Dyspenser feromonów Tutatec - integrowana ochrona przed Tuta absoluta

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Innowacyjna metoda zwalczania skośnika pomidorowego (Tuta absoluta)

Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) od kilku lat stanowi poważne zagrożenie dla upraw pomidora pod osłonami w Polsce. Z powodu uodparniania się szkodnika na dostępne środki ochrony roślin zwalczanie chemiczne nie daje zadowalających efektów. Wychodząc naprzeciw potrzebom polskich producentów, firma SEDQ zarejestrowała w tym roku innowacyjny produkt TUTATEC, przeznaczony do stosowania w uprawach szklarniowych pomidora i bakłażana. Wyłącznym dystrybutorem środka Tutatec w Polsce jest firma Royal Brinkman.

Dyspenser feromonów Tutatec

Dyspenser feromonów Tutatec

Jak działa Tutatec?

Mimo że Tutatec ma ministerialną rejestrację jako środek ochrony roślin, to nie jest to typowy preparat, który aplikuje się metodą oprysku czy podlewania, a jego działanie nie polega na bezpośrednim zabijaniu szkodników. Produkt zawiera specjalnie wyselekcjonowane feromony płciowe i występuje w formie tzw. dyspenserów. Materiał, z którego wykonane są dyspensery, jest przepuszczalny dla oparów i umożliwia ciągłą emisję substancji aktywnych.

Działanie produktu polega na uwalnianiu feromonu płciowego, zbliżonego do tego, jaki wydzielają samice Tuta absoluta, w taki sposób, że samce podlegają dezorientacji i nie mogą zlokalizować samic na całej powierzchni chronionej uprawy. Nie dochodzi wtedy do zapłodnienia samic, dzięki czemu nie składają jaj, a tym samym nie rozwijają populacji.

Jak stosować Tutatec?

Taki mechanizm działania oznacza, że produkt należy stosować wyłącznie profilaktycznie, przed pojawieniem się pierwszych szkodników. Dyspensery należy zawiesić jeszcze przed sadzeniem roślin w szklarni lub tuż po posadzeniu w ilości 300 sztuk na 1 hektar. W normalnych warunkach pogodowych środek działa maksymalnie 180 dni, chociaż czas ten może ulec skróceniu w bardzo wysokich temperaturach lub przy silnym wietrze. W uprawach o dłuższym cyklu niż 6 miesięcy, należy w odpowiednim czasie ponownie wprowadzić świeże dyspensery. Konieczne jest by dyspensery rozmieścić równomiernie na całej powierzchni uprawy na wysokości 1,20 m – 2 m, np. na drutach utrzymujących rośliny lub sznurkach.

Należy podkreślić, że stosowanie takiego produktu nie zwalnia z prowadzenia monitoringu z użyciem tradycyjnych pułapek lepowych oraz obserwacji uszkodzeń na roślinach. W przypadku dużego nasilenia szkodnika niezbędne jest ograniczenie jego liczebności przy zastosowaniu konwencjonalnych środków ochrony roślin.

Tutatec w integrowanej ochronie roślin

Tutatec jest produktem, który doskonale wpisuje się w aktualne trendy w produkcji warzyw bez pozostałości, nie ma karencji i jest bezpieczny w stosowaniu zarówno dla środowiska, jak i pracowników szklarni. Wzrost świadomości konsumentów, którzy oczekują wysokiej jakości warzyw i owoców bez pestycydów, a w efekcie rosnące wymagania sieci handlowych, z drugiej strony malejąca liczba dopuszczonych środków ochrony roślin powodują, że rozwiązania polegające na blokowaniu rozmnażania szkodników są jak najbardziej pożądane i stanowią doskonałe uzupełnienie możliwości ich zwalczania.

Dyspenser feromonów Tutatec – integrowane rozwiązanie przeciwko skośnikowi pomidorowemu (Tuta absouta)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet