PODosłonami.pl
Jak zapewnić roślinom dobry start na wiosnę?
Gleba zimą może ulec pewnemu wyjałowieniu. Cały poprzedni sezon wegetacyjny rośliny rosnące na danym stanowisku pobierały z niego składniki mineralne, a deszczowa zima spowodowała szybsze wypłukanie cennych mikro- i makroelementów z gleby, której nie porastały żadne rośliny. Siew czy sadzenie roślin na takim podłożu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ani obfitych plonów. Jak temu zapobiec i zapewnić roślinom odpowiednią dawkę składników mineralnych?
Czytaj dalej...
Wiosenne nawożenie gleby – dlaczego jest tak ważne?
Wiosną Twój ogród zmienia się nie do poznania. Z dnia na dzień drzewa pokrywają się zielonymi liśćmi, a z klombów zaczynają wystawać siewki wiosennych kwiatów i wyrastać pędy bylin. Intensywny wzrost roślin odbywa się także pod powierzchnią gleby. Wiosna jest czasem niezwykle intensywnego rozwoju dla wszystkich roślin – zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich.
Podczas intensywnego wzrostu rośliny zużywają znacznie więcej składników mineralnych z gleby. Ta zaś po zimie może być mocno wyjałowiona w wyniku opadów deszczu. To właśnie dlatego wiosenne nawożenie jest tak istotne. Pomaga poprawić skład gleby i zapewnić dostateczną ilość składników mineralnych roślinom. Należy je przeprowadzić już w marcu, przed wysiewem nasion roślin jednorocznych, w czasie kiedy rośliny wieloletnie jeszcze nie wypuściły pierwszych zielonych liści. W ten sposób składniki mineralne pochodzące z nawozów staną się lepiej dostępne dla roślin w późniejszym czasie ich intensywnego wzrostu. Czym najlepiej nawozić rośliny na wiosnę?
Jaki nawóz jest najlepszy na wiosnę?
Dobrą praktyką wielu ogrodników jest stosowanie zielonych nawozów. Na czym ono polega? Jesienią, po zbiorach, kiedy gleba jest już oczyszczona z pozostałości roślin i zagrabiona warto zasiać żyto, owies czy gorczycę białą. Rośliny te szybko rosną, dlatego zasiane na jesieni zdążą urosnąć przed zimą. Kiedy osiągną kilkanaście centymetrów, należy je wymieszać z glebą. Dzięki temu żywa biomasa zacznie rozkładać się i wzbogacać glebę w cenne składniki mineralne. Na wiosnę stanowisko pod uprawy warzyw znowu będzie żyzne.
Jeśli jednak zapomniałeś zasiać żyto, to już w marcu wymieszaj glebę ze świeżym kompostem. Wiosną najlepiej sprawdzają się nawozy naturalne do ogrodu, a szczególnie kompost, który ogólnie poprawia skład gleby. Co jednak najważniejsze nie da się go przedawkować, co ma miejsce np. w przypadku obornika zwierzęcego, który dla młodych siewek na wiosnę może okazać się zbyt intensywnym nawozem, mogącym doprowadzić do poparzenia roślin.
W przypadku roślin wieloletnich na wiosnę można zastosować zarówno nawozy naturalne, jak i syntetyczne, dopasowane składem do konkretnego gatunku rośliny. W ten sposób można regulować zawartość składników w glebie w zależności od wymagań rośliny, czy korygować pH gleby, na której prowadzimy uprawę.

Kwas podchlorawy w ochronie pomidorów przed chorobami bakteryjnymi i grzybowymi
Rak bakteryjny pomidorów wywoływany przez bakterię Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis jest najgroźniejszą chorobą bakteryjną pomidorów pod osłonami. Z poniższego filmu można dowiedzieć się jak w gospodarstwie szklarniowym w Pawonkowie, zarządzanym przez firmę Amplus, skutecznie wyeliminowano [...]