Zwalczanie szarej pleśni w uprawie truskawek, nowy fungicyd Kenja

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowe możliwości w walce z szarą pleśnią

Podczas konferencji zorganizowanej przez firmę Agrosimex 10 marca w Ryszkach poinformowano, że od tego sezonu dostępny jest nowy fungicyd przeznaczony do walki z szarą pleśnią w uprawie truskawek. Jest to preparat Kenja 400 SC firmy Belchim Crop Protection. Środek został zarejestrowany do zwalczania m.in. szarej pleśni w uprawach truskawek uprawianej w polu i pod osłonami (1,2 l/ha) oraz szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej na plantacjach sałaty polowej i uprawianej pod osłonami (1 l/ha).

1. Klasyczne objawy szarej pleśni na owocach

Typowe objawy szarej pleśni na owocach

Fungicyd Kenja jest oparty o nową substancję czynną – izofetamid. Należy ona do grupy karboksamidów (SDHI), w której tworzy nową klasę chemiczną. Unikatową cechą nowej substancji czynnej jest to, że cząsteczka izofetamidu charakteryzuje się elastyczną strukturą, co umożliwia jej modyfikację i dopasowania do patogenów działających niestandardowo. Dzięki tym właściwościom, uodparnianie się patogenu na substancję aktywną następuje wolniej niż przy standardowych produktach.

Izofetamid jest skuteczny w zwalczaniu patogenów należących do typów Ascomycetes (np. Sclerotinia sp., Monilia sp.) i Deuteromycetes (np. Botrytis sp.). Preparat działa zapobiegawczo i interwencyjnie. W roślinie wykazuje działanie translaminarne. Szybko przenosi się z jednej strony liści na drugą, chroniąc także powierzchnie nie traktowane środkiem ochrony.

Fungicyd Kenja działa na wszystkie stadia rozwojowe Botrytis cinerea: kiełkujące zarodniki, rozrastającą się grzybnię, a także w fazie zarodnikowania. Preparat zaleca się stosować jak najwcześniej w sezonie wegetacyjnym, w początkowym okresie wzrostu roślin, przede wszystkim zapobiegawczo, ale można go wykorzystać również interwencyjnie w momencie zauważenia pierwszych objawów infekcji (BBCH 60-87). W przypadku truskawek rekomendowana jest dawka 1,2 l/ha, a okres karencji wynosi 1 dzień. Fungicyd należy aplikować przemiennie ze środkami o innym mechanizmie działania. W sezonie wegetacyjnym można wykonać maksymalnie 2 zabiegi z wykorzystaniem preparatu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Torf i problemy związane z jego wykorzystywaniem w ogrodnictwie będą osią tematyczną wydarzenia, fot. FCI

Webinarium – torf w ogrodnictwie, podłoża uprawowe przyjazne środowisku

Już jutro, 18 maja odbędzie się bezpłatne webinarium pt. „Sustainable Growing Media”. Organizatorem tego wydarzenia jest magazyn FloraCulture International (FCI) wydawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników (AIPH). Webinarium będzie okazją do dyskusji na temat bieżącej tendencji [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Top Plants
Syngenta bratki
HortiWizja_najnowszy odcinek 36
HortiAdNet