PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Uprawa papryki w podłożu kokosowym – pokaz w uprawie tunelowej

W Ulowie niedaleko Potworowa, w gospodarstwie Tadeusza Zalewskiego 21 lipca spotkali się ogrodnicy zainteresowani bezglebową uprawą papryki w podłożu kokosowym. Dzień Otwarty pod hasłem „Papryka odrywa się od ziemi” zorganizowały firmy Grow Concept – Piotr Słomiany, HM.Clause, Grupa INCO, Grupa Mularski oraz Sklep Ogrodniczy Edyta Grojecka. Spotkanie odbyło się pod patronatem naszej redakcji.

Informacji na temat uprawy udzielał właściciel plantacji - Tadeusz Zalewski

Informacji na temat uprawy papryki w podłożu kokosowym udzielał właściciel plantacji - Tadeusz Zalewski

Na plantacji w Ulowie można było zobaczyć paprykę oraz oberżynę rosnące na matach kokosowych (rozsadę sadzono 10 maja) oraz porównać rośliny w technologii bezglebowej, z tymi uprawianymi tradycyjnie – w gruncie tuneli.

Szczegóły uprawy w podłożu kokosowym

W tunelach maty kokosowe z firmy Grow Concept, o dużym udziale drobnej frakcji, ułożono w 8 rzędach, w każdym po 28 mat, na tunel przypadało po 672 rośliny – po 3 na każdą matę. Paprykę prowadzono na trzy lub cztery pędy (w przyszłym roku prawdopodobnie będzie wprowadzona modyfikacja – na matach zostaną posadzone po 4 rośliny i każda będzie prowadzona na 3 pędy).

Mimo upalnego lata, papryka „na kokosie” prezentowała się bardzo dobrze. Rośliny były znacznie wyższe niż te rosnące w glebie, o bardziej przejrzystym pokroju, w dobrej kondycji, z regularnie zawiązanymi owocami na pierwszym i drugim „piętrze”, przy tym nadal kwitły i zawiązywały owoce. Według informacji przekazanych przez Piotra Słomianego (fot.1), w tej technologii uprawy można zebrać średnio 9 lub 10 dobrej jakości owoców z rośliny – co ma związek z faktem, że są dobrze odżywione, ponadto na wysokich roślinach nie mają tendencji do zakleszczania się między pędami. W uprawach tradycyjnych czasem zbiera się najwyżej 3 owoce z rośliny i nie zawsze są one najwyższej jakości, ponadto wiele roślin cierpi z powodu infekcji odglebowych i zamiera, co jeszcze bardziej ogranicza plon uzyskiwany z tuneli. Na roślinach rosnących w podłożu kokosowym ani na owocach nie było widocznych objawów niedoboru składników pokarmowych, były zdrowe. W tunelach nie było też widać typowych dla paprykowych rejonów przypadków zamierania roślin. Zbiory oberżyny rozpoczęto 15 czerwca, a pierwszą zieloną paprykę zebrano 20 czerwca – wczesny plon był wyższy niż z uprawy tradycyjnej (w dwóch tunelach do końca czerwca zabrano 300 kg zielonej papryki, a w dniu spotkania na roślinach było przeważnie po 6 dojrzewających owoców).

Prowadzący spotkanie Piotr Słomiany omówił technologię prowadzenia uprawy w podłożu kokosowym, które przy odpowiednim użytkowaniu i dezynfekcji (pozostawianie na zimę suchych mat, odkażanie podłoża przy użyciu preparatów na bazie wody utlenionej) może być wykorzystywane nawet przez 3 lata. Wiele uwagi poświecił także szczegółom dotyczącym fertygacji – zarówno technicznym, jak i tym z zakresu sporządzania pożywek i podlewania. Ta część spotkania trwała najdłużej, gdyż ogrodnicy uczestniczący w pokazie zadawali wiele szczegółowych pytań dotyczących właśnie zagadnień techniczno-uprawowych (zostały one opisane w artykule Piotra Słomianego zamieszczonym w PO 5/2018).

Materiał filmowy ze spotkania opublikowano w Informacjach Rolniczych  – Agrobiznes z 23 lipca:

http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/agrobiznes/wideo/23072018-1210/37913265

Odmiany papryki

Firmę HM.Clause reprezentował Michał Taraska, który zachęcał ogrodników do uprawy odmian papryki z bogatej oferty tego przedsiębiorstwa. Jest w niej wiele paprykowych „hitów” – takich, jak np. popularny w rejonie Potworowa Salomon F1, czy nowsze papryki o czerwonych owocach typu blok, m.in. Chouca F1 lub Murano F1 oraz Muriel F1. Do uprawy w technologii bezglebowej polecał zwłaszcza tę ostatnią odmianę.

Nawozy do upraw tradycyjnych i ekologicznych

Ryszard Przybylski przedstawił ofertę Grupy INCO będącej producentem nawozów marki Florovit, dostępnych również w wersjach przeznaczonych do profesjonalnych upraw. Producentom papryki polecał produkty płynne, granulowane, w tym różne rodzaje nawozów wapniowych. W rejonie Potworowa firma ta sprzedaje najwięcej produktu pod nazwą Florovit Agro Bionawóz. Jest on wykorzystywany do fertygacji – jak informował R. Przybylski, po zastosowaniu tego nawozu producenci uzyskują bardzo dobre rezultaty w uprawie. Produkt ten jest również dopuszczony do stosowania w produkcji ekologicznej. Od tego roku dostępny jest również w wersji wzbogaconej o mikroorganizmy. Z nawozów granulowanych propozycją dla producentów warzyw jest Florovit Agro Complex NPK 12-11-18, bezchlorkowy. To tylko część bogatej oferty do profesjonalnych upraw ogrodniczych, która jest ciągle wzbogacana o nowe produkty.

Grupę Mularski reprezentował Marcin Portka (fot. 4). Przedstawił on ofertę, w której znajduje się zarówno rozsada papryki gotowa do sadzenia w tunelach lub w polu, jak i pikówka.

W lipcu rozpoczynają się zbiory polskich borówek

Inauguracja borówkowego sezonu

1 lipca obchodzony jest Dzień Polskiej Borówki. To symboliczny początek borówkowego sezonu w naszym kraju. Borówki z polskich plantacji będą dostępne tylko przez 3 miesiące. Cieszmy się nimi i wartościami, na jakich plantatorzy tego owocu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet