PODosłonami.pl
Cieniowanie szklarni i tuneli – to się po prostu opłaca!
Inwestycja w powłokę pozwala zwiększyć plon i jego jakość. Rzeczywisty zwrot z inwestycji zależy od warunków. Willem Valstar ze StarGrow Consultancy pomaga producentom pomidorów znaleźć najbardziej opłacalne podejście.
Czytaj dalej...
Valstar doradza głównie ogrodnikom w Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii, a wcześniej także w Europie Wschodniej. Korzystając z modelu obliczeniowego, systematycznie opracowuje swoje porady w porozumieniu z właścicielami.
– Projektujemy idealny plan uprawy w oparciu o dostępną technologię, odmiany i lokalne warunki klimatyczne – wyjaśnia. Kontrolowanie światła odgrywa tutaj ważną rolę: przy użyciu naturalnego światła, powłok nanoszonych na dach szklarni i ruchomych kurtyn. – Rozszerzająca się gama powłok zwiększa znacznie nasze możliwości. Możliwe jest nawet zwiększenie ilości światła w zimie, poprawiając współczynnik padania światła za pomocą odpowiedniej powłoki.
Kalkulacja kosztów
We wszystkich przypadkach kluczową kwestią jest to, czy inwestycja w powłokę przyniesie wystarczające zyski. – Aby odpowiedzieć na to pytanie, wykonujemy prostą kalkulację. Dzięki temu wszystko staje się o wiele jaśniejsze – wyjaśnia. Wynik takiej kalkulacji jest niezwykle pozytywny w warunkach klimatu kontynentalnego, takiego jaki panuje w Europie środkowej i wschodniej.
– Na przykład w Polsce uprawia się wiele pomidorów malinowych. Jeśli jest zbyt gorąco, cierpią one na suchą zgniliznę wierzchołków owoców pomidora i zieloną piętkę – górna część owocu nie dojrzewa prawidłowo – mówi. Takie problemy skutkują utylizacją od 1 do 2 kilogramów pomidorów na metr kwadratowy rocznie.
– Powłoka ReduFuse IR zapobiega takim problemom jakościowym, co skutkuje dodatkowymi 1 do 2 kilogramów z metra kwadratowego, za standardową letnią cenę w Polsce wynoszącą około 75 eurocentów. Sama powłoka kosztuje 0,10-0,15 eurocentów za metr kwadratowy plus koszt jej nałożenia. Całkowite koszty wynoszą mniej niż połowę ze wspomnianych 75 eurocentów. Więc jeśli zbierzesz tylko 1 kilogram więcej, jest to już opłacalne – wyjaśnia.
Wzrost produkcji
Korzyści jest jednak jeszcze więcej. Gdy temperatura w szklarni pozostaje niższa, ogrodnicy nie muszą tak często wietrzyć pomieszczeń. Ułatwia to utrzymanie wilgotności i odpowiedniego poziomu CO2. W sumie daje to dodatkowe pół kilograma w plonie – szacuje. Te obliczenia również stosuje się do tradycyjnych odmian pomidora i tam, gdzie klimat jest chłodniejszy, a odmiany uprawiane przez ogrodników są mniej podatne na problemy jakościowe. – Skutkuje to wyższą produkcją o 1-2% oraz wyższą jakością plonu – wyjaśnia doradca.
Dobór powłoki
W ostatnich latach firma Valstar zaobserwowała zmianę w stosowaniu powłok w Europie Zachodniej. Do tej pory stosowano jedynie powłokę cieniującą ReduSol, teraz coraz częściej ogrodnicy wybierają powłokę ReduFuse IR, która powoduje dyfuzję światła, a dodatkowo zmniejsza temperaturę wewnątrz szklarni.
Ze względu na bardzo wysokie temperatury, jakie panują w miesiącach letnich, powłoki powodujące rozproszenie światła wyraźnie zyskują na popularności w uprawach pomidorów.
Więcej informacji na stronie Lumiforte – kliknij tu!
www.redusystems.com

Kwas podchlorawy w ochronie pomidorów przed chorobami bakteryjnymi i grzybowymi
Rak bakteryjny pomidorów wywoływany przez bakterię Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis jest najgroźniejszą chorobą bakteryjną pomidorów pod osłonami. Z poniższego filmu można dowiedzieć się jak w gospodarstwie szklarniowym w Pawonkowie, zarządzanym przez firmę Amplus, skutecznie wyeliminowano [...]