AgroTech 2016 - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

AgroTech 2016

Technologia w Kielcach
Od 18 do 20 marca b.r. w Kielcach miały miejsce targi AgroTech. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej odbyły się na 62,5 tysiąca m2. Oferty zaprezentowało ponad 700 wystawców. Wydarzenie przyciągnęło 64 330 zwiedzających.

Czytaj dalej...
Agrotech 2016 ludzie

Targi Agrotech w Kielcach odwiedziło 64 330 osób

Wyposażenie i budowa szklarni

Przedsiębiorstwo Royal Brinkman ma już 130 lat. By uczcić okrągłą rocznicę firma otrzymała nowe logo, podkreślające „królewskość” marki. — To nie jedyna zmiana. Wznowiliśmy również działalność strony do zamówień internetowych — informowała Joanna Czylok, szefowa oddziału Royal Brinkman w Tychach. — Strona jest bardzo wygodna w obsłudze. Wszystkie zakupy dokonane przez klienta, nie tylko te internetowe, są rejestrowane w systemie. Dodatkowo klient może dzielić produkty na grupy, co ułatwia zakupy.

J. Czylok zaprezentowała również nowy sprzęt dla profesjonalistów – sterowany elektronicznie opryskiwacz plecakowy firmy Birchmeier, wyprodukowany w Szwajcarii. Praktycznie całe urządzenie jest regulowane elektronicznie, od ciśnienia, przez włączanie i wyłączanie opryskiwacza, do zabezpieczenia pompy i ładowania akumulatora. Ogrodnik może regulować wielkość kropli, podczas gdy wzór oprysku pozostaje bez zmian. Opryskiwacz jest ergonomiczny i wygodny w stosowaniu.

Przedsiębiorstwo Farmer oferuje zarówno pojedyncze tunele foliowe jak i zblokowane. Te pierwsze mają od 6 do 20 m szerokości, natomiast długość dostosowywana jest do potrzeb klienta. Maksymalna wysokość obiektów do 10 m szer. wynosi 6,30 m, przy wysokości ściany bocznej wynoszącej 3 m. — Oczywiście tunele mogą być jeszcze wyższe, wtedy proponujemy naszym klientom aby konstrukcja ścian bocznych wykonana była z profili stalowych  — informował Rafał Śliwa przedstawiciel działu handlowego firmy Farmer.

Natomiast obiekty zblokowane składają się po prostu z tuneli pojedynczych. — Te obiekty firmy Farmer pokryte są folią podwójną, pompowaną — mówił R. Śliwa. — Ponieważ zakładamy, że obiekty zblokowane będą służyły do uprawy całorocznej lub wczesnej.

Farmer oferuje również wyposażenie tuneli; systemy cieniujące,  systemy zamgławiania wysokociśnieniowego,  ogrzewania i dodatkowe systemy wietrzeń oraz belki zraszające. W obiektach powyżej 30 m długości firma montuje wietrzniki dachowe górne, ciągnące się przez całą długość obiektu. Tunele jeszcze dłuższe i wyższe można wyposażyć w dodatkowe wietrzniki – dzięki silnikowi elektrycznemu foliowe boki proste tunelu są zwijane lub opuszczane. Alternatywą dla tuneli całorocznych są obiekty sezonowe. Najmniejszy obiekt tego typu ma 5 m szerokości, 2,25 m wysokości i 10 m długości. Największy 9,0 m szerokości, 5,2 m wysokości i długości do 100 m. Tunele sezonowe również można łączyć w bloki.

Należy wiedzieć że wszystkie nasze obiekty są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, ocynkowanej.

Przedsiębiorstwo Milex już od trzydziestu trzech lat wykonuje dla polskich ogrodników kompleksowe systemy nawadniania. — Do nawadniania upraw pod osłonami stosowane są taśmy kroplujące i mikrozraszacze — informował Jarosław Kopeć przedstawiciel firmy. — Taśmy kroplujące mają różne rozstawy między emiterami, a tym samym różne wydatki wody. Oferujemy taśmę Eolos i T-Tape, o wydatkach wody od 2,5 l do 13,5 l z metra bieżącego na godzinę.

Natomiast mikrozraszacze zazwyczaj są stosowane do zmiany klimatu. Każdy z tych systemów możemy usprawnić poprzez zastąpienie zwykłych zaworów elektrozaworami, sterowanymi poprzez programator, dzięki któremu możemy ustalić dowolną sekcję czasową. Powinniśmy pamiętać o tym, że systemy nawadniania wymagają czystej wody, aby nie dopuścić do mechanicznego i chemicznego zatkania taśm –  należy wyposażyć system nawadniania w odpowiedni system filtrujący np. firmy John Deere Water.

Ochrona i nawożenie

Firma Arysta Life Science chroni uprawy przez cały okres produkcji. Do odkażania gleby oferuje preparat Basamid 97 GR, który działa na grzyby, organizmy grzybopodobne, bakterie oraz wirusy. Przy okazji niszczy także nasiona chwastów jedno i dwuliściennych oraz szkodniki bytujące w glebie, w różnych stadiach rozwoju np. nicienie wolno żyjące, mątwiki korzeniowe czy pędraki. Po przygotowaniu gleby pod uprawę można rozpocząć sadzenie rozsady – podczas jej produkcji warto zastosować preparat Goteo. Jest to biostymulator oparty na koncentracie z alg morskich, z dodatkiem fosforu i potasu. Proces produkcyjny pozwala na uzyskania koncentratu, którego składniki – aminokwasy, witaminy, polisacharydy i fitohormony, zachowują pełną aktywność biologiczną. Substancje te stymulują rozwój systemu korzeniowego i intensyfikują pobieranie przez korzenie składników pokarmowych. Do ochrony przed przędziorkami Arysta proponuje preparat Floramite 240 SC, który jest całkowicie skuteczny dla fauny pożytecznej, oraz roślin uprawnych (nie pozostawia na nich osadu). Działa bardzo szybko na wszystkie stadia rozwojowe przędziorków.

O nowej linii produkcyjnej chelatów granulowanych firmy Intermag pisaliśmy już w relacji z TSW. Firma z Olkusza zainwestowała również w linię do wytwarzania nawozów płynnych. — Mamy nowoczesne reaktory plastikowe, które nie korodują — informował dyrektor ds. marketingu, Wiesław Ciecierski. — Rozpoczęliśmy również projekt realizowany przez narodowe centrum badań i rozwoju NCPiG, dotyczący produkcji biodegradowlanych ligandów. EDTA w zasadzie nie są biodegradowalne, a ich kumulacja w glebie może doprowadzić do uruchomienia pobierania metali ciężkich przez rośliny.

Firma Intermag dysponuje również komorą fitotronową, w której wszystkie warunki wzrostu są kontrolowane. Dzięki komorze fitotronowej doświadczenia są przyspieszone, a każdy parametr jest monitorowany np. czujniki w glebie informują o wilgotności.  — Możemy symulować suszę i sprawdzać, czy skomponowane przez nas biostymulatory minimalizują efekt stresu — informował W. Ciecierski.

Olkuska firma ma w ofercie preparat Sulvit, hamujący rozkład mocznika tak, by azot był lepiej przyswajany przez rośliny. Aby wzmocnić zdrowotność upraw warto zastosować Mikrofert, zawierający aminokwasy i mikroelementy. Zastosowane w preparacie  krótkołańcuchowe peptydy mają b. pozytywny wpływ na rozwój roślin. Produktem wspomagającym transport substancji aktywnych w roślinie jest Aditens. Został przebadany w instytucie agrofizyki w Lublinie, a w Instytucie ochrony roślin w Poznaniu potwierdzono podwyższanie skuteczności działania środków ochrony roślin, jeśli dodatkowo zaaplikowano Aditens.

Sumi Agro Poland to marka obecna na rynku od wielu lat. Produkty, takie jak Mospilan 20 SP czy Topsin 500 SC, zna każdy ogrodnik. Firma oferuje insektycydy, fungicydy, herbicydy, środki pomocnicze (zwilżacze) i nawozy specjalistyczne. Spośród wszystkich produktów najbardziej znany jest Mospilan 20 SP, o bardzo szerokiej rejestracji (w etykiecie wymienionych jest ponad 250 zastosowań preparatu, w tym wiele w uprawach warzywniczych, jak i sadowniczych). — Do ochrony upraw ogórka, papryki, pomidora, cukinii, oberżyny, goździka i niecierpka oraz wielu innych roślin ozdobnych pod osłonami zarejestrowany jest preparat Topsin 500 SC — informował Tomasz Malczewski prezes zarządu Sumi Agro Poland.

— Nasza firma jest również czołowym dostawcą produktów przędziorkobójczych np. preparatu Ortus 05 SC, który  ma szerokie zastosowanie, zarówno w uprawach sadowniczych  jak i warzyw pod osłonami. Natomiast w uprawach pomidora, papryki i ogórka w walce z przędziorkiem chmielowcem i owocowcem, można zastosować Nissorum Strong 250 SC, którego substancją aktywną jest heksytiazoks (związek z grupy tiazolidyn). T. Malczewski podkreślał, że firma Sumi Agro stara się być zawsze blisko odbiorców, dostosowując się do nowych wymagań rynku.

— W porównaniu do tamtego roku, luty 2016 był ciemniejszy o 3000 J/cm2 — informował Henryk Wilczyński z firmy Yara. — Z tego powodu producenci ogórków mają problem ze zrzucaniem zawiązków przez rośliny, a brak światła spowodował opóźnienie zbioru owoców pomidora. Jednak ceny pomidora są nadal niezłe. — H. Wilczyński podkreślał, że dużym problemem w rozbudowującym się sektorze upraw pod osłonami staje się brak rąk do pracy. Twierdzi, że bez pracowników z Ukrainy produkcja w polskich szklarniach stałaby się niemożliwa.



Przedstawiciel Yara przypomniał również kilka zaleceń uprawowych m.in.  rolę fosforu w początkowym okresie uprawy, gdy kształtuje się system korzeniowy. W tym okresie brakuje światła, dlatego część fosforu powinno podawać się w postaci polifosforanów np. z nawozem Kristalon Gena, który zawiera 12% fosforu, z czego 50% stanowią polifosforany, a 50% ortofosforany. W gospodarstwach, które dysponują „trudną” wodą łatwiej komponować pożywki z nawozów pojedynczych np. Krista MKP, Krista K, Krista MAG, Krista MGS. Natomiast jeżeli woda ma niskie EC i małą zawartość wodorowęglanów, to można zastosować nawozy z linii Superba, które dzięki optymalnej zawartości makro i mikroelementów korzystnie wpływają  na  smak owoców .

Odmiany

— W tym roku proponujemy nową odmianę ogórka partenokarpicznego, grudo brodawkowego Agat F1 — informował Dariusz Bartnik, przedstawiciel regionalny spółki Spójnia.  — Nadaje się zarówno do gruntu, jak i do tuneli. Daje krótkie owoce od 9 do 11 cm, o bardzo dobrym stosunku długości do szerokości. Ma jasną skórkę, dostosowując się tym samym do wymagań rynku.

Inną odmianą grubobrodawkową jest Rubin Medalista F1, zdobywca złotego medalu MTP Polagra. Owoce o ciemnej skórce osiągają długość od 10 do 14 cm, są bardzo wczesne. Odmiana nadaje się do uprawy wiosennej i jesiennej, pod osłonami nieogrzewanymi i ogrzewanymi. Owoce tego typu dają też Lazuryt F1 i Bursztyn F1, przy czym druga odmiana jest odporna na mączniaka rzekomego.

Spośród odmian rzodkiewek tunelowych na wyróżnienie zasługuje Salsa F1, przeznaczona do uprawy wczesnowiosennej, późnoletniej i jesiennej. Okres wegetacji tej odmiany wynosi 30 dni. Ma małą rozetę liściową, co ułatwia zbiór. D. Bartnik proponował również odmianę bobu Bolero, do przyspieszonej uprawy w niskich tunelach. Ta odmiana dojrzewa po około 100 dniach. Wyróżnia się bardzo dużymi, kremowymi nasionami o jasnym znaczku. Polecana jest na świeży rynek.

—Odmiana pomidora Pink Rock F1 ma podobne parametry do odmiany VP1 F1, wyróżnia się wysoką trwałością owoców i szypułki przy zachowaniu wysokich walorów smakowych — informował Robert Sekrecki menedżer ds. rozwoju produktutureckiej firmy nasiennej Yuksel Seeds. — Odmiana ta ma zastosowanie w krótkim cyklu uprawy pod osłonami (6-8 gron) oraz w uprawie palikowej.

Z kolei Capricorn F1 to ogórek partenokarpiczny będący bezpośrednią konkurencją dla odmiany Mirabelle F1, która jest uprawiana w większości rejonów Polski. Odmiana ta staje się coraz bardziej popularna, ponieważ plonuje wyjątkowo obficie.

Odmianą ogórka polecaną do uprawy szklarniowej – w typie powszechnie uprawianej odmiany Melen F1 – jest Cevher F1. Jej zaletą jest to, że znosi słabe oświetlenie, nie jest pracochłonna, plonuje dobrze i stabilnie. Szczególnie nadaje się do uprawy opuszczanej.  Natomiast odmiana Dymik F1 ma znacznie większe wymagania świetlne, dlatego jest proponowana do uprawy letniej i jesiennej. Może być uprawiana w zimnych tunelach oraz w szklarniach. Owoce odmiany Dymik w okresie letnim dorastają do 25 cm długości.

Spośród nowych odmian pomidora R. Sekrecki polecał Millonety F1, która wyróżnia się wielkością wśród odmian o owalnym kształcie owoców oraz ma mniejszą wrażliwość na sucha zgniliznę owoców.  Doskonale zawiązuje owoce nawet w wysokich temperaturach. Większość odmian tego typu ma owoce dwu- lub trzykomorowe, natomiast Millonety F1 ma od 5 do 6 komór, co przekłada się na strukturę i smak owoców. Inną odmianą cenioną ze względu na smak i wielkość owoców jest Eurasia. Obie odmiany mają szeroki zakres odporności na występujące w Polsce choroby.

Wizytówką firmy są odmiany pomidora o czekoladowej skórce i miąższu. Na polskim rynku jest niewiele takich odmian. – Nasza odmiana Sacher F1 jest uniwersalna. Nadaje się do tunelowej i do szklarniowej produkcji, w długim cyklu. Korzystnie reaguje na szczepienie — mówił R. Sekrecki.

Zapotrzebowanie na odmiany dające owoce tego typu nie jest duże, ale na rynku można znaleźć zwolenników tych pomidorów. Dzięki temu mniejsi producenci mają szanse sprzedawać mniej popularne odmiany w dobrych cenach.

Władysław Tokarczyk (Syngenta) przypomniał ofertę odmian do upraw pod osłonami. Ogórek Ekol F1 nadaje się do uprawy w cięższych warunkach – z powodzeniem uprawiany jest na Litwie i Łotwie. Dlatego polecana jest zarówno do ciepłych jak i zimnych nasadzeń. Charakteryzuje się wysoką plennością. Owoce mają ciemną skórkę, pokrytą brodawkami. Spośród odmian pomidorów na wyróżnienie zasługuje Boderine F1, która daje wysoki plon dobrej jakości owoców o błyszczącej skórce. Pojedynczy owoc osiąga masę od 160 do 180 g. Sandoline F1 charakteryzuje się odpornością na Cladosporium, daje nieco owoce o podobnej masie do Boderine F1. Owoce mięsiste, o grubej ścianie i masie 240 – 250 g daje odmiana Grumira F1. Polecaną przez doradcę odmianą malinową jest Mamoru F1, która charakteryzuje się bardzo dobrym smakiem i niezachwianym wzrostem wegetatywnym.  By nadawała się do hurtowego obrotu należy zbierać ją wcześniej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet