PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowa linia do skraplania CO2 w Tarnowie Mościcach

8 maja w Tarnowie Mościcach odbyła się konferencja prasowa oraz uroczyste otwarcie nowoczesnej instalacji do skraplania dwutlenku węgla. Inwestycja ta zlokalizowana jest na terenie zakładu Grupy Azoty S.A., a została zrealizowana przez firmę Air Products (największego dostawcę gazów technicznych w Polsce) w ramach długoterminowego kontraktu podpisanego przez obydwie spółki. Instalacja kosztowała ponad 10 mln euro.

Surowy dwutlenek węgla w postaci gazowej jest produktem ubocznym powstającym w procesie wytwarzania chemikaliów. Grupa Azoty będzie go dostarczać w systemie ciągłym, a Air Products zajmie się jego oczyszczaniem i skraplaniem. Instalacja będzie przetwarzać około 220 ton dwutlenku węgla na dobę. Produkt finalny – czysty dwutlenek węgla – ma bardzo wiele zastosowań, używany jest m.in. do dokarmiania roślin w uprawach szklarniowych.

Uroczystego otwarcia instalacji i przecięcia wstęg na terenie zakładu dokonali Ivo Bols – dyrektor generalny Air Products na Europę oraz Paweł Jarczewski – prezes zarządu Grupy Azoty S.A. Na spotkaniu obecni byli również m.in. Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała oraz konsul generalna USA Ellen Germain.

Inwestycja w Tarnowie Mościcach nie jest pierwszym projektem realizowanym wspólnie przez firmę Air Products z Grupą Azoty SA. Firmy te są związane również poprzez inwestycję w zakładach w Kędzierzynie, gdzie wytwórnia gazów ciekłych funkcjonuje od 2009 roku.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Folder Gallery Error: Unable to find the directory wp-content/uploads/images/galerie/13Azoty.

Łukasz Budyta -właściciel plantacji pomidorów doświetlanych lampami LED (z lewej) - oraz Michał Szymczak z firmy Signify, z której pochodzą lampy LED

Uprawa pomidora malinowego z pełnym doświetlaniem LED

Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalowała oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 hektarów [...]

HortiAdNet