane z pestycydami. Jednym z produktów z tej serii jest BREXIL Ca (20,0% CaO, 0,5% boru), który zapobiega pojawianiu się chorób fizjologicznych wywołanych niedoborem wapnia. Może być stosowany we wszystkich uprawach pod osłonami oraz w uprawach polowych.

Kolejną nowością jest Liokil (10% N, 8% P). Jest to powierzchniowo czynny nawóz dolistny, dostarczający roślinom azot  i fosfor – mówił M.Hoszowski. – Ponadto, dzięki swoim właściwościom fizyko-chemicznym, umożliwia usunięcie z powierzchni liści i owoców osadów organicznych pozostawionych np. przez owady lub wykonywane wcześniej opryski. Produkt może być stosowany w mieszaninie z innymi nawozami (z wyjątkiem wapniowych) oraz insektycydami i fungicydami (z wyjątkiem preparatów zawierających miedź).  Dzięki niskiemu ph (5,2) podnosi skuteczność zabiegów co pozwala na zmniejszenie ich liczby. Nie ma karencji i może być stosowany kilkakrotnie w tej samej uprawie. Jest bezpieczny dla organizmów pożytecznych, ale zabieg powinien być przeprowadzony przed introdukcją entomofagów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet