Florensis – nowe odmiany roślin balkonowo-rabatowych i bylin na sezon 2023/2024

PODosłonami.pl

FLUENCE

Florensis – nowe odmiany roślin balkonowo-rabatowych i bylin na sezon 2023/2024

Wiosną i latem firmy hodowlane i oferujące ogrodnikom materiały wyjściowe do dalszej produkcji prezentują swoją ofertę na cały kolejny sezon. Co roku punktem kulminacyjnym dla międzynarodowej promocji są w Europie pokazy pod nazwą FlowerTrials, które odbywają się w czerwcu, głównie w Holandii. W tym ważnym wydarzeniu bierze udział ok. 60 przedsiębiorstw, wśród których znajduje się Florensis. W br. firma ta przedstawiła szeroki asortyment zarówno roślin balkonowo-rabatowych, jak i bylin, ze szczególnym uwzględnieniem nowości.

Czytaj dalej...
Centralna część pokazów podczas FlowerTrials 2023 w firmie Florensis

Centralna część pokazów podczas FlowerTrials 2023 w firmie Florensis

Rok szałwii – różne gatunki i odmiany

Podczas FlowerTrials 2023 Florensis, tradycyjnie już, przyłożył dużą wagę do centralnej prezentacji na zewnątrz swojej siedziby w Hendrik-Ido-Ambacht w Holandii. Tym razem za jeden z motywów przewodnich posłużył „Rok szałwii”, ogłoszony przez międzynarodową organizację Fleuroselect, do której należy wiele firm hodowlanych z branży roślin ozdobnych.

Przedstawiono m.in. grupę (serię) Mirage – 9 odmian gatunku Salvia greggii (u nas nieodpornego na mróz), o barwach kwiatostanów od białej, poprzez różową w paru odcieniach i karminową, po fioletową i ciemnoniebieską; dostępny jest także mix kolorów. Szef polskiego oddziału przedsiębiorstwa Florensis, Mariusz Federowicz określił tę szałwię jako niedocenianą roślinę, polecał ją na tereny zieleni miejskiej, gdzie nadaje się do tworzenia długo i obficie kwitnących, zwartych „dywanów”.

Promowano też jednoroczną szałwię omączoną (Salvia farinacea) – odmiany Mystic Spires Sky Blue o jasnoniebieskich kwiatostanach oraz Blue, ciemnoniebieską.

Z kolei bylinowa szałwia omszona (Salvia nemorosa) Marvel była eksponowana jako „szałwia o najokazalszych kwiatostanach” (w przypadku tego gatunku). Grupę Marvel, która dotychczas składała się z trzech odmian: Blue, Sky Blue i Rose, poszerzono o kolejną kreację – Dark Blue.

Kalibrachoa Cabaret®

Mariusz Federowicz zwrócił uwagę na uporządkowanie i ciągłe ulepszanie oferowanego przez Florensis asortymentu kalibrachoi (Calibrachoa ×hybrida). Obecnie wszystkie odmiany z katalogu tej firmy przyporządkowane są do grupy (serii) Cabaret®, którą podzielono na 5 kategorii: Standard, Early, Compact, Double, Special. W obrębie tej ostatniej, zawierającej odmiany o szczególnej kolorystyce (przeważnie dwubarwne lub z wzorami na kwiatach), M. Federowicz wyróżnił dwie nowości – Bumble Bee Rose (amarantowa z żółtą gwiazdką, której krawędzie nie dochodzą do brzegów płatków kwiatów) oraz Frosty Lemon (biała z żółtą gardzielą). Wskazał też pełnokwiatową białą ulepszoną odmianę Cabaret® Doube White Impr.

Najoryginalniejszą premierą w przypadku tego gatunku była jednak zwarta Calibrachoa Cabaret® Compact Lavender, dająca efekt melanżu (kwiaty o różnych odcieniach barwy lila).

Petunia i petchoa odporne na deszcz

Na terenie pokazów rzucała się w oczy „ścianka” z petunii i petchoi – odmian, które mają dobrze znosić deszcz. Prezentowano je pod hasłem „Raintastic”. Kolekcja zawierała jako lejtmotyw żółtą petunię (Petunia ×hybrida) Bee’s Knees – nowość FlowerTrials 2022 w firmie Florensis i laureatkę ubiegłorocznego konkursu FleuroStar.

Towarzyszyły jej odmiany z grupy BeautiCal mieszańca międzyrodzajowego – petchoi (×Petchoa hybrida), które Florensis włączył do swojego asortymentu i oferuje ukorzenione sadzonki tych roślin. Jako nowości pokazano odmiany Red Maple (czerwona), Sunset Orange (złotopomarańczowa) i Pearl White (biała), którą Mariusz Federowicz szczególnie rekomendował.

Pelargonie Toscana® – ulepszenia, uzupełnienia

Na nadchodzący sezon Florensis proponuje kilka nowych lub ulepszonych odmian pelargonii – wszystkie pod własną marką Toscana®, z podziałem na grupy.

W obrębie gatunku Pelargonium zonale, w grupie Castello (kompaktowa, ciemnolistna) ulepszono odmianę Lea Violet, u której teraz karminoworóżowa barwa kwiatów jest intensywniejsza.

W najważniejszej dla naszego rynku grupie Dolce Vita (średnia siła wzrostu, ciemne liście, do uprawy w doniczkach 11-12-centymetrowych) przybyła odmiana Milou Light Salmon.

Grupę Smart (zielonolistna, o średnio zwartym pokroju) wzbogacono o odmianę Marianne Lilac.

Do grupy Trend (zielonolistna, silniej rosnąca, polecana do doniczek o średnicy 12-13 cm) dołączono odmianę Nora Salomon.

Inne rośliny balkonowo-rabatowe

Niecierpek odporny na mączniaka

W bieżącym roku kandydatem firmy Florensis do nagrody FleuroStar 2023/24 był niecierpek Walleriana (Impatiens walleriana) Glimmer Appleblossom o dużych pełnych jasnoróżowych kwiatach. Nowość ta – podobnie jak cała grupa (seria) Glimmer, która zawiera 7 odmian – odznacza się wysoką tolerancją na mączniaka rzekomego. Jak powiedział M. Federowicz, właściwość ta (zdrowotność) odróżnia grupę Glimmer od grupy Fiesta, która zyskała już popularność na rynku, a zachowuje jej walory ozdobne.

Scewola – przybywa odmian

Mariusz Federowicz zwrócił też szczególną uwagę na niedoceniany jego zdaniem, a cenny gatunek – Scaevola aemula, którego zaletą jest niezawodne kwitnienie przez całe lato i odporność na niedobory wody. Podkreślił, że w ofercie znajduje się sporo odmian scewoli, m.in. z grupy (serii) Fancy, w której nowością jest Fancy Pink Impr. (ulepszona różowa). Fancy charakteryzuje się zwartym pokrojem i wczesnym kwitnieniem roślin oraz wyrównaniem poszczególnych odmian w serii.

Oryginalna kufea

Rozmnażane z nasion 3 odmiany z grupy (serii) Sweet Talk, w tym charakterystyczna, dwubarwna Lavender Splash, to rośliny długo i obficie kwitnące i przyjazne dla owadów zapylających. Wywodzą się od gatunku kufea rozłożysta (Cuphea procumbens), o stosunkowo dużych, otwartych kwiatach.

Byliny

Żurawka kwitnąca wiosną

Żurawka owłosiona (Heuchera villosa) Hip Hip Hooray była jedną z wyróżnianych nowości FlowerTrials 2023 w przedsiębiorstwie Florensis. Jak informował Mariusz Federowicz, zakwita ona w 1. roku produkcji (nie wymaga przechłodzenia, a więc można ją uprawiać bez przezimowania). Kwitnie obficie, co zapewnia jej szczególną atrakcyjność w głównym okresie sprzedaży. Ze względu na masę kwiatów, stanowi bardzo atrakcyjne źródło pożytku dla pszczół.

Ostróżka o nietypowej barwie kwiatów

Jedną z ciekawostek FlowerTrials 2023 była ostróżka ogrodowa (Delphinium ×cultorum) Red Lark, o koralowej barwie kwiatów. To zupełnie wyjątkowy kolor w przypadku tego gatunku, co każe przypuszczać, że wzbudzi duże zainteresowanie konsumentów.

Werbena argentyńska (patagońska) – niższa od innych

Verbena bonariensis to gatunek o rosnącym znaczeniu, bo pasujący do coraz modniejszych ogrodów naturalistycznych, wabiący pszczoły i inne owady pożyteczne. Oferowany jest na globalnym rynku jako bylina, choć w naszych warunkach nie przeżywa zim (klasyfikowany  do strefy klimatycznej 8a).

Nowością FlowerTrials 2023 była odmiana Bonnie, która jest o 30-40% niższa od gatunku, a więc przydatniejsza do handlu i nadająca się do mniejszych ogrodów czy też kompozycji z niezbyt wysokimi roślinami, a nawet do pojemników tarasowych.

Delosperma – na gorące, suche lata

Mariusz Federowicz polecał również delospermę – roślinę także figurującą w ofertach w dziale „Byliny”, choć niedostatecznie odporną u nas na mróz. Ten sukulent jest natomiast wytrzymały na suszę i palące słońce, co w sytuacji globalnego ocieplenia stanowi coraz bardziej liczącą się cechę.

Jak powiedział M. Federowicz, Florensis oferuje 3 grupy odmian, o różnym pokroju – od zwartego (Ice Cream), poprzez formy średnio silnie rosnące (Delmara), po największe, o przewieszających się / płożących pędach (Ocean Sunset).

Koncepcje sprzedaży – rośliny przyjazne owadom zapylającym

Podczas FlowerTrials 2023 Florensis zaprezentował zestawy roślin jednorocznych pod nazwą Bouquet Buffet, co można przetłumaczyć jako „bukiet-bufet”. Kompozycje te zawierały rośliny przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym, stanowiące w okresie kwitnienia źródło pożytku. Były to, oprócz szałwii, na przykład: dalie, werbena argentyńska, kocanki ogrodowe.

Ponadto przedstawiono wybrane byliny pod hasłem Beautyversity, które jest grą słów oznaczających „piękno” i „różnorodność” oraz kojarzy się z terminem biodiversity (bioróżnorodność). I tak, znalazły się w tej kategorii między innymi: bodziszek Wallicha (Geranium wallichianum) Bloom Me Away, gaura Lindheimera (Gaura lindheimeri) Gaudi Rose czy krwawnik pospolity (Achillea millefolium) Milly Rocky Red Impr. oraz Pink – rośliny opatrzono markowymi etykietami z informacją na temat sprzyjającej środowisku właściwości wymienionych taksonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kwas podchlorawy w ochronie pomidorów przed chorobami bakteryjnymi i grzybowymi

Rak bakteryjny pomidorów wywoływany przez bakterię Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis jest najgroźniejszą chorobą bakteryjną pomidorów pod osłonami. Z poniższego filmu można dowiedzieć się jak w gospodarstwie szklarniowym w Pawonkowie, zarządzanym przez firmę Amplus, skutecznie wyeliminowano [...]

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet