PODosłonami.pl

De Ruiter - Hakumaru 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Truskawki w szklarniach

Co jest niezbędne do rozpoczęcia uprawy truskawek w szklarni? Jakie aspekty trzeba wziąć po uwagę decydując się na tę technologię produkcji? Od czego zacząć? Zagadnienia te poruszył Janusz Cieśla z firmy Delphy podczas Konferencji Truskawkowej odbywającej się w czasie tegorocznych targów TSW w Nadarzynie

Dlaczego szklarnia?

Dzięki możliwości kontroli warunków klimatycznych, uprawa truskawek w szklarniach pozwala na pełne sterowanie produkcją – a więc terminem zbiorów owoców. Zbiory można więc zaplanować tak, aby dostarczać owoce w okresach największego zapotrzebowania i najwyższej ceny, kiedy na polskim rynku nie ma krajowych truskawek z innych upraw (tunele, plantacje polowe). Atutem uprawy w szklarniach jest ponadto łatwiejsza kontrola nad szkodnikami i chorobami.

W Holandii szklarniowa uprawa truskawek jest prowadzona na ok. 400 ha i 75% produkcji sprzedawane jest na tamtejszym rynku. By sprostać wymaganiom konsumentów nasadzenia są planowane tak, żeby zapewnić dostępność świeżych owoców przez 12 miesięcy w roku (w okresie jesienno-zimowym plantacje są doświetlane). W Polsce w 2020 r. areał uprawy truskawek w szklarniach wynosi ok. 12 ha. W ostatnich latach obserwowano duże zainteresowanie m.in. sieci handlowych polskimi truskawkami z upraw szklarniowych, a tego produktu nadal było na rynku za mało. W ub.r. owoce z polskich szklarni w 99% zostały sprzedane na rodzimym rynku.

Od czego zacząć?

Decyzja o rozpoczęciu produkcji truskawek w szklarni powinna być przemyślana i podjęta z odpowiednim wyprzedzeniem. Ze względu na wysokie koszty inwestycyjne związane z budową nowej szklarni, najczęściej decydują się na to producenci, którzy już dysponują obiektami szklarniowymi i postanawiają zmienić profil produkcji dostosowując już istniejący obiekt do uprawy truskawek. Za zmianą profilu produkcji z warzyw szklarniowych na truskawki mogą przemawiać niższe koszty. Koszty prowadzenia szklarniowej uprawy truskawek są bowiem średnio o około 50% niższe w porównaniu z uprawą pomidorów. Mniejsze są koszty ogrzewania, nawozów i środków ochrony, a także nakłady pracy (mniejsza liczba pracowników na jednostkę powierzchni oraz krótszy okres produkcji – 8 miesięcy w roku, a nie 11).

Mimo to przygotowanie szklarni wiąże się z dużymi nakładami na dostosowanie wyposażenia obiektu uprawowego. Do rozpoczęcia produkcji truskawek niezbędne są: rynny uprawowe wraz z systemem do podtrzymywania liści i wyeksponowania pędów kwiatostanowych (taśmy i sznurki), system nawadniający, system sterowania klimatem (m.in. automatyczna wentylacja), ogrzewanie (rury wegetacyjne), system dozowania dwutlenku węgla, zraszacze (potrzebne w okresie sadzenia), sulfuratory, doświetlanie (przerywanie okresu nocy), kurtyny termoizolacyjne i cieniujące, chłodnia do przetrzymywania owoców po zbiorze. Dlatego inwestycję trzeba dobrze zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Aby szklarniowa uprawa truskawek przynosiła dochody, należy optymalnie zaplanować terminy nasadzeń i zbiorów owoców. Najbardziej opłacalną metodą jest produkcja na tzw. podwójny zbiór (jesień/wiosna). W tym systemie rośliny sadzi się w sierpniu (najpóźniej do 20 sierpnia). Pierwsze zbiory rozpoczynają się we wrześniu i plonowanie trwa aż do grudnia. Następnie po okresie zimowego spoczynku rośliny zaczynają owocować w okresie wczesnowiosennym, w czasie kiedy na rynku nie ma jeszcze krajowych truskawek z upraw tunelowych i gruntowych. Z tych dwóch sezonów można uzyskać plony rzędu 9-10 kg/m2.

Jaka odmiana?

Produkcja wysokiej jakości owoców deserowych wymaga doświadczenia, wiedzy oraz zaangażowania. Aby odnieść sukces trzeba wybrać odpowiednią odmianę i profil produkcji. Na co postawić? To producent musi zadecydować o tym, czy wybrać odmiany najpopularniejsze w tego typu produkcji czy może postawić na budowanie własnej marki i oferować owoce mniej popularnej odmiany, ale wyróżniające się np. smakiem i aromatem, po które konsumenci będą chcieli wrócić. W wyborze odmiany warto kierować się wymaganiami rynku i konsumentów co do takich cech, jak np. wielkość owoców, smak czy trwałość. Obecnie najczęściej uprawianymi w szklarniach odmianami, które dobrze sprawdzają się w tej technologii produkcji są m.in. ‘Malling Centenary’ i ‘Elsanta’. Pierwsza zyskała wielu zwolenników ze względu na rozmiar owoców oraz wysoki udział klasy I w zbiorach. Odmiana ta wymaga jednak doświadczenia i by uzyskać optymalne plonowanie trzeba się nauczyć ją uprawiać. Z kolei ‘Elsanta’ to jedna z najpopularniejszych odmian uprawianych w polskich szklarniach i jedna z dominujących odmian w Holandii. W porównaniu z ‘Malling Centenary’, owoce ‘Elsanty’ są średnio o 25% mniejsze, niższy jest także udział klasy pierwszej w zbiorach. Ponadto w szklarniach są z powodzeniem uprawiane takie odmiany, jak np. ‘Sonata’, ‘Sonsation’, ‘Flair’, ‘Limalexia’. Szklarniowa uprawa truskawek jest jeszcze w Polsce stosunkowo nowym kierunkiem, który dopiero się rozwija. Aby wybrać odmiany, które najlepiej będą nadawały się do produkcji szklarniowej, spełniając oczekiwania odbiorców i zapewniając zyski producentom potrzeba jeszcze czasu.

Jakie sadzonki?

Nie mniej ważny od odmiany jest dobór typu sadzonek. Uprawę, w zależności od wybranej technologii produkcji (rodzaj podłoża i mat bądź pojemników uprawowych) można zakładać z sadzonek doniczkowanych (tray, minitray), wielokoronowych (HWB i MWB) lub typu frigo (A, A+). Zdaniem doradcy, z wymienionych w uprawie szklarniowej najlepiej sprawdzają się sadzonki doniczkowane typu tray i minitray. Tego typu sadzonki mają dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową, co ma istotne znaczenie przy sadzeniu roślin w sierpniu, gdy panuje wysoka temperatura. Przy tym terminie nasadzeń rośliny nie mają ponadto wiele czasu na budowę systemu korzeniowego, gdyż już po 4-5 tygodniach od posadzenia zaczynają owocować. Zdrowe, prawidłowo wyprodukowane sadzonki są podstawą udanej produkcji. Należy je nabywać u sprawdzonego dostawcy. Warto dobrze przekalkulować, co bardziej się opłaca, gdyż wyższy koszt sadzonek doniczkowanych przekłada się na ich większą wydajność w porównaniu np. z sadzonkami typu frigo. Na przykład, z tańszych sadzonek frigo można uzyskać ok. 15 owoców I klasy, a z droższej typu tray takich owoców może być nawet 66. Koszt jednostkowy uzyskania owoców najwyższej jakości będzie więc niższy przy sadzonkach doniczkowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Syngenta _ Maluno
HortiAdNet