Sadzenie rozsady papryki, nawożenie i zasilanie roślin papryki przed i po sadzeniu.

PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Na dobry start po posadzeniu papryki

Sadzenie papryki na miejsce stałe jest związane ze stresem transplantacyjnym. Jest to również jedna z kluczowych faz rozwoju, która decyduje o powodzeniu uprawy i wejściu roślin w owocowanie w odpowiednim momencie. Producenci papryki mają możliwość wyboru wielu produktów nawozowych i biostymulatorów. Odpowiedni ich dobór i termin zastosowania gwarantuje uzyskanie oczekiwanych rezultatów.

Przed sadzeniem papryki

Proponujemy w pierwszej kolejności podlanie rozsady  produktem Turbo Root  w stężeniu 1%, 2-3 dni przed sadzeniem papryki na miejsce stałe. Ewentualne pozostałości roztworu na liściach powinny być spłukane czystą wodą.  Zawarte w preparacie kwasy humusowe będą działać jak auksyny i stymulować przyrost systemu korzeniowego. Ułatwi to wrastanie systemu korzeniowego w podłoże. Po kilku dniach  będzie już  widoczny efekt w postaci przyjęcia się roślin na miejscu stałym. Ponadto zawarte w tym produkcie NPK + mikroelementy  dostarczą wszystkich  niezbędnych składników mineralnych do wzrostu i rozwoju całej rośliny w początkowych fazach. Aminokwasy wzmocnią natomiast przyrost i rozwój rośliny.

Turbo Root zabezpiecza wszystkie potrzeby papryki na składniki odżywcze w początkowym okresie rozwoju i dostarcza  niezbędnych  substancji stymulujących w  tym okresie. Nie należy aplikować dodatkowo innych nawozów i biostymulatorów po jego zastosowaniu.

W przypadku braku możliwości sadzenia rozsady w odpowiednim momencie i w razie wybiegnięcia roślin polecamy dodatkowo wzmocnić je poprzez opryskanie preparatem Intake w stężeniu 0,4% – w dniu sadzenia  lub 1 dzień wcześniej.  Ograniczy to zrzucanie najstarszych liści oraz ułatwi przyjmowanie się przetrzymanej rozsady.

Na miejscu stałej uprawy papryki

Po przyjęciu rozsady bardzo dobre efekty przynosi podanie Humistaru poprzez fertygację w dawce 20 l/ha, w stężeniu 0,2%. Stymuluje on wytwarzanie na korzeniach włośników, które odpowiadają za pobieranie składników pokarmowych z gleby. Dzięki temu w większym stopniu są pobierane zarówno makro-, jak i mikroelementy.  Azot jest mniej wypłukiwany.  Na glebach ciężkich gleba staje się bardziej pulchna, a na piaszczystych nie przesusza się zbyt szybko. Lepsze wykorzystanie nawozów z gleby przekłada się na lepiej uformowane rośliny papryki z większą liczbą zawiązków kwiatowych, owoce nabierają większej masy.

Z dużą ostrożnością powinniśmy podejść do stosowania aminokwasów na początku wzrostu papryki. Stymulują one mocno wzrost wegetatywny i w połączeniu np. z zapowiadanymi wysokimi temperaturami mogą doprowadzić do zbyt intensywnego rozwoju nadziemnej części rośliny, bez odpowiednio rozbudowanego systemu korzeniowego. Przy obecnych prognozach pogody na kwiecień lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie preparatu Phylgreen Kuma.  Jest to produkt , który zawiera zarówno aminokwasy jak i ekstrakt z glonów. Wykazuje on efekt primactive. Indukuje u roślin zwiększenie tolerancji na  stres oraz równocześnie wzmacnia metabolizm. Będzie on wspomagał równomierny rozwój części nadziemnej i korzeni oraz zabezpieczał przed skutkami ewentualnych spadków temperatury w maju lub przed następstwami długotrwałego braku światła. Należy go stosować regularnie co 7-10 dni w aplikacji dolistnej, w stężeniu 0,2%.

Natomiast Delfan Plus (aminokwasy) należy zastosować po działaniu czynników stresowych w celu szybkiej regeneracji roślin. Zalecane stężenie to 0,4%.

Aplikacja preparatów Phylgreena Kuma i Delfanu Plus jest możliwe przez fertygację. Zalecane dawki to 4 l/ha podczas zabiegu.  Czas reakcji papryki na aplikację doglebową będzie wydłużony, dlatego najlepszym rozwiązaniem w tego typu produktach jest aplikacja dolistna.

Przygotował:

Andrzej Zbroja

Tradecorp

Tel. 609 476 339

e-mail: andrzej.zbroja@tradecorp.rovensa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet