PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Truskawki w szklarniach

Co jest niezbędne do rozpoczęcia uprawy truskawek w szklarni? Jakie aspekty trzeba wziąć po uwagę decydując się na tę technologię produkcji? Od czego zacząć? Zagadnienia te poruszył Janusz Cieśla z firmy Delphy podczas Konferencji Truskawkowej odbywającej się w czasie tegorocznych targów TSW w Nadarzynie

Dlaczego szklarnia?

Dzięki możliwości kontroli warunków klimatycznych, uprawa truskawek w szklarniach pozwala na pełne sterowanie produkcją – a więc terminem zbiorów owoców. Zbiory można więc zaplanować tak, aby dostarczać owoce w okresach największego zapotrzebowania i najwyższej ceny, kiedy na polskim rynku nie ma krajowych truskawek z innych upraw (tunele, plantacje polowe). Atutem uprawy w szklarniach jest ponadto łatwiejsza kontrola nad szkodnikami i chorobami.

W Holandii szklarniowa uprawa truskawek jest prowadzona na ok. 400 ha i 75% produkcji sprzedawane jest na tamtejszym rynku. By sprostać wymaganiom konsumentów nasadzenia są planowane tak, żeby zapewnić dostępność świeżych owoców przez 12 miesięcy w roku (w okresie jesienno-zimowym plantacje są doświetlane). W Polsce w 2020 r. areał uprawy truskawek w szklarniach wynosi ok. 12 ha. W ostatnich latach obserwowano duże zainteresowanie m.in. sieci handlowych polskimi truskawkami z upraw szklarniowych, a tego produktu nadal było na rynku za mało. W ub.r. owoce z polskich szklarni w 99% zostały sprzedane na rodzimym rynku.

Od czego zacząć?

Decyzja o rozpoczęciu produkcji truskawek w szklarni powinna być przemyślana i podjęta z odpowiednim wyprzedzeniem. Ze względu na wysokie koszty inwestycyjne związane z budową nowej szklarni, najczęściej decydują się na to producenci, którzy już dysponują obiektami szklarniowymi i postanawiają zmienić profil produkcji dostosowując już istniejący obiekt do uprawy truskawek. Za zmianą profilu produkcji z warzyw szklarniowych na truskawki mogą przemawiać niższe koszty. Koszty prowadzenia szklarniowej uprawy truskawek są bowiem średnio o około 50% niższe w porównaniu z uprawą pomidorów. Mniejsze są koszty ogrzewania, nawozów i środków ochrony, a także nakłady pracy (mniejsza liczba pracowników na jednostkę powierzchni oraz krótszy okres produkcji – 8 miesięcy w roku, a nie 11).

Mimo to przygotowanie szklarni wiąże się z dużymi nakładami na dostosowanie wyposażenia obiektu uprawowego. Do rozpoczęcia produkcji truskawek niezbędne są: rynny uprawowe wraz z systemem do podtrzymywania liści i wyeksponowania pędów kwiatostanowych (taśmy i sznurki), system nawadniający, system sterowania klimatem (m.in. automatyczna wentylacja), ogrzewanie (rury wegetacyjne), system dozowania dwutlenku węgla, zraszacze (potrzebne w okresie sadzenia), sulfuratory, doświetlanie (przerywanie okresu nocy), kurtyny termoizolacyjne i cieniujące, chłodnia do przetrzymywania owoców po zbiorze. Dlatego inwestycję trzeba dobrze zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Aby szklarniowa uprawa truskawek przynosiła dochody, należy optymalnie zaplanować terminy nasadzeń i zbiorów owoców. Najbardziej opłacalną metodą jest produkcja na tzw. podwójny zbiór (jesień/wiosna). W tym systemie rośliny sadzi się w sierpniu (najpóźniej do 20 sierpnia). Pierwsze zbiory rozpoczynają się we wrześniu i plonowanie trwa aż do grudnia. Następnie po okresie zimowego spoczynku rośliny zaczynają owocować w okresie wczesnowiosennym, w czasie kiedy na rynku nie ma jeszcze krajowych truskawek z upraw tunelowych i gruntowych. Z tych dwóch sezonów można uzyskać plony rzędu 9-10 kg/m2.

Jaka odmiana?

Produkcja wysokiej jakości owoców deserowych wymaga doświadczenia, wiedzy oraz zaangażowania. Aby odnieść sukces trzeba wybrać odpowiednią odmianę i profil produkcji. Na co postawić? To producent musi zadecydować o tym, czy wybrać odmiany najpopularniejsze w tego typu produkcji czy może postawić na budowanie własnej marki i oferować owoce mniej popularnej odmiany, ale wyróżniające się np. smakiem i aromatem, po które konsumenci będą chcieli wrócić. W wyborze odmiany warto kierować się wymaganiami rynku i konsumentów co do takich cech, jak np. wielkość owoców, smak czy trwałość. Obecnie najczęściej uprawianymi w szklarniach odmianami, które dobrze sprawdzają się w tej technologii produkcji są m.in. ‘Malling Centenary’ i ‘Elsanta’. Pierwsza zyskała wielu zwolenników ze względu na rozmiar owoców oraz wysoki udział klasy I w zbiorach. Odmiana ta wymaga jednak doświadczenia i by uzyskać optymalne plonowanie trzeba się nauczyć ją uprawiać. Z kolei ‘Elsanta’ to jedna z najpopularniejszych odmian uprawianych w polskich szklarniach i jedna z dominujących odmian w Holandii. W porównaniu z ‘Malling Centenary’, owoce ‘Elsanty’ są średnio o 25% mniejsze, niższy jest także udział klasy pierwszej w zbiorach. Ponadto w szklarniach są z powodzeniem uprawiane takie odmiany, jak np. ‘Sonata’, ‘Sonsation’, ‘Flair’, ‘Limalexia’. Szklarniowa uprawa truskawek jest jeszcze w Polsce stosunkowo nowym kierunkiem, który dopiero się rozwija. Aby wybrać odmiany, które najlepiej będą nadawały się do produkcji szklarniowej, spełniając oczekiwania odbiorców i zapewniając zyski producentom potrzeba jeszcze czasu.

Jakie sadzonki?

Nie mniej ważny od odmiany jest dobór typu sadzonek. Uprawę, w zależności od wybranej technologii produkcji (rodzaj podłoża i mat bądź pojemników uprawowych) można zakładać z sadzonek doniczkowanych (tray, minitray), wielokoronowych (HWB i MWB) lub typu frigo (A, A+). Zdaniem doradcy, z wymienionych w uprawie szklarniowej najlepiej sprawdzają się sadzonki doniczkowane typu tray i minitray. Tego typu sadzonki mają dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową, co ma istotne znaczenie przy sadzeniu roślin w sierpniu, gdy panuje wysoka temperatura. Przy tym terminie nasadzeń rośliny nie mają ponadto wiele czasu na budowę systemu korzeniowego, gdyż już po 4-5 tygodniach od posadzenia zaczynają owocować. Zdrowe, prawidłowo wyprodukowane sadzonki są podstawą udanej produkcji. Należy je nabywać u sprawdzonego dostawcy. Warto dobrze przekalkulować, co bardziej się opłaca, gdyż wyższy koszt sadzonek doniczkowanych przekłada się na ich większą wydajność w porównaniu np. z sadzonkami typu frigo. Na przykład, z tańszych sadzonek frigo można uzyskać ok. 15 owoców I klasy, a z droższej typu tray takich owoców może być nawet 66. Koszt jednostkowy uzyskania owoców najwyższej jakości będzie więc niższy przy sadzonkach doniczkowanych.

Jedna z naw tunelu zblokowanego w gospodarstwie Diant-Pol Polska (migawka z końca kwietnia), które specjalizuje się w produkcji sezonowych roślin ozdobnych, zwłaszcza przeznaczonych do miejskich nasadzeń, fot. A. Cecot

Udany sezon balkonowo-rabatowy

Tegoroczny sezon wiosennej sprzedaży roślin balkonowo-rabatowych – które są najważniejszą pozycją na polskim rynku kwiaciarskim, gdy wziąć pod uwagę liczbę producentów oraz skalę i asortyment upraw – zapowiadał się nieciekawie z powodu koronawirusa. Wprawdzie początek [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZtZ 2020
HortiAdNet