PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Rozwój ogrodnictwa szklarniowego na świecie

Niemiecka firma zaczęła odwierty w Holandii, by zapewnić 10 szklarniom dostęp do energii ze źródeł termalnych. Brytyjscy uczeni i inwestorzy przygotowują opryskiwacz, który zredukuje zużycie herbicydów w szklarniach o 95%, a Holandia rozpoczęła szeroko zakrojoną współpracę z Kazachstanem.

Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w uprawie szklarniowej

Niemiecka firma Daldrup & Söhne AG zajmująca się wykonywaniem projektów instalacji geotermalnych, rozpoczęła wiercenie w okolicach miasta Kwintsheul znajdującym się w prowincji Południowej Holandii. Energia ze źródeł geotermalnych będzie wykorzystana do ogrzewania nowych szklarni. Głębokość wierceń wyniesie 3000 m.

Wstępne wiercenia wykazały, że wydolność źródeł geotermalnych to ok. 110 l wody na sekundę, a temperatura wody wynosi 86ᵒC. Firma Daldrup zajmuje się również budową centrum grzewczego i sieci dystrybucji ogrzewania dziesięciu obiektów szklarniowych.

Precyzyjny opryskiwacz punktowy zredukuje ilość herbicydów w uprawie

“EyeSpot” to projekt badawczy częściowo fundowany przez AHDB Horticulture, który ma na celu obniżenie zużycia środków ochrony roślin  w uprawach nawet o 95%. W ramach tego projektu eksperci z Uniwersytetu w Reading oraz firmy, Precision Farming Robotics z o.o., Concurrento Solutions Ilc i Knight Farm Machinery z o.o. pracują nad automatycznym, precyzyjnym opryskiwaczem punktowym, który będzie „celował i strzelał” odmierzoną ilością herbicydów na pojedyncze liście chwastów w uprawie szeregowej. Opryskiwacz będzie korzystał z innowacyjnego systemu rozpoznawania chwastów, by likwidować je w każdym stadium rozwoju. Założenie ekspertów, że „ani kropla herbicydu nie spadnie na uprawę, ani kropla na ziemię – wszystko trawi na liście chwastów” zrodziła się z powodu dużych strat środków ochrony roślin podczas uprawy i rosnących wymogów bezpieczeństwa żywności.

Współpraca Holandii i Kazachstanu

21 listopada Grupa Holdingowa Almex i holenderska grupa Staay Food Group podpisała porozumienie, w którym obie strony zamierzają wesprzeć rozwój sektora rolniczego i przemysłu spożywczego Kazachstanu.

Najważniejszym celem firm jest kooperacja z lokalnymi gospodarzami, by stworzyć sieć dystrybucji świeżych warzyw i owoców z Kazachstanu do sąsiednich krajów. Inicjatywa będzie kooperować z obecnie istniejącymi systemami wsparcia dla lokalnych producentów szklarniowych i polowych. Jednocześnie Almex i Staay Food Group zadeklarowały, że w przyszłości przeprowadzą badania nad perspektywami rozwoju sektora rolniczego, poprzez analizę rynku, włączając w to badania nad możliwością budowy szklarni, hurtowni, centrów dystrybucji i przetwórni.  Firmy nawiążą również współpracę z uczelniami, by przygotować wykwalifikowanych pracowników.

Źródła:

www.thinkgeoenergy.com, hortidaily.co, hortibiz.com

Łukasz Budyta -właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, z której pochodzą lampy LED

Uprawa pomidora malinowego z pełnym doświetlaniem LED

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalowała oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 hektarów [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet