Systemy uprawy truskawek na rynnach - Swing i HDL z Metazet/Formflex

PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Innowacyjne systemy uprawy truskawek na rynnach – Swing i HDL

Firma Metazet/Formflex od lat specjalizuje się w rozwiązaniach dla upraw pod osłonami. Przez długi czas była znana głównie producentom pomidorów i ogórków szklarniowych, a dodatkowo w ostatnich latach wraz z rosnącym zainteresowaniem produkcją roślin jagodowych pod osłonami wprowadziła wiele systemów i rozwiązań do takiej uprawy truskawek. W ofercie Metazet/Formflex są zarówno rozwiązania proste, takie jak daszki uprawowe, po mocniejsze konstrukcje tuneli nad rynnami uprawowymi, a także systemy uprawy na rynnach stojących lub wiszących. Najnowszymi „dziećmi” w tej grupie produktów są systemy Swing i HDL umożliwiające przesuwanie rynien uprawowych w poziomie i w pionie, a przez to bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni pod osłonami.

Czytaj dalej...

Systemy Swing i HDL

Uprawa truskawek na rynnach ze względu na dobrze już znane zalety tego rozwiązania (m.in. komfort pracy, lepsze krążenie powietrza wokół roślin, możliwość zbierania nadmiaru pożywki) to już niemal standard w uprawie pod wysokimi osłonami – w szklarniach czy w nowoczesnych tunelach foliowych. W nowych systemach Swing i HDL proponowanych przez Metazet/Formflex możliwe jest o wiele lepsze wykorzystanie powierzchni pod osłonami poprzez „zagęszczenie” rynien uprawowych, a przez to zwiększenie wydajności produkcji z danego obiektu.

Swing jest rozwiązaniem umożliwiającym przesuwanie w poziomie co drugiej rynny (w zakresie od 90 do 110 cm) na czas wykonywania pracy w danym rzędzie roślin. W ten sposób – mimo stosunkowo gęsto zawieszonych rynien – pracownicy mogą komfortowo wykonywać prace pielęgnacyjne i zbierać owoce. Dzięki temu rośliny nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne w trakcie tych czynności.

System HDL umożliwia z kolei podnoszenie i opuszczanie rynien na przemian – co także daje odpowiednią przestrzeń do pracy między gęsto zawieszonymi rynnami i umożliwia bezproblemową pielęgnację roślin i zbiory.

Jak działają nowe systemy uprawy truskawek na rynnach?

W systemach Swing i HDL przesuwanie rynien umożliwia specjalnie przygotowany ciąg linek połączonych z wałem napędzanym poprzez motoreduktor. Obsługuje się je za pomocą umieszczonych przy chodniku skrzynek sterowniczych. Wał wprawiony w ruch powoduje przesuwanie rynien w górę lub w dół albo w lewo lub w prawo, tworząc w ten sposób szerokie przejścia do prowadzenia zbiorów i pielęgnacji uprawy.

Wał napędowy montuje się zazwyczaj przy środkowych lub skrajnych słupach szklarni, wzdłuż jej sekcji, na całej długości rynien uprawowych. Systemy mogą być podzielone na sektory, co umożliwia wygodne planowanie pracy i obsługę wybranych rzędów uprawy w tym samym czasie. Każdy sektor obsługuje się wówczas za pomocą oddzielnej skrzynki sterowniczej.

Jakie korzyści niesie za sobą zastosowanie tych systemów Swing i HDL w obiekcie?

Dzięki systemowi Swing produkcji Metazet/Formflex można zwiększyć powierzchnię produkcji w obiekcie o 20%. W przypadku HDL wartość ta sięgać może nawet 45%.

Więcej informacji:

Metazet/Formflex

www.metazet.com.pl

Filip Budny

tel. 48 18 2692027, tel. 48 733 146 377

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Katarzyna i Szczepan Korfanty

Pomidory malinowe, śliwkowe, cherry i inne z okolicy Bieszczad

W Grabownicy Starzeńskiej na Pogórzu Dynowskim, skąd już niedaleko w Bieszczady, znajdują się najdalej na południowy-wschód Polski wysunięte gospodarstwa szklarniowe specjalizujące się w uprawie pomidorów. Działalnością tą zajmują się Danuta i Lesław Korfanty oraz ich [...]

Florensis_Dianthus
HortiAdNet