PODosłonami.pl
Katy Rose – Malinowa Pierwsza Dama
Katy Rose to najnowsza propozycja firmy HM.CLAUSE w segmencie wielkoowocowych pomidorów malinowych. Odmiana jest ceniona za niepowtarzalny smak i wysoką jakość owoców. Cechuje się bardzo dobrym wiązaniem owoców. Zarówno w warunkach okresowego niedoboru światła w miesiącach zimowych jak i w okresie lata. Z uwagi na dużą łatwość zawiązywania owoców, bardzo ważna jest optymalna regulacja gron, żeby nie dopuścić do nadmiernego przeciążenia roślin owocami.
Dzięki łatwemu wiązaniu i szybkiemu wzrostowi uzyskujemy wysoki plon wczesny: Katy Rose jest średnio o tydzień „szybsza” od odmian konkurencyjnych.

Plonowanie pomidora malinowego Katy Rose
Typ wzrostu i charakterystyka roślin
Z uwagi na generatywny charakter wzrostu zaleca się szczepienie tej odmiany na podkładkach o umiarkowanym lub silnym wigorze w celu zapewnienia mocnego, zdrowego systemu korzeniowego oraz odpowiedniego wigoru roślin, zwłaszcza w miesiącach letnich. Rekomendowane do tego celu są podkładki firmy HM.CLAUSE: Defensor F1 lub inne o umiarkowanym oraz silnym charakterze wzrostu.
Rośliny o generatywnym charakterze wzrostu nie wymagają dużych nakładów energetycznych w celu optymalnego zbalansowania ich wzrostu; inaczej jest w przypadku odmian, które cechują się z natury zbyt wegetatywnym, silnym wzrostem. W obecnych czasach przy rosnących cenach opałów ma to coraz większe znaczenie.
Dzięki przewadze cech generatywnych, rośliny mają otwarty pokrój i krótkie międzywęźla. Nie jest bez znaczenia kiedy myślimy o zabiegach pielęgnacyjnych. Krótsza roślina oznacza rzadsze jej opuszczanie (oszczędność robocizny), natomiast otwarty pokrój sprzyja dobrej zdrowotności plantacji dzięki swobodnemu przepływowi powietrza w łanie roślin.
Owoce Katy Rose
Pierwsze owoce z wczesnych terminów sadzenia osiągają rozmiar BB i większy. Są one wyrównane i kształtne, początkowo lekko spłaszczone, w późniejszym okresie kuliste. Ładnie, bezproblemowo wybarwiają się na malinowy kolor. Średnia masa owoców w pierwszych gronach wynosi około 200-220 g, latem oscyluje w granicach 160- 180 g. Szypułka jest okazała i efektowna, zachowuje świeży wygląd nawet po okresie dość długiego przechowywania. W „dobrze prowadzonych” uprawach owoce nie mają tendencji do nadmiernego drobnienia latem. Jedną z największych zalet odmiany jest fakt, że owoce Katy Rose w miesiącach letnich wykazują małą podatność na suchą zgniliznę wierzchołkową owoców. Praktycznie nie występuje też zjawisko przebarwień owoców, tzw. zielonej czy też żółtej piętki wokół szypułki, co jest charakterystyczne dla wielu odmian pomidorów malinowych.
Rośliny Katy Rose idealnie rosną w szklarniach, w których klimat jest odpowiednio dopasowany do jej wymagań.
Początek maja jest właściwym momentem, żeby przygotować rośliny do nadchodzącego lata. Powinniśmy zapewnić im bezstresowe warunki do wzrostu. Rośliny przed latem muszą mieć silny i rozbudowany system korzeniowy. Powinny być w optymalnym balansie wegetatywno- generatywnym. Bardzo ważna jest zatem odpowiednia regulacja gron tak aby nie przeciążyć nadmiernie roślin owocami. Takie działania, razem z odpowiednim klimatem w szklarni, dopasowanym do ilości światła, pozwolą wzmocnić wierzchołki roślin i przygotować je do okresów upalnej pogody.
Jednak klimat to nie wszystko. Bardzo ważna jest odpowiednia strategia podlewania roślin, dopasowana do rodzaju podłoża. Pierwszy cykl podlewania powinien nastąpić po spadku masy mat 2% od wschodu słońca lub po zliczeniu przez komputer klimatyczny energii promieniowania ok 100-150 J/cm2. W dni słoneczne podlewanie powinniśmy zakończyć około 2 godzin przed zachodem słońca (w pochmurne dni: ok 4 godzin). Niezmiernie ważne jest utrzymywanie optymalnego EC (ok 4,5 mS/cm) oraz pH (5,5-6,0) w macie jak i realizowanie właściwej ilości przelewu, którego najwięcej powinno być w okolicach południa, kiedy jest najwyższa radiacja.
Zadzwoń, żeby dowiedzieć się więcej:
Piotr Słomiany + 48 604 177 900
Dorota Wielgat + 48 696 461 870

Dlaczego ochrona upraw pod osłonami to wyzwanie?
Uprawy pod osłonami, choć chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, są szczególnie narażone na atak szkodników. Stabilny mikroklimat tuneli foliowych i szklarni sprzyja rozwojowi liściożernych gąsienic, które mogą w ciągu kilku dni doprowadzić do znacznych strat [...]



