Apel 9 europejskich organizacji o pilne wsparcie UE dla sektora roślin ozdobnych

PODosłonami.pl

AGROSIMEX
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Apel 9 europejskich organizacji o pilne wsparcie UE dla sektora roślin ozdobnych

Dziewięć (przeważnie międzynarodowych) organizacji, które mają siedziby w Europie i reprezentują w UE wszystkie działy sektora roślin ozdobnych, połączyło siły. Jednym głosem zaapelowało do Komisji Europejskiej o jak najszybsze uruchomienie unijnych działań, pilnie potrzebnych w całej Unii, aby pomóc sektorowi przetrwać bezprecedensowy wpływ COVID-19 na tę branżę. Otóż 10 kwietnia skierowano w tej sprawie wspólny list do Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusza Wojciechowskiego, wzywając KE do konkretnych działań – wsparcia finansowego i merytorycznego.

W jedności siła – potrzebne wsparcie dla sektora roślin ozdobnych

Wspólny  list sygnowany jest przez 9 następujących organizacji: UNION FLEURS (International Flower Trade Association Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Handlu Kwiaciarskiego), ENA (European Nurserystock Association – Europejski Związek Szkółkarzy), FLEUROSELECT (międzynarodowa organizacja hodowców roślin ozdobnych oraz producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych), CIOPORA (International Association of Breeders of Asexually Reproduced Horticultural Varieties – Międzynarodowa Organizacja Hodowców Roślin Ogrodniczych Rozmnażanych Wegetatywnie), ELCA (European Landscape Contractors Association – Europejskie Stowarzyszenie Twórców Terenów Zieleni), ARELFH (Assembly of European Horticultural Regions – Zrzeszenie Europejskich Regionów Ogrodniczych), VAL’HOR (francuska organizacja działająca w branży roślin ozdobnych), ANTHOS (Royal Trade Association for Nursery Stock and Flower Bulbs – holenderskie Królewskie Stowarzyszenie Handlujących Materiałem Szkółkarskim i Cebulami Kwiatowymi), VBN (Association of Dutch Flower Auctions – Stowarzysznie Holenderskich Giełd Kwiatowych).

Globalne straty branży

Jak podkreślili sygnatariusze, ten apel to bardzo ważny głos w imieniu tysięcy firm z całej Unii Europejskiej, o sumarycznej wartości rynkowej 48 mld euro i dających zatrudnienie 760 tysiącom osób. Wstępne szacunki mówią, że ogólny popyt na kwiaty i inne rośliny ozdobne spadł w UE o 80% od wprowadzenia drastycznych ograniczeń dotyczących walki z koronawirusem, w tym zamknięcia w większości krajów europejskich niepriorytetowych, wyspecjalizowanych sklepów detalicznych. Te niefortunne okoliczności i efekt domina, który zaistniał na masową skalę, spowodowały, że wszystkie firmy i działy z sektora roślin ozdobnych znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Dotychczasowy kryzys zbiegł się bowiem z początkiem szczytu sezonu sprzedaży w branży roślin ozdobnych, kiedy generowane jest w jej przypadku od 50 do 80% rocznych obrotów (czyt. też: https://www.podoslonami.pl/koronawirus-ciezka-sytuacja-miedzynarodowej-branzy-roslin-ozdobnych/).

Podobne argumenty i życzenia wyrażało pismo skierowane na początku kwietnia do Komisji Europejskiej przez COPA COGECA – europejskie międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające rolnicze związki i organizacje spółdzielcze.

Konkretne oczekiwania wyrażone w apelu do KE

We wspólnym liście do Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusza Wojciechowskiego, 9 organizacji wezwało do:

  • pilnego uruchomienia tymczasowych i nadzwyczajnych pomocowych środków unijnych dostosowanych do potrzeb producentów oraz wszystkich innych podmiotów działających w sektorze roślin ozdobnych w całej UE, aby pomóc im przetrwać kryzys do czasu, gdy będą mogli wznowić działalność;
  • zdecydowanego i konkretnego sygnału ze strony Komisji Europejskiej – stwierdzenia, że rośliny ozdobne mają istotne znaczenie dla człowieka i w znacznym stopniu przyczyniają się do dobrostanu oraz jakości życia obywateli europejskich, a także pomagają łagodzić zmiany klimatu i chronić bioróżnorodność;
  • wyraźnego uświadomienia sobie na poziomie UE, że zainwestowanie teraz w ten sektor, aby pomóc mu utrzymać się na rynku, pozwoli uniknąć dalszych długotrwałych i nieodwracalnych skutków dla działalności gospodarczej i dla zatrudnionych w biznesach, które zostały stworzone przez wiele różnych podmiotów w branży roślin ozdobnych i dotychczas utrzymywane były przez dziesięciolecia bez jakiejkolwiek subwencji lub innego wsparcia ze strony UE.

„Niezwykłe okoliczności wymagają nadzwyczajnych środków. Branża roślin ozdobnych jest niezwykle zdrowym i wydajnym sektorem gospodarki, który zapewnia radość, kolor, nadzieję, naturę i dobre samopoczucie wszystkim obywatelom UE i poza nią. Brak wsparcia teraz, gdy grozi mu upadek w całej Wspólnocie, byłby poważną i nieodwracalną porażką Unii. Wzywamy Komisję Europejską, aby dołożyła wszelkich starań, by działać szybko i pragmatycznie oraz pomóc temu sektorowi przetrwać (…)” – argumentowali sygnatariusze listu do komisarza J. Wojciechowskiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Konferencje TSW 2021 Online

Jeszcze miesiąc temu organizatorzy targów TSW byli przekonani, że imprezę tę będzie można zorganizować w tradycyjnej formule. Niestety z powodu nasilenia się epidemii covid-19 i związanych z tym restrykcji nie będzie to możliwe. Wszyscy [...]

FLORENSIS_Dianthus
ICL promocja Peters
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Top Plants
Bayer_Fitter_29cAdvertisement
Syngenta bratki
HortiWizja_najnowszy odcinek 36
HortiAdNet