Nowy środek biologiczny Azatin EC w zwalczaniu szkodników pod osłonami

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowa biostrategia zwalczania agrofagów w uprawach pod osłonami

Ochrona upraw przed szkodliwymi agrofagami to priorytet w uprawach pod osłonami. Ważna jest systematyczna obserwacja oraz natychmiastowa reakcja na pojawiające się szkodniki. Zastosowanie właściwej skutecznej integrowanej ochrony włączając metody biologiczne pomoże uporać się ze szkodliwymi owadami. Metody biologiczne opierają się na rożnych zabiegach agrotechnicznych a także na wykorzystaniu biopreparatów.

Nowy preparat biologiczny – Azatin EC

W tym roku portfolio biologicznych produktów powiększyło się o preparat o nazwie Azatin EC. Jest to ekologiczny produkt zwalczający bardzo szeroką gamę  szkodników  (m.in. mączliki, miniarki, mszyce, wciornastki, skośnik pomidorowy, gąsienice sówkowatych czy motyli). Substancją aktywną powyższego produktu jest azadyrachtyna A. Jest to naturalna substancja, która została wyizolowana z nasion miodli indyjskiej tzw. drzewa Neem.  Według badań azadyrachtyna wywołuje reakcje u ponad 300 gatunków owadów. Azadyrachtyna jako substancja aktywna została dopuszczona przez UE do ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym.

Działanie azadyrachtyny

Działa na owada jako regulator wzrostu, zakłócając rozwój owadów w stadium przedimaginalnymi zapobiega tworzeniu się  ekdyzonu, głównego hormonu odpowiedzialnego za linienie i metamorfozę do stadium owada doskonałego (imago). Wykazuje r również działanie antyfidantne (hamuje żerowanie) i repelentne (odstraszające).  Warto zaznaczyć, że substancja ta nie wywołuje efektu „knock down”, owad nie ginie bezpośrednio po kontakcie z azadyrachtyną, lecz w następstwie utraty zdolności żeru i w wyniku zaburzenia zdolności rozrodczych. Stwierdzono bowiem hamujący wpływ azadyrachtyny na aktywność płciową owadów i niską liczbę złożonych przez nie jaj. Bardzo istotną cechą azadyrachtyny jest jej przemieszczanie na powierzchni rośliny. Działa systemicznie i translaminarnie – przenika z wierzchniej na spodnią stronę liścia.

Zakres stosowania preparatu AZATIN EC

Zakres stosowania preparatu AZATIN EC

 

Biopreparat Azatin EC

Biopreparat Azatin EC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet