Efektywne doświetlanie roślin modułam Fluence LED

PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Belgijski producent pomidorów Tomerel zwiększa poziom światła i obniża koszty energii dzięki modernizacji i inwestycji w oświetlenie Fluence LED

Fluence, wiodący światowy dostawca energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych LED do komercyjnej produkcji konopi oraz warzyw ogłosił współpracę z firmą Tomerel – producentem pomidorów z Antwerpii w Belgii. Wspólnie firmy zmodernizowały połowę szklarni Tomerel poprzez zmianę wysokociśnieniowych opraw sodowych (HPS) na diody LED, co spowodowało 40% wzrost poziomu światła przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii o 5%.

Czytaj dalej...

Jelle de Ryck, właściciel gospodarstwa szklarniowego Tomerel, w tym roku prowadzi uprawę z doświetlaniem modułami LED VYPR 3p z firmy Fluence

Tomerel – wiele lat tradycji i modernizacja z Fluence

Tomerel to wielopokoleniowe gospodarstwo rodzinne prowadzone przez dyrektora generalnego i współwłaściciela Jelle de Ryck’a – syna założycieli Elsy i Erica. Firma Tomerel specjalizuje się w uprawie pomidorów szklarniowych, ze szczególnym uwzględnieniem pomidorów cherry oferowanych w całych gronach. Podobnie jak wielu producentów w regionie Jelle de Ryck doświetlał uprawy w swoich szklarniach za pomocą lamp HPS. Gdy jednak starał się zmaksymalizować wydajność światła i zmniejszyć zużycie energii w szklarni zwrócił się w stronę zaawansowanej technologii LED z firmy Fluence.

Jelle de Ryck jest właścicielem gospodarstwa szklarniowego Tomerel, specjalizującego się w uprawie pomidorów typu cherry, od niedawna są one doświetlane modułami LED z firmy Fluence

Jelle de Ryck jest właścicielem gospodarstwa szklarniowego Tomerel, specjalizującego się w uprawie pomidorów typu cherry, od niedawna są one doświetlane modułami LED z firmy Fluence

— Kiedy postanowiliśmy znaleźć partnera, który pomoże nam w modernizacji oświetlenia, nie szukaliśmy tylko lamp — chcieliśmy zespołu, który mógłby wspólnie z nami opracować strategię od instalacji po etap zbiorów. Firma Fluence zapewniła tę usługę, a nawet więcej — powiedział Jelle.

Górny moduł oświetleniowy VYPR 3p z firmy Fluence

Po zainstalowaniu górnego modułu oświetleniowego VYPR 3p firmy Fluence, to, co kiedyś stanowiło krytyczne ograniczenia strategii oświetleniowej, stało się szansą na zwiększenie plonów i zmniejszenie kosztów energii. Tradycyjne oprawy HPS wytwarzają nadmiar ciepła i mają niezmienne opcje spektrum światła. Diody LED Fluence wydzielają mniej ciepła i emitują bardziej efektywne dla roślin spektrum światła. Wraz z gwałtownie rosnącymi cenami energii w regionie, mniejsze obciążenie systemu HVAC szklarni w połączeniu z bardziej wydajnym zużyciem energii przez diody LED umożliwiło firmie Tomerel zmniejszenie zużycia prądu elektrycznego, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu światła.

W szklarniach gospodarstwa Tomerel zainstalowano górne moduły LED VYPR 3p z firmy Fluence

W szklarniach gospodarstwa Tomerel zainstalowano górne moduły LED VYPR 3p z firmy Fluence

–  Technologia Fluence przyniosła nam sukces na wiele sposobów. Większa efektywność pozwoliła nam sprzedać do sieci o 25% więcej energii, a także zmniejszyć zużycie gazu o 5%. Rośliny dobrze się rozwijają również pod diodami LED. Widzimy lepszą jakość i produkcję w miesiącach zimowych, większą grubość łodyg i lepszą translokację cukrów w ciągu nocy – dodał Jelle.

Strategia spektralna i wsparcie techniczne

W ścisłej współpracy z zespołem technicznym Fluence w firmie Tomerel wdrożono strategię spektralną PhysioSpec™ DUAL R9B, aby uwzględniać produktywność roślin. Ta strategia umożliwiła Tomerelowi zmniejszenie zużycia energii o 5%, nawet przy jednoczesnym zwiększeniu ilości światła o 40%, zapewniając lepsze warunki do uprawy pomidorów. W rezultacie w firmie Tomerel zwiększyły się również plony o ponad 5%, mimo że obiekt otrzymał o 5% mniej naturalnego światła w sezonie zimowym. Tomerel odnotował również wzrost ogólnej masy owoców po modernizacji oświetlenia.

– To fascynujące widzieć, jak ogrodnicy, tacy jak Tomerel, podejmują innowacyjne, mądre decyzje dotyczące uprawy i zużycia energii – powiedział Timo Bongartz, dyrektor generalny Fluence na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

– Zespół Tomerel oszczędza energię wszędzie tam, gdzie to możliwe, a także optymalizuje swój obiekt w taki sposób, aby umożliwić odsprzedanie energii z powrotem do sieci. A wszystko to bez poświęcania jakości roślin. Fluence z przyjemnością wspiera firmę Tomerel w prowadzeniu przyszłościowej szklarni – dodał.

Dzięki technologii Fluence zespół Tomerel sprzedał do sieci 25% więcej energii elektrycznej wyprodukowanej w kogeneracji w szczytowych cenach i zaoszczędził 5% całkowitego zużycia gazu.

O firmie Fluence

Fluence Bioengineering, Inc. (Fluence) tworzy wydajne i energooszczędne rozwiązania oświetleniowe LED do komercyjnej produkcji roślinnej i zastosowań badawczych. Fluence jest wiodącym dostawcą oświetlenia LED na światowym rynku konopi indyjskich i jest zaangażowana w umożliwienie bardziej wydajnej produkcji roślinnej w najlepszych na świecie farmach wertykalnych i uprawach szklarniowych. Siedziba główna firmy Fluence znajduje się w Austin w Teksasie, a siedziba EMEA w Rotterdamie w Holandii. Fluence działa jako jednostka biznesowa w dziale Digital Solutions firmy Signify. Więcej informacji o Fluence można znaleźć na stronie www.fluence.science.

Więcej informacji na temat Fluence można znaleźć na stronie www.fluence.science.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Katarzyna i Szczepan Korfanty

Pomidory malinowe, śliwkowe, cherry i inne z okolicy Bieszczad

W Grabownicy Starzeńskiej na Pogórzu Dynowskim, skąd już niedaleko w Bieszczady, znajdują się najdalej na południowy-wschód Polski wysunięte gospodarstwa szklarniowe specjalizujące się w uprawie pomidorów. Działalnością tą zajmują się Danuta i Lesław Korfanty oraz ich [...]

Florensis_Dianthus
HortiAdNet