Pomidory malinowe Kwintella i Framboo w uprawie jesiennej

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pomidory – jesienne pewniaki

Czym się kierować przy wyborze odmiany pomidora na jesienny zbiór? Na jakie cechy warto zwrócić szczególną uwagę?

pomidor malinowy Kwintella

Pomidor malinowy Kwintella

Ostatnie tygodnie  nieoczekiwanie przyniosły wiele trudności i stresu każdemu z nas. Pandemia dotknęła wszystkie gałęzie gospodarki nie omijając rolnictwa, stawiając w trudnej sytuacji również producentów warzyw, w tym pomidorów spod osłon.

Specyfiką produkcji ogrodniczej jest planowanie. I choć tunelowe, wiosenne nasadzenia pomidorów dopiero rosną i jeszcze daleko im do plonowania, producenci, którzy zwyczajowo uprawiają pomidory w dwóch cyklach, już niebawem muszą zdecydować, jaką odmianę  wybrać na jesienny zbiór.

W tym niepewnym czasie warto postawić na pewne, sprawdzone odmiany uwzględniając przy tym indywidualne warunki uprawy oraz możliwości zbytu. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań i wybrać odmianę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania.

W polskich tunelach królują pomidory malinowe. Zdecydowanym liderem w tym segmencie produkcji  jest firma Hazera Poland, posiadająca w swojej połączonej ofercie (Hazara, Vilmorin, Clause i ISI Sementi) aż 16 malinowych odmian. Z tej bogatej oferty Hazera poleca szczególnie dwie odmiany: Kwintellę oraz Framboo, jako sprawdzone i niezawodne w cyklu jesiennym.

Kwintella zadowoli producentów oczekujących dużych owoców (220-250 g) o bardzo dobrym smaku i wczesnej porze dojrzewania. Doskonale sprawdzi się w sprzedaży na tradycyjnych rynkach lokalnych, przyciągając oko klientów czysto malinowym kolorem, wielkością owoców oraz ładną szypułką.

Producenci, którzy dysponują obiektami o nieco wyższym standardzie, z możliwością dogrzewania docenią odmianę Framboo. Ta dobrze znana producentom szklarniowym odmiana, doskonale radzi sobie również w uprawie jesiennej. Cechuje ją wyjątkowa zdrowotność i perfekcyjne wiązanie gron w trudnych warunkach gorącego lata. Jednak największą zaletą Framboo jest owoc o głębokim malinowym kolorze, wyjątkowym połysku i długiej trwałości pozbiorczej.

W październiku, gdy w niektórych obiektach mogą panować już niższe temperatury, wiele odmian ma problem z właściwym wybarwieniem. W takich warunkach Framboo łatwo uzyskuje właściwy kolor. Owoce utrzymują wysoką jakość, nie mając skłonności do mikrospękań. Ta cecha sprawia, że na rynkach hurtowych żaden klient nie przejdzie obojętnie obok palety z Framboo.  To doskonała propozycja dla producentów opóźniających produkcję, dla uzyskania wyższych cen sprzedaży owoców  w listopadzie, a nawet grudniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet