Kawaguchi RZ - słodki smak maliny. Odmiana pomidora malinowego o wyjątkowym smaku i jakości premium

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Kawaguchi RZ – słodki smak maliny

Od lat w Polsce wśród producentów szklarniowych uprawiających pomidory największą popularnością cieszą się odmiany malinowe. Powierzchnia upraw tych pomidorów zwiększa się co roku, a ceny za 1 kg owoców malinowych są przeważnie wyższe od pomidorów czerwonych. Jak podkreśla większość ogrodników, najważniejszym kryterium wyboru odmiany pomidora malinowego do uprawy jest smak. To właśnie dobry smak pozwala na sprzedaż pomidorów przez cały sezon po wyższych cenach.

Kawaguchi RZ to pomidor klasy premium o wyjątkowym smaku i jakości owoców

Kawaguchi RZ to pomidor klasy premium o wyjątkowym smaku i jakości owoców

Jakość premium i wyjątkowy smak owoców

Uprawa pomidorów malinowych nie jest prosta. Większość odmian, a zwłaszcza te, które charakteryzują się wysokim poziomem Brix, jest wrażliwa na wysokie temperatury. W okresie lata jakość pomidorów spada. Na owocach występują żółte plamy oraz sucha zgnilizna wierzchołków owoców pomidora. Wpływa to znacznie na plon ogólny.

Po latach doświadczeń i selekcji firma Rijk Zwaan wprowadza na rynek nową odmianę pomidora malinowego Kawaguchi RZ. Jest to pomidor klasy premium o wyjątkowym smaku i jakości owoców przez cały sezon uprawy. Odmiana jest już z powodzeniem uprawiana w bieżącym sezonie w wielu gospodarstwach na terenie całej Polski. Ogrodnicy docenili tę odmianę ze względu na smak, wielkość, wyrównanie, jakość i wiązanie owoców oraz otwarty pokrój roślin.

Charakterystyka odmiany Kawaguchi RZ

Kawaguchi RZ to odmiana rekomendowana do wczesnych terminów nasadzeń (już od połowy grudnia), szybko wchodząca w okres owocowania, która dobrze wiąże owoce nawet przy niskim natężeniu światła. Dużą zaletą tej odmiany  jest też wysoki i stabilny plon przez cały sezon uprawy. Kolejną, istotną  cechą jest otwarty pokrój roślin. Zapewnia to lepsze doświetlenie gron, ułatwia pielęgnację (zmniejszając koszty pracy) oraz pozwala utrzymać lepszą zdrowotność roślin. Zaobserwowaliśmy również, że wystąpienie suchej zgnilizny wierzchołkowej na Kawaguchi RZ jest znacznie mniejsze niż u innych odmian tego typu.  

Odmiana Kawaguchi RZ tworzy bardzo wyrównane owoce. Regulacja gron do 4 owoców zapewnia pomidory w rozmiarze BB, BB+ o średniej masie ok. 200 g. Owoce Kawaguchi RZ nadają się również do sortowania mechanicznego, ze względu na swoją twardość. Początkowo pomidory są lekko spłaszczone, w trakcie sezonu stają się kuliste, są bardzo dobrze wypełnione, z małymi komorami nasiennymi. Pomidory mają intensywnie malinowy kolor z ładnym połyskiem. Szypułki są trwałe i zielone. Cechy te sprawiają, że odmiana Kawaguchi RZ długo utrzymuje świeży wygląd i doskonale prezentuje się w kartonach (bardzo dobra jakość pozbiorcza owoców).

Zapraszamy i zachęcamy do przeczytania dalszej części artykułu, w której przedstawimy wyniki jakościowe, takie jak poziom zawartości cukrów w owocach (Brix) w porównaniu do odmian konkurencyjnych oraz plon uzyskany podczas prób w poprzednim sezonie. Zaprezentujemy również naszą rekomendację co do szczepienia i korzyści z wyboru podkładki Suzuka RZ.

Wysoka zawartość cukrów w owocach i przewaga w plonie

Prezentując malinową odmianę pomidora mięsistego Kawaguchi RZ opisaliśmy cechy charakterystyczne dla tej odmiany oraz podkreśliliśmy jej zdrowotność.  W tej części chcielibyśmy skoncentrować się na walorach smakowych, a ich wymiernym składnikiem jest poziom zawartości cukrów w owocach (Brix) w porównaniu do odmian konkurencji. Przedstawimy także wyniki dotyczące plonu uzyskanego podczas prób w poprzednim sezonie. Na zakończenie kilka słów o korzyściach z zastosowania podkładki Suzuka RZ.

Istotnym atutem odmiany Kawaguchi RZ jest doskonały smak. Poziom zawartości cukrów mierzony w owocach (tzw. Brix) jest wyższy w porównaniu do wiodącej odmiany konkurencyjnej (tabela 1). Również przeprowadzając próby smakowe stwierdzono, że odmiana Kawaguchi RZ wyróżnia się smakiem wśród innych odmian oferowanych w tym segmencie.

Porównanie plonu Kawaguchi RZ F1 do odmiany standardowej w sezonie 2019

Porównanie plonu Kawaguchi RZ F1 do odmiany standardowej w sezonie 2019

Dobre wiązanie i brak tendencji do wykazywania objawów suchej wierzchołkowej zgnilizny pomidorów przekładają się na wyższy plon ogólny odmiany (wykres 1). Jak widzimy na wykresie, plon Kawaguchi RZ przez cały okres uprawy był wyższy od wiodącej odmiany konkurencyjnej. Odmiana Kawaguchi RZ dobrze sobie radzi w okresie letnim, nie tracąc wigoru. Utrzymuje wszystkie owoce w gronach, a plony są wyrównane.

Szczepienie na podkładce Suzuka RZ

Zaobserwowaliśmy, że najlepsze wyniki uzyskuje się, szczepiąc Kawaguchi RZ na podkładce Suzuka RZ. Jest to nowa podkładka w ofercie firmy Rijk Zwaan, która zapewnia szybszy rozwój systemu korzeniowego, lepszą zdrowotność rośliny oraz wyższą średnią masę owoców i ich średnicę. W późniejszym okresie uprawy rośliny szczepione na podkładce Suzuka RZ utrzymują właściwą równowagę między wzrostem a rozwojem oraz zachowują wigor do końca produkcji.

Reasumując, przy dynamicznie zmieniającej się pogodzie odmiana Kawaguchi RZ zachowuje równowagę między wzrostem wegetatywnym a rozwojem generatywnym lepiej niż odmiany konkurencji, dobrze radzi sobie przy niedoborach światła. W okresie wysokich temperatur nie ma tendencji do wykazywania objawów suchej zgnilizny wierzchołkowej owoców pomidora. Owoce przez cały sezon charakteryzują się bardzo dobrym smakiem i świetną jakością. Kawaguchi RZ spełnia wymagania dużych i małych gospodarstw uprawiających pomidory malinowe na rynek lokalny oraz na eksport.

 

Czytaj też: Pomidor malinowy Kawaguchi RZ w uprawach doświetlanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet