Lampy LED w uprawie roślin ozdobnych w holenderskich szklarniach

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Firma Fluence wspiera holenderskie marki kwiaciarskie klasy premium, przyszłościowe rozwiązania i zrównoważony rozwój.

Rozwiązania RAPTR, VYPR i Wireless Flex Dimming zapewniają producentom kontrolę wydatków przy wahaniach kosztów energii w Europie. Fluence, wiodący światowy dostawca energooszczędnych rozwiązań oświetleniowych LED dla kwiaciarstwa, uprawy konopi leczniczych i produkcji żywności, wspiera zrównoważony rozwój i efektywność kosztową w obliczu niestabilnych warunków na rynku energii w Europie.

Czytaj dalej...
Upawa lilii z doświetlaniem w holenderskim gospodarstwie Moerman

Upawa lilii z doświetlaniem w holenderskim gospodarstwie Moerman Lilium (fot. Fluence)

Nieprzewidywalny rynek energii w Europie

W sytuacji nieprzewidywalności europejskiego rynku energii holenderscy producenci roślin ozdobnych w coraz większym stopniu skupiają się na zabezpieczeniu swoich strategii upraw na przyszłość, zmniejszając swoją zależność od energii pochodzącej ze źródeł kopalnych i angażując się w zrównoważone praktyki.

Gwałtownie rosnące ceny energii w Europie dotknęły wielu producentów m.in. w Holandii, którzy produkują energię elektryczną głównie w kogeneracji – ze spalania gazu. Ceny gazu w przeszłości utrzymywały się na poziomie od 15 do 20 euro za megawatogodzinę (MWh), ale w 2022 r. osiągnęły najwyższy poziom – ponad 300 euro za MWh ze względu na zmienność związaną z dostawami, magazynowaniem i warunkami pogodowymi. Obecne ceny energii spadły do 60 euro za MWh, pozostając mniej więcej trzykrotnie wyższe od tego, co wielu plantatorów planowało płacić za energię elektryczną.

Technologia LED wypiera lampy HPS

Najważniejsze holenderskie firmy z branży kwiaciarskiej zajmujące się dostarczaniem klientom produktów wysokiej jakości — w tym Bernhard Kwekerijen, Moerman Lilium, Deliflor Chrysanten, Beyond Chrysant i Ten Have Plant — przeszły z wysokociśnieniowych opraw sodowych (HPS) na technologię LED firmy Fluence, co pozwoliło zwiększyć wydajność fotonów i efektywność energetyczną.

—  W obliczu nieprzewidywalności europejskiego rynku energii holenderscy producenci w coraz większym stopniu skupiają się na zabezpieczaniu swoich strategii upraw na przyszłość, zmniejszając swoją zależność od energii kopalnej i angażując się w zrównoważone praktyki – powiedział Gert-Jan Goes, specjalista ds. ogrodnictwa w firmie Fluence. – Oprawa oświetleniowa RAPTR firmy Fluence i panel sterowania Wireless Flex Dimming pomagają producentom zmaksymalizować zwrot z inwestycji, jednocześnie zwiększając kontrolę nad intensywnością światła i jego ściemnianiem, zapewniając maksymalną elastyczność pozwalającą czerpać zyski przy bardzo wahających się cenach energii.

LED w uprawie lilii

Moerman Lilium, producent lilii, prowadzi uprawę na 13 hektarach przy pełnym oświetleniu LED i korzysta z opraw RAPTR firmy Fluence, regulowanych za pomocą bezprzewodowego kontrolera przyciemniania Flex. Firma, która bardzo uważnie monitoruje europejskie ceny energii, wykorzystuje rozwiązania Fluence, aby szybko reagować i modyfikować natężenie światła w zależności od uwarunkowań rynkowych. Moerman Lilium spodziewa się zaoszczędzić co najmniej 45% na kosztach energii elektrycznej dzięki inwestycji w rozwiązania oświetleniowe LED firmy Fluence.

—  Oświetlenie LED pozwala nam być bardziej energooszczędnymi, dostosowując zużycie energii elektrycznej do wahań cen energii – powiedział Jan Moerman, współwłaściciel Moerman Lilium. — Przejście na diody Fluence LED pozwoliło nam zaoszczędzić pieniądze i zapewniło nam większą elastyczność na stale zmieniającym się rynku energii.

Oświetlenie LED w hodowli i produkcji chryzantem

Deliflor Chrysanten jest światowym liderem na rynku hodowli i rozmnażania odmian chryzantem. Firma poszukiwała wysokowydajnego rozwiązania oświetleniowego obejmującego dodatkowe zielone światło w widmie, zapewniające lepszy dla oka ludzkiego obraz roślin, a także ich lepszy wzrost. Firma Deliflor Chrysanten zdecydowała się na wybór spektrum RAPTR Broad R8 firmy Fluence w swoich niedawno odnowionych obiektach uprawowych, aby zagwarantować najlepsze warunki dla swoich najnowszych odmian. Pierwsza partia wyprodukowana pod oprawami Fluence w styczniu ubiegłego roku okazała się bardzo udana. Firma Beyond Chrysant, wiodący holenderski producent chryzantem, również wybrał rozwiązanie RAPTR z firmy Fluence ze względu na możliwości dostosowania spektrum i możliwości dobrej oceny roślin, co zapewnia większą efektywność praktyk zintegrowanego zarządzania uprawami. Zainstalowanie technologii LED firmy Fluence pozwoliło firmie Beyond Chrysant uzyskać większą kontrolę przy wahającym się europejskim rynku energii. Firma zdobyła niedawno nagrodę 2023 Horticultural Entrepreneur Award, przyznawaną przez instytucję Stichting Tuinbouw Ondernemersprijs.

Uprawa chryzantem z doświetlaniem w holenderskiej firmie Deliflor (fot. Fluence)

Uprawa chryzantem z doświetlaniem w holenderskiej firmie Deliflor (fot. Fluence)

LED w układach hybrydowych

Nawet w układach oświetlenia hybrydowego producenci dostrzegają korzyści wynikające ze stosowania technologii LED. Bernhard Kwekerijen — szkółka róż, orchidei i roślin tarasowych — promuje neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla i zrównoważoną działalność, wykorzystując ciepło geotermalne i własne pole fotowoltaiczne paneli słonecznych do wytwarzania energii. Łącząc oprawy RAPTR firmy Fluence ze starszymi rozwiązaniami HPS i maksymalizując kontrolę oświetlenia za pomocą bezprzewodowego przyciemniania Flex Bernhard Kwekerijen zwiększył plony neutralne pod względem emisji CO2 w swojej uprawie storczyków falenopsis.

Technologia LED w uprawie roślin doniczkowych i konopii

—  Technologia Fluence wyróżnia się tym, że zapewnia największą elastyczność w modyfikowaniu zużycia energii i natężenia światła wobec niestabilności cen energii na rynku – powiedział Dennis Raadschelders, menedżer ds. klientów strategicznych z zakresu rolnictwa komercyjnego w firmie Fluence. — Nasi holenderscy producenci roślin ozdobnych uzyskali kontrolę nad wydatkami operacyjnymi, nie rezygnując z jakości produktu, emitując więcej światła, gdy ceny energii są niskie, i szybko redukując światło, gdy ceny energii rosną.

Zespół ekspertów ogrodniczych Fluence ściśle współpracuje z partnerami przy projektowaniu programów oświetleniowych w oparciu o cele dotyczące upraw i zrównoważonego rozwoju specyficzne dla danej sytuacji. Ten Have Plant, jedna z najstarszych szkółek roślin doniczkowych w rejonie Westland wybrała firmę Fluence na swojego partnera w zakresie rozwiązań oświetleniowych, aby zapewnić lepszy rozwój roślin i korzeni, a także obniżyć koszty i zwiększyć efektywność energetyczną. Zakład Ten Have współpracował z zespołem ogrodników Fluence nad zaprojektowaniem planu oświetlenia obejmującego produkcję cyklamenów przez pół roku i dzwonków przez drugą połowę, wybierając lampy górne VYPR 3p Broad R6, aby uzyskać kontrolę nad sezonowymi warunkami oświetleniowymi i zużyciem energii elektrycznej przez cały rok.

—  Oprawy Fluence LED są szeroko stosowane przez wiodące firmy z branży konopi indyjskich, komercyjnego ogrodnictwa i kwiaciarstwa w całej Europie, co pokazuje elastyczność i uniwersalne korzyści wynikające z przejścia na technologię LED – powiedział David Cohen, dyrektor generalny Fluence.  – Jesteśmy podekscytowani współpracą z holenderskimi producentami roślin ozdobnych, którzy są głęboko zakorzeni w branży, i wspieramy ich w zarządzaniu warunkami środowiskowymi, zrównoważoną działalnością i uprawami najwyższej jakości.

Więcej informacji na temat Fluence można znaleźć na stronie www.fluence.science.

***

Fluence Bioengineering, Inc. (Fluence) tworzy wydajne i energooszczędne rozwiązania oświetleniowe LED do zastosowań w komercyjnej produkcji roślinnej i badaniach. Fluence jest wiodącym dostawcą oświetlenia LED na światowym rynku konopi indyjskich i angażuje się w umożliwianie bardziej wydajnej produkcji roślinnej we współpracy z najlepszymi na świecie gospodarstwami wertykalnymi i plantatorami prowadzącymi uprawy szklarniowe. Globalna siedziba Fluence znajduje się w Austin w Teksasie, a jej siedziba na region EMEA znajduje się w Rotterdamie w Holandii. Fluence działa jako jednostka biznesowa w ramach działu rozwiązań cyfrowych Signify. Więcej informacji na temat Fluence można znaleźć na stronie www.fluence.science.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pompy dozujące w fertygacji – kluczowe aspekty wyboru

Fertygacja, czyli podawanie nawozów wraz z wodą podczas nawadniania, jest niezwykle istotnym procesem w uprawach ogrodniczych. Aby zagwarantować optymalne warunki dla roślin, konieczne jest dokładne i skuteczne dozowanie pożywki nawozowej. W tym kontekście kluczową rolę [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet