Erlend i Bjorn - ogórki brodawkowe do uprawy w tunelach

PODosłonami.pl

Erlend i Bjorn – ogórki brodawkowe od Enza Zaden

Uprawa ogórków staje się coraz bardziej wymagająca w polskich szklarniach i tunelach. Z roku na rok koszty uprawy rosną – rosną ceny nawozów, opału, energii elektrycznej, kosztów pracy, opakowań oraz zwiększa się presja ze strony nowych chorób i wirusów. Obecnie koszty produkcji są rekordowo wysokie, a ceny za ogórki są nieznacznie wyższe w stosunku do poprzednich lat. Podniesienie cen może spowodować utratę możliwości zbytu w związku z dużą konkurencją z zagranicy. Producenci muszą ograniczyć koszty produkcji poprzez zmniejszenie nakładów pracy, zwiększenie wydajności i wybieranie odmian, które dobrze radzą sobie z presją chorób.

Czytaj dalej...
Ogórek brodawkowy Erlend

Ogórek brodawkowy Erlend

Jak zredukować ilość pracy związanej z uprawą ogórków brodawkowych i jednocześnie zwiększyć wydajność produkcji? Producenci nie mają wpływu na wszystkie czynniki, jednak żeby ochronić swoją uprawę trzeba się skupić na obszarach, na które ma się wpływ. Kluczowy dla zmniejszenia nakładów pracy jest wybór odmian o krótkich i generatywnych pędach bocznych, które same zakańczają swój wzrost.

Erlend

Dobrym wyborem o powyższych cechach jest Erlend – odmiana ogórka brodawkowego, która ma wiele zalet, takich jak równomierne i stabilne plonowanie, krótkie i generatywne pędy boczne, wysoka jakość owoców i niewrażliwość na deficyt światła. Owoce tej odmiany są jasnozielone, cylindryczne, o standardowej długości dla polskiego rynku. Roślina tworzy 2-3 zawiązki we węźle, zaleca się stosować niskie EC pożywki do podlewania. Właśnie z tych względów ta odmiana cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich producentów.

Ogórek brodawkowy Erlend

Ogórek brodawkowy Erlend

W produkcji ogórka pod osłonami pojawiło się inne duże niebezpieczeństwo – wirus zielonej mozaiki ogórka (CGMMV). Choroba przez kilka lat atakowała polskie plantacje, a w ostatnim czasie zaczęła się nasilać. Wirus zazwyczaj ujawnia się w miesiącach o dużym nasłonecznieniu i wysokich temperaturach, czyli wtedy kiedy roślina zmuszona jest do intensywnej „pracy”.

Bjorn

Jedną z odmian, która charakteryzuje się umiarkowaną odpornością na wirus zielonej mozaiki ogórka (IR CGMMV), jest Bjorn. Odmiana ta jest w stanie ograniczyć wzrost i rozwój patogenu, jest on wyraźnie mniejszy niż u odmian wrażliwych, które rosną w tych samych warunkach i pod presją patogenu. Bjorn to odmiana partenokarpiczna ogórka, która jest przeznaczona do nasadzeń w obiektach ogrzewanych od połowy lutego oraz do późniejszych nasadzeń w tunelach nieogrzewanych. Odmiana może rosnąć na wszystkich rodzajach podłoża dzięki silnemu systemowi korzeniowemu. Zaletą Bjorna jest również wysoka jakość owoców, które są jednolicie zielone, bez jasnych smug, z dużą ilością brodawek przez cały okres uprawy. Owoce tej odmiany są odpowiednie zarówno do przetworów – na ogórki małosolne, jak i do sprzedaży na rynku warzyw świeżych. Bjorn wytwarza krótkie i generatywne pędy boczne, co oznacza, że nie wymaga dużych nakładów pracy na pielęgnację, zapewniając jednocześnie wysokie zbiory przez cały okres uprawy.

Ogórek brodawkowy Bjorn

Ogórek brodawkowy Bjorn

Promocja na nasiona ogórków Bjorn, Erlend, Severin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet