PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Biostymulator rozwoju korzeni – Radifarm

VALAGRO jest liderem w produkcji i komercjalizacji biostymulatorów i specjalnych nawozów dla upraw rolniczych i ogrodniczych. Firma powstała we Włoszech w 1980 roku. Misją Valagro jest podniesienie jakości roślin uprawnych oraz ich plonów przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu upraw na środowisko. Firma wykorzystuje osiągnięcia nauki dla potrzeb ludzkości, jej wyżywienia i poprawy poziomu życia przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska.

Radifarm biostymulator korzeni

Wszystkie preparaty Valagro biorą swój początek w technologii Geapower, opracowanej dla wdrażania specjalnych metod żywienia roślin. Geapower wykorzystuje metody genomiki, fenomiki i metabolomiki dla znalezienia genetycznych  i molekularnych rozwiązań wspierających specyficzne reakcje fizjologiczne roślin. Dzięki temu w firmie rozumiemy sposoby, w jaki nasze produkty działają. Wykorzystując tę technologię możemy analizować ponad 3 000 próbek dziennie dla poznania reakcji fizjologicznych roślin w różnych warunkach środowiskowych.

RADIFARM został stworzony specjalnie do stymulacji systemu korzeniowego, zawiera unikatowe połączenie specyficznych aktywnych biologiczne składników oraz mikroskładników. Zawarte w produkcie biomolekuły optymalizują pobieranie i transport wody oraz składników pokarmowych a także podnoszą zdolność rośliny do przezwyciężania stresu po przesadzeniu.

Jest to specyficzny biostymulator przeznaczony do stosowania w trakcie przesadzania oraz we wczesnych fazach rozwoju roślin. Preparat odżywia rośliny i wspiera rozwój obszernego systemu korzeniowego poprzez wydłużanie już istniejących korzeni oraz wytwarzanie nowych korzeni bocznych i włośników.

RADIFARM dzięki innowacyjnej technologii GEA 932 zapewnia optymalne ukorzenianie sadzonek oraz szybkie pokonywanie stresów związanych z przesadzaniem włącznie z niekorzystnymi warunkami termicznymi i wilgotnością.

Rozwój korzeni stanowi krytyczną fazę dla roślin. Rozsada lub sadzonki zostają poddane stresowi tuż po przesadzeniu jeżeli wzrost korzeni nie zapewnia roślinie dostępu do wody i składników pokarmowych znajdujących się w glebie. Stres pojawia się, gdy system korzeniowy nie dostarcza odpowiedniej ilości wody potrzebnej do uzupełnienia jej zużycia wywołanego transpiracją, utrzymania odpowiedniego balansu wodnego i przetrwania rośliny. Tak więc zdolność roślin do przezwyciężania stresu po przesadzeniu jest uzależniona od rozwoju i wielkości systemu korzeniowego, jego kontaktu z glebą i zdolności do pobierania wody.

Różne składniki produktu są bezpośrednio zaangażowane we wspomaganie rozwoju korzeni bocznych i włośników. Cynk bezpośrednio wpływa na syntezę auksyn oraz prekursorów aminokwasów; aminokwas tryptofan jest prekursorem kwasu indolilooctowego IAA; asparagina i arginina są  prekursorami poliamin. W ten sposób wspierają one rozwój korzeni. Podobnie saponiny zwiększające stabilność błon komórkowych wspierają  formowanie nowych korzeni oraz  wydłużanie już istniejących. Specyficzne witaminy, takie jak m.in. tiamina, są bezpośrednio związane z procesami, które określają morfologię i strukturę systemu korzeniowego.

Komórki korzeni są aktywne metabolicznie, a więc zdolne do absorbcji nie tylko wody ale i składników pokarmowych. Jony i małe molekuły przenikają przez błony komórek z prędkością, która jest 10 do 20 razy mniejsza niż wówczas, gdy znajdują się one w roztworze. Powoduje to istotne problemy dla funkcjonowania korzeni ponieważ opór błon komórkowych wobec transportu wody i jonów wpływa na ich dostępność w korzeniach i całej roślinie. Polisacharydy i betainy zawarte w produkcie pełnią istotną rolę w  optymalizacji wchłaniania i transportu tych substancji. Są one również bezpośrednio związane  z mechanizmami, które uodparniają roślinę na stresy biotyczne i abiotyczne, pojawiające się szczególnie w pierwszych fazach rozwoju systemu korzeniowego.

Rozwój korzeni po zastosowaniu biostymulatora Radifarm

Rozwój korzeni po zastosowaniu biostymulatora Radifarm

STOSOWANIE PREPARATU

W zależności od potrzeb i stosowanej w gospodarstwie technologii Radifarm możemy stosować na kilka sposobów.

Przy wykorzystaniu instalacji do fertygacji, np. w uprawie warzyw polowych, stosujemy preparat dwukrotnie: tuż po posadzeniu rozsady, w dawce 400-500 ml/1000 m², a ponownie po 7 dniach,  w dawce 300–400 ml/1000 m².

W uprawach pod osłonami również stosujemy preparat dwukrotnie. Pierwszy raz po umieszczeniu kostek z rozsadą na matach uprawowych, a ponownie po 7–10 dniach. Zabieg wykonujemy zawsze jako ostatni w ciągu danego dnia. Przy aplikacji ręcznej zaleca się podlewanie roślin roztworem o koncentracji 150–250 ml/100 l wody, w ilości 0,3–0,5 l/roślinę.

W uprawach pod osłonami możemy również zastosować inną technologię. W pierwszym tygodniu po przesadzeniu wykonujemy 1 zabieg dziennie przez 6 kolejnych dni roztworem o koncentracji 8 ml/100 l wody. Zabieg ten powinien być wykonany jako ostatni w ciągu dnia. Po trzech tygodniach przerwy (21 dni) powtarzamy tę samą procedurę ponownie przez 6 kolejnych dni. Następnie znowu 3 tygodnie przerwy i ponownie zabieg przez 6 dni. Taki cykl możemy powtarzać regularnie przez cały okres produkcyjny.

Radifarm może być również stosowany do zamaczania korzeni rozsady w wielodoniczkach tuż przed jej przesadzeniem. Przygotowujemy wówczas roztwór o koncentracji 250 ml/100 l wody, który umieszczamy w otwartym zbiorniku. Wielodoniczki zamaczamy na kilka – kilkanaście sekund, tak aby cała objętość kostek z korzeniami uległa zamoczeniu.

W przypadku konieczności opryskiwania za pomocą belki stosujemy roztwór o koncentracji 150–250 ml/100 l. Należy jednak pamiętać, że preparat działa po pobraniu go przez system korzeniowy, a nie po dostaniu się na liście. Dlatego taki zabieg możemy wykonać tuż przed spodziewanym deszczem lub jeżeli na polu stosujemy dodatkowe nawadnianie za pomocą deszczowni. Przy braku takich możliwości należy wykonać ponowne opryskiwanie czystą wodą.

Radifarm może być również stosowany do ukorzeniania zdrewniałych sadzonek.  W tym celu sadzonki moczymy przez minimum 6 godzin w roztworze preparatu o koncentracji 40–50 ml/1l wody.

Radifarm jest całkowicie bezpiecznym preparatem zawierającym składniki aktywne pozyskane z ekstraktów roślinnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet